Makaleler

Makarna Nasıl Haşlanır?

Yazar: Çisem Soylu

Makarna denildiğinde birçoğumuzun aklına dar vakitlerdeki kurtarıcı gelir. Özellikle üniversite dönemlerinde öğrenci evlerinde kaçıncı kez piştiği artık hatırlanmayan salçalı makarna da hatırı sayılır bir yere sahiptir, bunu inkâr edemeyiz. Makarna doğru haşlandığında ve doğru malzemelerle birleştirildiğinde bir bekâr yemeği olmaktan çıkıp usta bir şefin elinden çıkmış mükemmel bir yemeğe dönüşmesi mümkündür. Usta şefler deyince olay öyle gözünüzde büyümesin. Mükemmel makarna pişirmek o kadar da zor değil.

Haşlayacağınız makarna durum buğdayından üretilmiş kaliteli bir makarna olursa lezzetli bir makarna elde etmemek gibi bir şansınız yok. Makarna seçiminden sonraki aşama ise tencere seçimi. Öyle elimizin altına gelen tencereyi kapıp içinde su doldurmuyoruz. Makarna tenceresi su kapasitesi fazla olan yüksek bir tencere olmalıdır. Makarna az suda pişmez, yapışma riski artar. Bol su alacak bir tencere seçip 4’te 3’ünü su ile doldurursanız hem taşma riskini önlemiş olursunuz hem de makarnanızı düzgün pişirecek kadar suya teslim edersiniz.

Makarna Nasıl Haşlanır?

İdeal makarna pişirmek 10-100-1000 kuralına dayanır. 10 gram tuz, 100 gram makarna ve 1000 gram yani 1 litre su size ideal makarna pişirme oranını verir. 1 yemek kaşığı tuz yaklaşık 38 gram eder. 1 paket makarna ortalama 500 gramdır. Dolayısıyla eğer 1 paket makarna haşlayacaksanız 5 litre su ve 1.5 yemek kaşığı tuz yeterli olacaktır.

Makarna suyuna tuz eklemenin zamanını iyi ayarlarsanız hem suyun kaynama süresi uzamaz hem de makarnaya nüfuz etmesi için yeterli süresi olacaktır. Bunun yolu da oldukça basit, su kaynadıktan sonra tuzu ekleyin, birkaç dakika daha kaynatıp makarnaları suyla buluşturun. Fazla tuz kullandıysanız ve bunu pişirme esnasında fark ederseniz tencereye hemen bir adet soyulmuş patates atın. Yine çare olmazsa makarnayı süzdükten sonra abartmadan soğuk suyun altına tutun.

Eğer kaliteli bir makarna aldıysanız tencerenin dibine yapışma riski yoktur ancak yine de tencereye bir iki damla sıvıyağ damlatabilirsiniz. Makarnanızı suyla buluşturduktan sonra tencerenin kapağını kapatmak gibi bir hataya sakın düşmeyin. Tencerenizin kapağı açık kalsın ve 2-3 dakikada bir makarnanızı karıştırın. Makarnanızı karıştırmazsanız homojen bir pişirme olmaz ve bazı taneler fazla yumuşarken bazıları sert kalır. Makarnanızı al dente yani hafif diri seviyorsanız 7 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Biraz daha yumuşak seviyorsanız 9 dakika, çok yumuşak olmasını istiyorsanız 11 dakika yeterlidir. 11 dakikanın üzerine çıkmak risklidir, 9 dakika idealdir.

Artık sona yaklaşıyoruz. Makarnanız haşlandı, sıra süzme işlemine geldi. Sakın ama sakın makarnayı süzgece koyup musluk suyunun altında yıkamayın. Makarna yıkanmaz! İdeal olan pişirme suyunun yarısını süzüp içine bir o kadar soğuk içme suyu koyup tencerenin kapağını kapatarak 1 dakika dinlendirmektir. Daha sonra tamamını süzebilirsiniz. Eğer sos hazırlayacaksanız makarnanın pişirme suyundan da yararlanabilirsiniz, bu lezzet katacaktır.

Makarna sudan çıktıktan sonra kendi ısısıyla pişmeye devam eder. Bu nedenle sıcak soslanacak makarnaların al dente pişirilmesi önemlidir. Son olarak makarnanızı bekletmeden soslayıp hemen servis yapın. Eğer sos kullanmayacaksanız 1 yemek kaşığı oda ısısındaki tereyağını tencereye koyup makarnanın kendi ısısıyla eritebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın