Makaleler

Cilt Lekeleri Nasıl Geçer?

Yazar: Büşra Sunal

Güneş yanıkları, sivilceler ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle ciltte oluşan lekeler birçok insanın baş belasıdır. Bu lekelerden kurtulmak kısa sürede mümkün olmasa da sağlıklı beslenme, faydalı bakımlar ve düzenli temizlenmeyle zaman içerisinde iyileşme görülebilir.

Cilt lekeleri deyince akla ilk gelen durum sivilcelerdir. Özellikle ergenlik dönemindeki bireylerde sıklıkla görülen bu cilt sorunu zamanla hormonların daha sabit bir şekilde çalışmasıyla birlikte azalmaya başlasa da, ciltte lekelere yol açabilir. Sivilceler birçok insanın bir hayli sorun ettiği bir cilt sorunudur, yaşam kalitesini, sosyal hayatı olumsuz etkileyebilir. Çözümün yeni çıkan sivilceleri patlatmak olduğu yanılgısı da oluşabilir ama bu, ileride ciltte oluşabilecek lekelere zemin hazırlamaktır. Sivilceli ciltlerin itinayla temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekir, aksi durumda ileride cilt kanseri gibi ciddi hastalıklara yol açabilir.

Sivilcelenme, basitçe tüketilen gıdalara dikkat ederek önlenebilir. Cildin yağ ve su oranını dengede tutmak sivilce oluşumunu en aza indirecektir. Bunun için de yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak, trans yağlar tüketmemek, abur cubur diye tabir edilen cips, kola, şekerleme gibi içinde cildin yağ seviyesinin artmasına sebep olacak şeyler içeren ürünlerden uzak durmak gerekir. Ve tabii ki cilt güzelliği için olmazsa olmaz bir unsur olan suyu bol bol tüketmek gerekir.

Ciltte hoş görünmeyen lekelere yol açabilecek bir başka durum da fazla güneşe maruz kalmaktır. Güneş yanıkları da sivilceler gibi ileride cilt kanserine yol açabilecek, ciddiye alınması gereken bir durumdur. Güneşe çıkarken gerekli önlemleri almak, güneşin zararlı ışınlarının en yoğun olduğu saatlerde dışarıda olmamak alınabilecek en basit önemlerdir. Deniz ya da havuz kullanımlarından sonra güneşlenilecekse, mutlaka duş alıp gerekli faktöre sahip kremleri kullanarak güneşlenilmelidir. Duş alınmadığı takdirde tuzlu ve klorlu su, koruyucu kremlerle birleşerek ciltte istenmeyen lekelerin oluşmasına sebep olabilir.

Eğer hali hazırda ciltte oluşmuş lekeler varsa bu bölgeleri katkı maddesi içermeyen temizleyici ürünler ile temizlemek ya da doğal bir takım maskeler ile bakımını yapmak lekelere karşı alınabilecek sağlıklı önlemlerdir. Piyasada rahatlıkla bulunabilen temizleyici ürünleri sabah akşam kullanmak, makyaj sonrası cildin temizliğini yapmak gerekir.

Lekeler için uygulanabilecek birçok maske de vardır. Maskeler, ciltte ekstra lekelerin oluşmasını engeller ve cildin rahatlamasını sağlar. Antioksidon ve cildi nemlendirme özellikleri bulunur.

Güneş lekelerini gideren karbonat maskesi

1 Kaşık süzme yoğurda yarım çay kaşığı karbonat koyun. 1 tatlı kaşığı da mısır unu ekleyip karıştırın. Bu maskeyi lekeli cildinize uygulayıp cildinizin hassasiyetine göre belirleyeceğiniz uygun süre cildinizde bekletin. Hassas ciltler için önerilen süre 5 dakikadır. Yoksa cilt yanabilir. Daha sonra soyarak çıkarın ve soğuk suyla yüzünüzü yıkayın.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın