Makaleler

Kuru Ciltler İçin Bakım Önerileri

Yazar: Çisem Soylu

Sağlıklı bir cilt, nemi tutan ve esneklik sağlayan doğal bir lipit tabakası yani yağlı bir madde ile kaplıdır. Bu sayede nem dengesi korunur. Cilt kuruluğu ise bu lipitler çevresel ya da içsel faktörler dolayısıyla saf dışı bırakılmasından kaynaklanır. Elbette çözümsüz bir süreç değildir ancak hassas ve dikkatli davranılması gerekir. Cilt kuruluğu görülebilir bir durum olmasının yanı sıra hissedilebilirdir. Ciltte pul pul dökülmeler, çatlamalar hatta ileriki safhalarda kanamalar meydana getirebilir. Medikal müdahale ile tedavi edilebileceği gibi doğal yollardan hazırlanacak nemlendirici ve kürlerin doğru kullanımı ile de iyileştirilebilir.

En sık yaptığımız hatalardan biri nemlendiriciyi direkt olarak kurulanmış cilde uygulamaktır. Kuru cilde sahip olanların yüzlerini temizleyip yıkadıktan sonra nemini yumuşak bir havlu ile hafifçe alıp kurumadan nemlendiriciyi sürmeleri daha uygundur. Böylelikle nemlendirici suyun etkisiyle birlikte cilde daha iyi nüfuz eder.

Uzun süre özellikle sıcak banyo yapmak deri yüzeyindeki koruyucu doğal yağların kaybolmasına sebep olabilir. Bu sebeple banyodan ziyade duş almak ve suyu olabildiğince ılık kullanmak daha doğrudur.

Kuru ciltler için uygulanabilecek doğal tariflere bir göz atalım;

Öncelikle, kuru ciltlerde nem dengesini sağlayan en önemli uyarıcı madde olan balı elinizin altından eksik etmemenizde fayda var.

Yulaflı elma maskesi: 1 rendelenmiş elma, 1 yemek kaşığı bal ve 2 yemek kaşığı yulafı iyice karıştırın. Yüzünüzü temizleyip ılık su ile yıkadıktan sonra maskeyi gözaltlarınız haricinde tüm yüzünüze ve dekoltenize sürüp 15-20 dakika bekleyin. Daha sonra ılık su ile iyice yıkayın. Elma cildin kolajen üretimini tetiklediğin için bu maskede önemli rol oynar.

Zeytinyağlı bal maskesi: 1 yumurta sarısını iyice çırptıktan sonra 1 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı ilave ederek homojen bir karışım elde edin. Maskeyi temizlenmiş ve ılık su ile yıkanmış cildinize uygulayıp 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Salatalık maskesi: 1 adet salatalığı rendeleyerek içine iki damla limon suyu ilave edin. Tüm yüzünüze ve dekolte bölgenize uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile yıkayın.

Bal ve muz maskesi: Antioksidan açısından oldukça zengin bir madde olan muz cildi temizlerken C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum ile de besler. Ayrıca tahriş olan ciltlerde yatıştırıcı etkisi vardır. 1 muzu alıp püre haline getirdikten sonra 1 yemek kaşığı bal ile karıştırın. Temizlenmiş ve kurulanmış cildinize uygulayıp 20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Muz hava ile temas ettiğinde kararma yapacağından artan malzemeyi saklamayın. İlk hazırlık aşamasında fazla oldu ise bir kısmını ayırıp bir miktar sütle karıştırarak lezzetli bir içecek elde edebilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın