Makaleler

Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Büşra Sunal
Evde El ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır?

Her kadın sağlıklı, güzel görünen ellere ve tırnaklara sahip olmak ister. Özellikle iş hayatına sahip kadınlar, güvenle uzatabilecekleri, düzgün tırnaklara sahip ellerinin olmasını arzu eder. Fakat el ve tırnak bakımı genellikle zaman isteyen bir iştir ve bu bakımları en iyi yapan yerler kuaförler ve el bakımı müesseseleridir.

Ama oldukça zaman ve pevde ara kaybına neden olan bu bakımı, kadınların kendi evlerinde de yapmaları mümkündür. Bunun için birkaç basit tüyoyu kullanarak, bakımlı ve daha sağlıklı ellere kavuşmak mümkündür.

El Bakımı İçin Evde Yapılabilecekler

 • El bakımında doğal yolları tercih etmek en mantıklı olan seçimdir. En basit bakım ellerini limon suyuyla yıkamaktır. Bu elleri yumuşatır, lekelere de iyi gelir.
 • Ellerin canlanması ve beyazlaşması için su ve tuz karışımı ellere uygulanabilir. Eller için iyi bir peeling yöntemidir.
 • Ellerin sıcak sudan, deterjanlardan, her türlü kimyasaldan korunması için mutlaka bir eldiven kullanılmalıdır.
 • Eller, sıkça yıkanmalı, gün içinde ellerin değdiği birçok yerden alınan mikroplar temizlenmelidir. 
 • Kuru eller düzenli bir şekilde nemlendirilmelidir. Bu nemlendirme istenirse hazır bakım kremleri ile, istenirse evde hazırlanacak tarifler ile yapılabilir.

Sağlıklı Tırnaklar İçin Tavsiyeler

 • Kadınlar evde sık sık ellerinin suyla temas etmesini gerektiren işler yaparlar. Tırnaklar suyla fazla temas sonrasında yumuşar ve kırılmaya daha meyilli olur. Bu yüzden suyla temas etmeden önce koruyucu bir eldiven takmak gerekir.
 • Islak kalan tırnaklarda birçok tırnak hastalığı gelişebilir ve bu da estetik açıdan rahatsız edici görüntüler yaratabilir. Bu yüzden eller yıkandıktan sonra kurulanırken, tırnakların da güzelce kurulanması gerekir.
 • Fazla uzun tırnaklar hem tırnak hastalıklarına hem de kırılmalara karşı daha hassastır. Bu sebeple tırnaklar düzenli olarak kısaltılmalı, uzun kullanılacaksa da bakımları doğru bir şekilde yapılmalıdır.
 • Tırnaklarda ortaya çıkan saralmalar, kırılmalar ve çatlamalar çoğu zaman önemsenmez. Fakat bu belirtiler önemli bir hastalığın habercisi olabilir. Bu yüzden bu belirtiler görüldüğünde bir doktora başvurarak tıbbi görüş alınmalıdır. Erken müdahalede tırnak sorunları büyük ölçüde engellenebilir. Fakat bunun yerine çeşitli ürünlerle bu sorunları kamufle etmek yoluna gidilirse, hastalığın ilerlemesi durumunda tanının doğru olarak konması da zorlaşır.
 • Piyasada her türlü tırnak bakım ve süsleme ürününü bulmak mümkündür. Fakat her ürün sağlığa uygun olarak üretilmemiş olabilir. Ayrıca sedef, liken, lupus gibi bazı deri hastalıklarında kullanılan güzellik ürünleri bu hastalıkların daha fazla tetiklenmesine neden olabilir. Dermatolojik olarak onaylanmış ürünleri kullanmak önemlidir.
 • Ojelerin temizlenmesi için kullanılan asetonlar haftada bir kereden fazla kullanılmamalıdır. Asetonlar tırnağın dokusunun bozulmasına yol açabilir.
 • Tırnak çevresinin de sağlıklı görünmesi önemlidir. Bu yüzden tırnak çevresi için özel olarak üretilen yağlardan kullanılmalıdır.

Adım Adım Tırnak Bakımı

 1. Tırnakların bakımından önce, bakım için kullanılacak aletlerin temiz ve steril olduğundan emin olunmalıdır. Steril aletlerle yapılmayan tırnak bakımları Hepatit B ve Hepatit C gibi ciddi hastalıklara neden olabilir. Eğer bakım özel bir dükkanda yapılacaksa temizliğine dikkat edilmelidir.
 2. Tırnak bakımının sterilizasyondan sonraki adımı, bir önceki tırnak bakımından kalan cila artıklarının temizlenmesidir. Bunun için kullanılan asetonlar ya da diğer kimyasal çözücülerin kaliteli ve tırnakları kurutmayacak nitelikte olmasına dikkat edilmelidir. Bu çözücülerin olumsuz etkilerini azaltmak için içine badem yağı ya da susam yağı eklenebilir. Alternatif olarak bu yağlar temizlik yapıldıktan sonra da sürülebilir. 
 3. Tırnakların temizliği yapıldıktan sonra tırnaklar kısaltılmalıdır. Uzun tırnakların kesimi için özel makaslar kullanılmalıdır.
 4. Kesilen tırnaklara, törpü ile tercihe göre yuvarlak ya da küt şekilde şekil verilebilir. Kullanılan törpülerin kişiye özel olması, tek bir kişi tarafından kullanılıyor olması şarttır.
 5. Törpünün ardından tırnak etlerinin temizlenmesi gerekir. Bunun rahat yapılabilmesi için ellerin önceden ılık suda bekletilmesi gerekir. Küçük bir kaba konulan suyun için bir damla limon suyu, şampuan ya da duş jeli eklenebilir. Suda yumuşayan etler uygun aletlerle düzgünce kesilmelidir. Fakat bu işlem sırasında aşırıya kaçılmamalı, tırnak etleri gereğinden fazla kesilmemelidir. Çünkü bu durum tırnağı mikroplara karşı savunmasız kılar ve tırnakta dolama oluşmasına neden olabilir.
 6. Tüm bakımı yapılan tırnak uygun bir nemlendirici ile nemlendirilmeli ve 5-10 dakika bekletilmelidir.
 7. Nemlendirmeden sonra tırnağa önce renklendirici oje sürülür, ardından şeffaf bir üst astar uygulanır. Üst astar ojenin daha kalıcı olmasını sağlar.

İlginizi çekebilir: Evde manikür nasıl yapılır?

Yorumlar
zümrasu balcı 2020-07-13 16:18:19

tırnaklarım yeteri kadar uzamıyor bunun için ne yapabilirim

Yorumunuzu Paylaşın