Makaleler

Catering Nedir, Ne İş Yapar?

Yazar: Uğur Eskier

Catering, çok sayıda kişiye yemek servisi sağlama sanatıdır. Farklı amaçlar için yemek hizmetleridir.

Catering Nedir, Ne İş Yapar?

Yemek, temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Standart yemekler dışında yemek işini bir sanata dönüştüren uygulamalar da vardır. Sürekli yeni organizasyonların geliştirildiği günümüzde yemek hizmetleri daha da önem kazanmaktadır. Kurum, kuruluş, işletme, organizasyon ve etkinlikler için her çeşit yemek ve ikram hizmeti sunan catering şirketleri, bu anlamda önemli bir işlev görmektedir. Peki, catering nedir? Catering firmaları ne iş yapar?

Catering Nedir?


Catering, “yemek hizmeti” anlamında kullanılan bir terimdir. Son yıllarda oldukça gelişen bir sektör haline gelen catering, “yiyecek tedarik eden” anlamında da kullanılır. Genel olarak toplu yemek hizmeti veren firmalar bu isimle anılır. Yani, toplu yemek hizmeti veren ve yemek üretimi yapan firmaların genel adıdır. Fabrikalara, okullara, hastanelere, küçük ve büyük ölçekli kurum, kuruluş ve işletmelere ve hatta az sayıda katılımcısı olan toplantılara verilen toplu yemek hizmetleri, “catering” terimi altında değerlendirilir.

Catering hizmeti, günümüzde büyük çaplı işyerleri başta olmak yemek veya ikram ihtiyacı duyulan organizasyonlar için oldukça pratik ve ekonomik bir uygulamadır. Düğün, kına, nişan, sünnet ve doğum günü gibi özel program ve kutlamalar için de kullanılabilen catering hizmetleri, zaman tasarrufu sağlayan bir ikram seçeneğidir. Organizasyon sahipleri için özel günlerin yoğunluğu içinde mantıklı bir yemek çözümdür.

Bir catering şirketi, yakın veya uzak bir yerdeki müşterilerine sıcak veya soğuk yiyecekler sağlar. Yiyecek üreticileri, müşterilerinin ihtiyaçlarına birçok yönden adapte olmak zorundadır. Menüleri, diyet tercihlerine göre hazırlamaları gerekir. Özel etkinlikler için farklı yiyecek ve içecek ekipmanları kiralayabilirler. Bir yemek hizmeti şirketi, kendi aşçılarını istihdam edebilir veya taşeron olarak üçüncü şahıslardan yemek hizmeti satın alabilir.

Bazı catering firmaları, organizasyon ve etkinliklerde yemek ve sunum hizmetlerinin yanında dekorasyon, masa ve sandalye düzeni, müzik ve ışıklandırma gibi farklı organizasyon hizmetleri de vermektedir. Otel ve restoranlardaki catering hizmetleri, mutfak personeli ile müşteri arasında bir aracı niteliğindedir. Catering şirketleri bir etkinlik salonunda bin kişiye yemek servisi yapabilir veya küçük işletmenin toplantısına kutularda öğle yemeği sunabilir.

Catering şirketleri, farklı insanların yiyecek ve içecek ihtiyaçlarına odaklanır. Yemek menüsünden etkinlik dekoruna kadar tüm ayrıntılarla ilgilenerek, davetlilere en iyi yemek hizmeti sunmak zorundadırlar. Bazı durumlarda, kişilerin beslenme tercihleri ve dini hassasiyetleri, yiyecek ve içecek tedariki için rol oynayabilir. Bu sebeple catering firması, bu hassasiyetlere özen göstermelidir.

Catering Ne İş Yapar?

Yemekli organizasyonları, özel bir ikram hizmetine ihtiyaç duyar. Her organizasyonun kendine özgü ikram konsepti vardır. Örneğin; nişan töreni ikramları ile balo yemekleri farklı konseptlerde sunulmalıdır. Bunun yanında bir fabrika, çalışanları için günlük öğün yemekleri sağlamak zorundadır. Mutfak birimi kurmadan dışarından yemek hizmeti almak isteyen bir fabrika, toplu yemek hizmeti seçeneğini değerlendirmektedir. Tüm bu yemek ve ikram hizmetlerinden her biri, catering ne iş yapar sorusunun bir cevabıdır.

“Catering” denince sadece yemek hizmetleri anlaşılmaktadır. Ancak, günümüzde toplu yemek hizmetleri ile birlikte kokteyl ikramlarından barbekü partilerine, düğün pastasından kuru pasta hizmetlerine, şekerlemelerden içeceklere, mobil yemeklerden okul yemeklerine kadar birçok yiyecek hizmeti için catering firmaları tercih edilmektedir.

İş hayatı için önemli bir sektör olan catering firmaları, her sektör için farklı yemek ihtiyaçlarına verebilecek kapasite olmalıdır. Bu çerçevede hizmet verilen müşterinin tercihlerine uygun yemek veya ikram menülerinin hazırlanması, zamanında teslim edilmesi ve yemeklerin sunulması gibi faktörler, iş hayatının catering firmalarından beklediği temel başlıklardır.

Catering hizmetleri, farklı hassasiyetleri dikkate alır. Örneğin; ağır sanayi sektöründe genellikle karbonhidrat ağırlıklı yemekler tercih edilir. Teknoloji sektöründe fast food gibi hazır gıdalar en önemli yemek seçeneği olurken, spor sektöründe ise protein bakımından zengin yemek veya gıdaların tüketimine öncelik verilir.

Catering firmaları, tüm bu kriterleri dikkate alarak uygun yemek listeleri hazırlar. Yemek hizmetlerinde doyurucu gıdaların yanında yemeklerin birbirleri ile uyumu, yemeklerde mevsimlik ürünlerin kullanılması, kalori hesabı, gıdaların tazeliği ve hijyen gibi faktörler catering firmaları için başlıca kriterler arasında yer alır.

Yemek hizmeti alan kurumlar veya işletmeler, catering firmalarından özel menü veya uygulamalar isteyebilir. Yoğun ve tempolu çalışma hayatına uygun ve dengeli yemekler, firmaların temel talepleri arasında bulunur. Catering firmaları, bu ve benzeri talepleri yerine getirmekle sorumludur.

Catering firmaları yemekleri kişi sayısına göre hazırlar ve nakliye araçları ile ilgili kuruma sevk eder. Zamanında teslimat, en az yiyeceklerin lezzeti ve kalitesi kadar önemlidir. Yemeklerin sunumu ve estetiği de catering müşterilerinin önem verdiği konular arasında yer alır. Dikkat çeken bir sunum, basit bir yemeği bile lezzet şölenine döndürebilir.

Catering Çeşitleri

Catering hizmetleri, dört ana türde sunulur. Yemek tedarikçileri, bu türlere göre müşterileri için çeşitli ihtiyaçları karşılar.

Mobil catering hizmetleri: Mobil catering hizmetleri, bir fuarda, bir sokak köşesinde, bir şantiyede, bir yiyecek ve içecek karavanında, bir alışveriş merkezindeki kioskta veya bazı işletmelerin lobisinde bulunabilir. Bu tür yiyecek tedarikçileri, sandviçlerden salatalara kadar önceden paketlenmiş ürünler sunar. Hatta öğle yemeğini dışarında yemek isteyen ofis çalışanı müşterisine bile mobil yemek hizmeti verebilir. Özel olarak tasarlanmış kamyonetlerde, minibüslerde, özel tasarım yiyecek arabalarında veya özel yapılarda hizmet verilebilir. Sunulan yiyecek türü ve çalışma saatleri, yemek şirketinin müşteri tabanına göre değişir. Ofis veya inşaat çalışanlarına çeşitli öğünlerde atıştırmalıklar sağlanabilir. Mobil yiyecek hizmetleri, halka açık yerlerde, konserlerde veya benzeri kalabalık etkinliklerde yer alabilir.

Otel ve restoran catering hizmetleri: Genellikle çok davetli organizasyonlarda kullanılan bir catering çeşididir. Müşteri ile mutfak personeli arasında verilen bir hizmettir. Yemek veya ikram menüsü hazırlama, masa düzeni ve dekorasyon gibi hizmetleri de içerebilir. Bu hizmetler için ihtiyaç duyulan sayıda ek servis personeli ayarlanması gerekebilir.

Özel catering hizmetleri: Düğün, doğum günü partileri, iş ve kişisel yıldönümleri, iş tatili etkinlikleri, emeklilik partileri ve diğer birçok etkinlik için yemek hizmeti verilen catering türüdür. Tedarikçiler; menüler, tabaklar, yemek takımları ve servis personeli gibi tüm yemek süreçlerinden sorumludur. Ayrıca, etkinlik sona erdikten sonra masaların toplanması ve temizliği gibi hizmetler de verirler. Yemek şirketi, bir etkinliğin tüm yönlerini ele alır. Bir satış temsilcisi, müşterinin menüyü, dekorasyonu ve temayı planlamasına yardımcı olur. Yemek şirketi, müşterinin isteğine göre yemek hazırlamak için aşçılar ve yardımcı personel kiralar, yemek masaları, dekorasyonlar ve aydınlatma sistemleri kurar ve servis için sunum personeli kullanır. Yemek şirketleri, çeşitli salonlarında, otellerde, okullarda, gemilerde veya herhangi bir mekanda hizmet verebilir. Yiyecek ve diğer hizmetler için kişi başı ücret alınır.

Endüstriyel catering hizmetleri: Ticari işletmelerin yaygın olarak tercih ettiği catering türüdür. İşletmeler, yemek tedarikçilerinden bir sözleşme çerçevesinde yemek hizmeti alır. Bu yiyecek içecek tedarikçileri, işletme personeli için günlük öğün yemekleri temin eder. Yaygın olarak fabrikalar, okullar, hastaneler, hapishaneler ve havayolları şirketleri gibi çok farklı sektörlerden farklı işletmelerin tercih ettiği catering hizmetidir. Endüstriyel yiyecek içecek şirketleri; ana yemekler, ara yemekler, aperatifler ve içecekler hazırlar ve satar. Müşterinin mekanında, genellikle düzenli aralıklarla yemek sunmak üzere yemek servisi çalışanları istihdam ederler.

Catering Firması Nasıl Kurulur?


Catering, ayrıcalıklı yemek, ikram ve ağırlama hizmetleri sunan firmalardır. Bir catering işletmesi, farklı organizasyonlar için yiyecek hazırlayan bir şirkettir. Yemek hizmetleri için yeterli zamanı veya imkanı olmayan kişi veya kuruluşlar catering firmalarından hizmet alır. Peki, bir catering firması nasıl kurulur?

Aileniz veya arkadaşlarınız için yemekli programlar düzenlemeye meraklı iseniz bir catering firması kurmak için girişimci bir ruha sahipsiniz demektir. Görece düşük ücretlerle küçük bir işe başlama ve müşteri kazandıkça işi büyütme avantajınız var!

Catering firması kurmadan önce bazı kriterlerin yerine getirilmesi önemlidir. Öncelikle sektörde her türlü yemek ve ikram talebi olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Firmalar tarafından ana öğün yemekleri dışında sandviçler, salatalar, mezeler, hamurlu yiyecekler ve içecekler gibi çok sayıda menü talep edilebilmektedir. Her öğün için ayrı yemek planları yapılması gerekebilir.

Örneğin; bir düğün yemeği için etli yemeklerin yanında sunum tabağında aperatif yiyecekler de bulunmalıdır. Yemeklerin lezzetinin yanında sunumun nasıl olacağı da catering firmasının sorumluluğundadır. Et ve hayvansal ürünler yemeyen müşteriler için vejetaryen ve vegan seçenekler de sunulabilmelidir.

Catering firmaları hijyen, kalite, sağlık ve servis hizmetlerinde çeşitli standartları gözetmek zorundadır. İlgili devlet kurumları tarafından sürekli denetlenmektedirler. Bu sebeple catering firmalarının çeşitli kurumlardan onaylı belgelere veya sertifikalara sahip olması gerekmektedir.

Bir catering firması kurmak için gerekli temel faktörler şöyle özetlenebilir;

 • Catering firması açmak için öncelikle ilgili devlet kurumlarından veya otoritelerden izinler ve lisanslar alınmalıdır.
 • Catering hizmetleri için uygun büyüklükte bir bina gerekmektedir. İmkan varsa özel bir catering binası planı ile yeni bir bina yapılması daha verimli bir iş ortamı sağlayacaktır.
 • Yapılan veya kiralanan binada en önemli bölüm mutfaktır. Mutfağın tasarımı ve dekoru, büyük miktarlarda yemek pişirmeye ve aynı anda çok sayıda kişinin çalışabilmesine olanak sağlamalıdır.
 • Catering binasında depo, kiler, nakliye parkuru, mutfak araç ve gereçleri, davlumbazlar, ocaklar ve yağ tutucular gibi uygun yerler ve ekipmanlar bulunmalıdır.
 • Yemeklerin pişirilmesi için bir evde ne gerekiyorsa catering firmasında kat kat fazlasına ihtiyaç vardır. Dev tencereler, kaşık çatal bıçak setleri, yemek pişirme aparatları, ızgara, fritöz, bulaşık makinesi, buzdolabı, derin dondurucu ve fırın gibi çok sayıda eşya, makine ve ekipmana ihtiyaç olacaktır.
 • Catering firmaları için servis tabakları ve kaşık çatal setleri en önemli ekipmanlardandır. Seçilecek servis ekipmanları, verilecek hizmetin türüne bağlı olarak değişebilir.
 • Catering hizmetleri için harcamaları ve faturaları takip etmek için bir muhasebeci istihdam edilmelidir.
 • Catering firmalarının yaralandığı personeller şunlardır; aşçı, garson, temizlik elemanı, şoför, insan kaynakları personeli.
 • Yiyecekleri taşımak için minibüs tarzı ticari bir nakliye aracı temin edilmelidir.
 • Catering hizmetleri için uygun gıda tedarikçileri ile anlaşmak gerekir. Toptan gıda satış firmaları ile anlaşma yapılabilir.
 • Catering firmasının sektörde tanınması ve hizmetlerinin duyurulması için reklam, sosyal medya, haber, ilan ve broşür gibi bir takım pazarlama stratejileri uygulanmalıdır.

Catering ve Kariyer

Catering firmaları, günümüzde geniş bir istihdam alanına sahiptir. Catering sektöründe; aşçılardan garsonlara, temizlik elemanlarından bulaşıkçılara, muhasebecilerden şoförlere kadar çok farklı yetenekte personel istihdam edilmektedir. İş imkanları da gün geçtikçe genişlemektedir.

Catering sektöründe çalışmak isteyenlerin gıda ve yemek sektörü ile bağlantılı olması beklenir. Takım çalışmasına uyumlu ve iletişimi güçlü kişiler, sektörün öncelikli tercihidir. Sürekli insanlarla iletişim halinde olunduğu ve grup halinde hareket edildiği için iletişim becerisinin gelişmiş olması önemlidir. Bu sektörde tecrübe, en az eğitim kadar önemli bir kriterdir. Özellikle aşçıların tecrübesi, catering firmaları için vitrin işlevi görür.

Catering Tarihi

“Catering” terimi ilk kez ticari gemi şirketi “Merchant Marines” tarafından kullanılmıştır. Firma, gemileri için yemek hazırlama görevlisi istihdam etmiştir. Bu yemek görevlileri, mal satın almak, yiyecek hazırlamak ve yemek ve içecekleri gemilerdeki insanlara sunmakla sorumluydu.

Bununla birlikte cateringin ticari anlamda geçmişi çok daha geriye gitmektedir. Catering, Çin'de M.Ö. 4 binli yıllara kadar uzanan bir geçmişe sahip. Eski Mısır'da yemek hizmetlerinin çoğu köleler tarafından sağlanmıştır. Eski Yunanlılar, Roma İmparatorluğu'ndaki hanlarda yemek gibi çeşitli hizmetler için ücret talep etmiştir.

Orta Çağ’da dışarından yemek hizmeti genel olarak Avrupa’daki Hristiyanların manastırlarında yaygındı. Ticari anlamda yemek hizmeti, Charlemagne (Şarlman) döneminde ortaya çıktı. Geç Orta Çağ’dan itibaren yeni burjuvalar, cateringin popülerliğinin artmasına sebep oldu.

Catering endüstrisi, 14. ve 15. yüzyılda Alman yasa koyucuların dikkatini çekti ve yiyecek ve bira düzenlemeleri yaptılar. Ancak sektör yaygın olarak krallara ve asillere hizmet etti; bayramlarda ve elit kutlamalarda kullanıldı. 18. yüzyılda Fransız Devrimi’nden sonra catering loncaları yeteneklerini sergilemeye başladı. Ardından ilk Fransız restoranları hizmet vermeye başladı.

II. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’da yiyecek tedariki yapan şirketlerin sayısı artmaya başladı. İnsanlar zenginleştikçe ve ekonomi büyüdükçe, yiyecek içecek üreticileri, daha önce zenginler için yapılan yemek hizmetlerine talep olduğunu gördü.

Son 100 yılda teknolojideki yenilikler, nüfus artışı, taşımacılığın gelişimi, seyahat ve turizmdeki artış, gastronominin popülaritesinin artması ve mevcut ekonomik etkenler, catering sektörünün gelişmesine sebep oldu.

Catering hizmetleri Türkiye’de 1980’li yıllarda yayılmaya başladı. İlk önceleri sadece oteller için toplu yemek hizmetleri verilirken, daha sonra tüm sektörlere yayılarak önemli bir yemek ve ikram hizmeti haline geldi.

Kaynaklar

https://www.caterwings.co.uk/blog/what-is-catering-and-how-does-it-work/
https://bizfluent.com/about-6597461-definition-catering-service.html
https://www.caterem.com/what-is-catering/
https://en.wikipedia.org/wiki/Catering

Yorumunuzu Paylaşın