Makaleler

Cilt Gençleştiren Maske Önerileri

Yazar: Çisem Soylu

Cilt bakım ürünleri arasında şu ana dek bulunan en güzel slogan sanırım; en güzel giysimiz; cildimiz. Yaşayan bir doku olduğu için zaman içerisinde geçirdiği yılların etkilerini üzerinde tutuyor ve görünümünde bir takım değişiklikler oluyor elbette. Cilt yaşlanmasının nedenleri yalızca genetik değil. Evet, genetik olarak yaşıtlarınıza göre daha erken ya da daha geç yaşlanan bir cilde sahip olabilirsiniz ancak bunun beraberinde birçok etken daha var.

Cilt, diğer organlarımız gibi yalnızca içten yaşlanmaz aynı zamanda dıştan da yaşlanır, çoğu zaman da içten başlayan yaşlanma dışarıdan da fark edilir bir hal alabilir. Yapılan araştırmalara bakıldığında cildin yaşlanmasına sebep olan etkenlerin çoğunun çevresel faktörler olduğunu görüyoruz.

Yaşlanmaya karşı bakım kürlerine geçmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan bahsedecek olursak;

Güneş; riskli saatlerde güneşe çıkmamaya özen gösterin ve güneş altında bulunduğunuz süre içerisinde mutlaka koruyucu ürünler kullanın. Biraz daha geç ve biraz daha az bronzlaşırsınız ancak cildinizi daha genç tutmanızı sağlar ve çeşitli cilt hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltır.

  • Solaryum; doğal yollardan gelen güneş ışığı bile bu kadar zararlıyken kendinizi bu kadar yapay ve tehlikeli bir ışın cihazına maruz bırakmayın.

  • Bol bol su için, cildin en önemli besinlerinden biri de sudur.

  • Alkol tüketimini dengeleyin, abartmayın.

  • Sigara içmeyin! Evet, söylemesi gerçekten çok kolay ama bu kurala uymak durumundasınız.

  • Fast-food gıdalardan ve içerdikleri katkı maddelerinden uzak durun.

  • Aşırı kafein tüketiminden kaçının.

Bezelye & Pekmez Maskesi

İşte size bir araya geldiğinde çok leziz görünmese de canlı, parlak ve sağlıklı bir cilde ulaşmanın anahtarı.  Bir avuç taze bezelyeyi ezin, mutfak robotundan da geçirebilirsiniz, çiğ olarak kullanılacak. İçine kremsi bir hal alana kadar üzüm pekmezi ilave edin. Birkaç çorba kaşığı yeterli olacaktır.  Daha sonra bir yumurta akını ilave edin ve iyice karıştırın. Bir iki yemek kaşığı da zeytinyağı ilave edin. Temizlenmiş cildinize sürdükten sonra yarım saat bekleyin. Ilık su ile durulayın. Haftada bir tekrarlayabilirsiniz.

Buğday yağı kullanın; gece yatmadan önce birkaç damla buğday yağını parmak uçlarınızla cildinize sürün ve nazikçe masaj yapın. Buğday yağının hücre yenileyici özelliği vardır, aynı zamanda nem dengenizi korur.

Greyfurt Maskesi

Her cilt tipi için rahatlıkla uygulayabileceğiniz bir maskedir. Yarım çay bardağı yoğurt, 3 yemek kaşığı greyfurt suyu ve 1 yemek kaşığı balı iyice karıştırın. Temizlenmiş cildinize parmak uçlarınızla sürün.  20 dakika beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

Domates mucizesi; domates içerdiği maddeler sayesinde cildin kolajen dokusunu harekete geçiren ve hücre yenilenmesinde büyük faydası olan bir sebzedir. Bir domatesi ortadan ikiye kesip bir parça pamuğu içine batırın ve cildinizi bu pamukla silin. Domatesin suyu kalmayıncaya kadar devam edin. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın.

Nohut Maskesi

Hassas ciltler için birebirdir. Evinizde haşlanmış nohut varsa 7-8 tanesini ezerek püre haline getirin ( kuru olmalarına özen gösterin ), yoksa nohut unu da kullanabilirsiniz bir tatlı kaşığı kadar. İçerisine 1 tatlı kaşığı çiğ krema ve bir tutam tuz ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra gözaltı ve dudak kenarlarınız hariç tüm yüzünüze sürün. 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Nohut cildi besler ve daha genç bir görüntü kazanmasına yardımcı olur. 

Yorumunuzu Paylaşın