Makaleler

Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yazar: Handan Temirci
Yağlı Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yağlı cilt, birçok insanın sık sık şikâyet ettiği bir durumdur. Türkiye’de, cilt tipi olarak nüfusun yüzde 55’inde yağlı cilt görünmektedir.  Sürekli parlayan, gözenekleri dolu olan ve sık sık temizleme gerektiren bir cildiniz varsa siz de bu yüzdeye dâhilsiniz demektir.

Günümüzde çeşitli markaların ürettiği, yağlı ciltler için çözümler sunan birçok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerin bir kısmı vadettiği şeyleri yapabilse de birçoğu ne yazık ki başarısız olmaktadır. Üstüne üstlük yağlı ciltlerin bakımı için kulaktan dolma birçok bilgi de mevcuttur. “Nemlendirici daha da çok yağlandırır”, “Sık sık yüzünü yıka” gibi tavsiyeler sıkça rastlanılan tavsiyelerdir. Yağlı ciltler ile ilgili doğru olduğu sanılan ama aslında yanlış bilgiler şöyle;

1. Ciltte oluşan kir yağlanmaya neden olur. 

Cilt sadece kirli olduğu için yağ üretmez. Her cildin yağ dokularının ürettiği belli miktarda yağ vardır. Bu bazı kişilerde olması gerektiğinden daha fazladır. Ama bu cildin kirli olduğu anlamına gelmez. Cildin kirli olduğunu düşünülüp günde 3-4 kez yıkayarak yağ dokularının daha fazla harekete geçirilmesine sebep olunur.

2. Yağlı ciltlerdeki sorun alkol içeren tonikler ile dengelenebilir.

Ne yazık ki alkol içeren toniklerin sıkça kullanılması, cildin ihtiyaç duyduğu yağ oranının azalmasına neden olur. Kısa süreli temizlik hisse sağlansa bile kısa süre sonra yağlanma yeniden başlayacaktır.

3. Temizlemeden sonra kullanılan ürünler cildi yağlandırıyor.

Bu da yanlış bir kanıdır, zira yağlı ciltlerin de temizlemeden sonra mutlaka nemlendirilmesi gerekir. Aksi takdirde cilt elastikiyetini kaybedebilir. Dikkat edilmesi gereken nokta yağlı ciltler için tasarlanmış ürünleri kullanmak, yoğun vazelin içeren ürünlerden uzak durmaktır.

Yağlı ciltlerin bakımı konusunda uzmanların paylaştığı öneriler;

  • Cildi günde bir kez temizlemek yeterlidir. Günde 3-4 kez yapılan temizlik cildin yağ dengesini bozacaktır.
  • Cildi, cilt yapınıza uygun bir nemlendirici kullanarak temizleyip ardından ılık suyla yıkayın.
  • Temizleme toniği kullanıyorsanız alkolsüz olmasına dikkat edin. Tonik soğuk bir alanda, mesela buzdolabında bekletilirse cilde sürüldüğünde ferahlık hissi verecektir.
  • Uygun bir peeling ürünüyle cilde haftada ikiyi geçmemek üzere bakım yapılabilir.
  • Yoğun günlerde makyajı temizlemek tam bir külfet gibi gelebilir fakat üşenmeyin ve muhakkak yüzünüzün temizliğini yapın. Aksi takdirde ertesi gün daha büyük bir temizliğe girişmeniz gerekebilir.
  • Haftada bir kez gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek, kaliteli bir maske uygulayın.
  • Tükettiğiniz gıdalara dikkat edin. Ciltte ve dolayısıyla saçlara oluşan aşırı yağlanmanın en büyük sorumlusu tüketilen fazla yağlı yiyeceklerdir. Bunlar yerine vitamin ve mineraller açısından zengin sebze ve meyve tüketilmelidir.
  • Cilde içeriden bir destek vermek için bol bol su için. Günde en az 3 litre su içilmelidir.
  • Cildinizde oluşan sivilce, siyah noktalarla oynamayın. Kendiliğinden geçecek bu rahatsızlıklar, müdahale etmeniz durumunda daha da büyüyebilir. Eğer gerekli görürseniz bir dermatoloğa başvurun.

Yağlı Ciltlere Uygulanabilecek Öneriler

Yağlı cilde sahip olanların düştüğü en büyük hatalardan biri de nemlendirici kullanmamaktır. Yağlı cilt ve nemli cilt arasında uçurum derecesinde bir fark vardır ve cildim yağlı nemlendirici kullanmama gerek yok gibi bir düşünce büyük hatadır. Cilt tipine uygun bir nemlendirici ürün düzenli olarak kullanılmalıdır. Ayrıca içeriğinde salisilik asit bulunan temizleyicileri tercih etmelerinde fayda vardır.

Papatya Kürü

1 su bardağı kaynamış suya bir avuç dolusu papatya ekleyerek 15 dakika çok kısık ateşte demleyin. Papatyaları süzdükten sonra bir pamuk yardımıyla cildiniz bu tonik ile silin. Silme işlemini tampon yapar gibi uygulayın. Hafif hareketlerle iyice temizleyin. Bu işleme 5 dakika kadar devam edin.

Greyfurt Maskesi

3 yemek kaşığı greyfurt suyu, 2 damla greyfurt yağı, 1 yemek kaşığı kayısı çekirdeği yağı, 1 yemek kaşığı bal, 1 küçük ezilmiş kivi, 1 yemek kaşığı yulaf unu

Yulaf unu haricindeki tüm malzemeyi iyice karıştırın ve son olarak yavaş yavaş yulaf ununu ekleyin. Macun kıvamına gelene dek karıştırın. Temizlenmiş cildinize maskeyi uygulayarak 15 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

Limonlu Buz Masajı

2 limonun suyunu bir su bardağı su ile karıştırıp buz kalıplarınıza dökerek dondurun. Oluşan bu limonlu buzlarla her sabah yüzünüzü yıkadıktan sonra cildinize masaj yağın. Böylece zamanla fazla yağ oranında azalma olacaktır.

Buğday Kepeği Maskesi

1 yemek kaşığı buğday kepeğini iki yemek kaşığı su ile karıştırın. Temizlenmiş cildinize sürerek yarım saat bekletin ve ılık suyla durulayın. Buğday kepeği ciltteki fazla yağı alarak nem dengesini korumasına yardımcı olur. Haftada bir kez uygulanması yeterlidir.

Havuç Maskesi

2 adet havucun suyunu sıkarak içerisine 1 yemek kaşığı havuç yağı ve iki yemek kaşığı hindistancevizi yağı ekleyin. Ağzı kapalı cam bir şişeye koyarak bir gün buzdolabında bekletin. Bekleme sonrasında kıvamı koyulaşacaktır. Temizlenmiş cildinize sürüp yarım saat bekletin ve ılık su ile durulayın. Haftada 1-2 defa uyguladığınızda kısa sürede cildinizdeki yağlanmanın azaldığını göreceksiniz.

Unutmayın, yağlı ciltler tozun tutunması için çok uygun bir zemine sahiptir, dolayısıyla düzenli temizlik önemlidir. Aksi takdirde akne ve siyah nokta sıkıntısı yaşayabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın