Makaleler

Cilt Gençleştiren Maske Önerileri

Yazar: Çisem Soylu
Cilt Gençleştiren Maske Önerileri

Zaman geçtikçe, yıllar ilerledikçe cildimiz de bizimle birlikte yaşlanıyor. Cilt yaşlanması temelde ikiye ayrılıyor. Bunlardan biri ebeveynlerden geçen genetik özelliklere bağlı olan iç yaşlanma, diğeri ise çevresel faktörlere bağlı olan dış yaşlanma. İç yaşlanma tamamen genetik faktörler ile ilgili olduğu için buna müdahale etmek ne yazık ki mümkün değil ancak dış yaşlanmayı yavaşlatmak mümkün.

Cildin erken yaşlanmasına sebep olan faktörler nelerdir? 

Güneş; yaz aylarında sere serpe güneşlenmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz. Güneş vücudumuzu D vitaminine doyurmak için mükemmel bir kaynak olsa da cildimiz için oldukça riskli. Bu sebeple kış aylarında bile cilt yapınıza uygun bir güneş koruyucu kullanmanız ve riskli saatlerde güneşten uzak durmanızda yarar var.

Solaryum; daha fazla bronzlaşmak ve bronzluğu korumak adına cildinizi solaryum ışınlarına maruz bırakmanız hem cildinizin çok erken yaşlanmasına sebep olacak hem de cilt kanserine kadar varabilecek ciddi problemlere yol açacaktır.

Yüz mimikleri; yüzünüzle yaptığınız her hareket cildinizin biraz daha erken yaşlanmasına yol açıyor. Elbette mimiklerden tamamen vazgeçerek konuşmak mümkün değil ancak mümkün olduğunca abartılı mimik kullanmaktan kaçınmanızda yarar var.

Sigara; hem iç organlarınız hem de cildiniz için en büyük düşmanlardan biri de sigara. İçinize çektiğiniz ve dışarıdan maruz kaldığınız duman cildinizi ciddi anlamda yaşlandırırken renk bozuklukları, lekelenme gibi çeşitli cilt problemlerine de yol açıyor.

Stres; cildinizi erken yaşlandıran en güçlü faktörlerden biri de stres. Bu sebeple stresten mümkün olduğunca uzak durmanızda yarar var.

Alkol; fazla miktarda tüketilen alkol cildin baş düşmanlarından. Çeşitli cilt problemlerine yol açtığı gibi, alkol tükettikten sonra şişen cildiniz alkolün etkisi geçtiğinde iniyor ve bu şişme-inme olayı cildinizin ciddi anlamda kırışmasına sebep oluyor.

Makyaj; gece uyumadan önce makyajını temizlemeyenlerdenseniz bunu bir kez daha düşünün. Makyajla uyumak cildin hava almasını engelleyip gözenekleri tıkadığı için çok daha erken yaşlanmanıza sebep oluyor.

Nem; eğer cildinizi düzenli olarak temizleyip nemlendirmiyorsanız erken yaşlanmaya davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Cildin daha esnek ve sağlıklı olması için mutlaka düzenli olarak nemlendirmeniz gerekiyor.

Uyku; düzensiz uyku da cildin yaşlanmasına sebep olan en önemli faktörlerden. Ayrıca sürekli aynı pozisyonda uyumak da cildin erken yaşlanmasına yol açıyor. Örneğin sürekli sağa dönüp uyuyorsanız cildinizi o bölgesi daha çabuk yaşlanıyor. Bunun önüne geçmek için uygulayabileceğiniz en sağlıklı yöntem sırt üstü uyumak.

Su; yeterli miktarda su tüketmiyorsanız cildinizi en önemli besininden mahrum bırakıyorsunuz demektir. Bu da erken yaşlanmaya çıkardığınız davetiyelerden biridir.

Cilt Gençleştiren Bakım Önerileri

Karbonat maskesi

  • 2 yemek kaşığı karbonat 
  • 2 yemek kaşığı maden suyu 

Yapmanız gereken tek şey maden suyu ve karbonatı karıştırarak maske kıvamına getirmek ve temizlenmiş cildinize uygulamak. 5 dk. bekledikten sonra ılık su ile durulamanız yeterli. Karbonat antibakteriyel bir malzeme olduğu için bu maske cildinizi temizler ve akne sorunlarının önüne geçer. Bununla birlikte cildinizi sıkılaştırarak daha genç görünmenize yardımcı olur.

Salatalık maskesi 

  • ½ salatalık 
  • 2 yemek kaşığı limon suyu 

Salatalık ve limon suyunu blenderdan geçirerek homojen bir kıvam elde edin. Temizlenmiş cildinize sürdükten sonra 15-20 dk bekleyip yüzünüzü soğuk su ile durulamanız yeterli.

Salatalık cildin nem dengesini korumanıza yardımcı olur. Limon anti bakteriyel özelliği sayesinde cildinizi temizler. 

Domates maskesi

Bu maske için ihtiyacınız olan tek şey birkaç dilim domates. Domates dilimlerini temizlenmiş cildinize yerleştirin ve 15-20 dk. bekletin. Daha sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Domatesin içerisinde bulunan maddeler cildinizin daha genç görünmesine yardımcı olur.

Patates maskesi

  • 1 adet patates 
  • 3 yemek kaşığı limon suyu 

Patatesi rendeledikten sonra limon suyu ile karıştırıp bu maskeyi temizlenmiş cildinize uygulayın. 15-20 dk bekledikten sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Patates cilt lekelerinin giderilmesine ve cildin erken kırışmasını engellemeye yardımcı olur.

Pirinç maskesi

  • 1 yemek kaşığı pirinç 
  • 1 yemek kaşığı süt 
  • 1 yemek kaşığı bal 

Pirinci haşladıktan sonra suyunu süzün ve ısıttığınız süt ve bal ile karıştırın. Homojen bir karışım elde ettikten sonra temizlenmiş cildinize uygulayın. 15 dk bekledikten sonra ılık su ile durulayın.

Bu maske cilt lekelerinin giderilmesine, cildin nemlendirilmesine ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın