Makaleler

Hatay Mutfağının Genel Özellikleri

Yazar: Çisem Soylu

Bugüne kadar Hatay mutfağını duymayanınız, o leziz mutfağın tatlarından en azından birini denemeyeniniz yoktur eminim. Hatay mutfağı ve bu mutfağa özgü lezzetler Türk, Arap ve Yörük mutfaklarının muhteşem bir harmanı olarak çıkar karşımıza. Akdeniz ve Ortadoğu’dan yüzyıllardır bir arada yaşayan bu milletler tüm maharetlerini Hatay mutfağına aktarmış ve sonuç olarak bu damaklarda unutulmaz tatlar bırakan lezzetler oluşmuştur.

Bu mutfağın zenginliği her şeyden önce içinde bulunduğu coğrafyadan gelir. İklimin, suyunun, arazinin hem büyükbaş hem de küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine uygun olması ve bu yetiştiriciliğin gerektirdiği her türlü gıda üretimine uygun olması büyük önem taşır.

Hatay mutfağı et yemekleri, sebze yemekleri ,dolmalar, turşuları, pilavları, aşları, reçelleri,mezeleri ve salataları, süt ürünleri, doğadan toplanan otlarla yapılan yemekleri, tatlıları, pasta & börekleri ve kuru yiyecekleri ile Anadolu’nun en zengin mutfakları arasına girmektedir.

Hatay Mutfağının Genel Özellikleri

Hatay mutfağının diğer mutfaklara göre en ayırt edici özelliklerinden biri de kullanılan çeşitli baharatlardır. Kimyon, karabiber, nane, sumak, pul biber, tarçın, karanfi l, çörek otu dışında, şumra (rezene), küzbara (kişniş), zahter (kekik), habak (reyhan) gibi bir çok baskın tatlı ve kokulu baharat kullanılmaktadır. Bu baharatlar arasında yer alan zahter Hatay mutfağında diğer mutfaklardan biraz daha farklı kullanılmaktadır. İlkbahar mevsiminde toplanan taze zahterle nefis salatalar yapılır. Mevsimi dışında da salamura edilmiş ya da kurutulmuş zahteri bulmanız mümkündür.  Kuru zahter yemeklerde ve bazı çökeleklerde kullanılmaktadır. Ayrıca zeytinyağı ile birlikte kahvaltılarda da servis edilir.

Hatay mutfağının en belirgin özelliklerinden biri de zeytinyağı ve nar ekşisinin bol miktarda kullanılmasıdır. Bunların beraberinde kurutulmuş baş biber de yoğun olarak kullanılır. Kamalak biber olarak da adlandırılan bu biber Hatay mutfağına acı özelliğini kazandırmaktadır.  Kamalak biberi hem taze olarak yemeklerin yanına bolca tüketilir hem de kurusunun tüketimi oldukça yaygındır.

Hatay mutfağında sabah kahvaltıları, öğle ve akşam yemeği sofraları kurulur. Günde 3 öğün olarak kurulan bu sofralar son derece zengin ve besleyici yemeklerden oluşmuştur. Bakıldığında Hatay mutfağı Anadolu’nun en zengin mutfağı olarak adlandırılmaktadır. Hatay sofralarının en belirgin özelliklerinden biri de yaz kış taze yeşilliklerle süslenmesidir.

Günlük standart sofraların dışında Hatay mutfağında farklı sofralar da kurulmaktadır. Bunları saymak gerekirse;

  1. Aile sofrası

  2. Misafir sofrası

  3. Ramazan sofrası

  4. Bayram sofrası

  5. Düğün sofrası

  6. Adak sofrası

  7. Hamam sofrası

  8. Eğlence, ziyafet sofrası

Hataya özel yemeklerden ve detaylarından bir sonraki yazıda bahsedeceğim..

Afiyetle kalın..

Yorumunuzu Paylaşın