Makaleler

Sabah Makyajı Nasıl Yapılır?

Yazar: Çisem Soylu
Sabah Makyajı Nasıl Yapılır?

Mevsim ne olursa olsun, özellikle işe gidenler için sabahları uyanmak ızdırap olabiliyor. O esnada henüz kendimize bile gelememişken, belki yüzümüzü bile yıkamak zor gelirken bakımlı olmak zorunda kalmak ve makyaj yapmak gerekebiliyor. Peki yatak ile kapı arasında kalan o kısacık sürede bunu nasıl yapacağız? Kahve mi içeceğiz, uyanmaya mı çalışacağız, evden çıkmamıza iki dakika varken yataktan çıkıp o telaşla giyinmeye mi çalışacağız? Evet, ne yazık ki kadın olmak zor bir zanaat ancak zamanı iyi yönettiğimizde son derece keyifli olabiliyor. Bu yüzden size hızlı ve hafif sabah makyajı önerilerinde bulunacağız.

Öncelikle, cildinizi makyaja hazır tutmakta fayda var. Bunun için anlık hazırlıklar haricinde bir iki küçük tüyomuz var.

 • Gece yatmadan yüzünüzü temizlemeyi ve nemlendirmeyi sakın unutmayın. Aksi takdirde yorgun bir ciltle uyanırsınız ve güzel sonuçlar elde etmeniz mümkün olmaz.

 • Gözaltı kremlerinizi şifonyerinizin üzerinde değil buzdolabınızda saklayın, böylece sabahları soğuk kompres etkisi yaparak sizi ve gözaltlarınızı tazeleyecektir.

 • Cildinizin genç ve diri kalması için kafein ve nane içerikli nemlendiriciler kullanın. Kan akışını hızlandırdığı için özellikle sabahları çok işinize yarayacak.

 • Cildinizi önce soğuk su ile ardından da mineralli su yani bildiğimiz sade soda ile yıkayın.

 • Sabah makyajının diğerlerine göre en belirgin farkı hafif olmasıdır. Aksi takdirde bir gece eğlencesine ya da özel bir buluşmaya gidiyor gibi görünebilirsiniz ve sabah saatleri için pek hoş bir görüntü olmaz. Ayrıca gün boyu yüzünüzde kalacağı için çok kullanışlı olacağı da söylenemez.

 • Sabah makyajınız yaparken eğer çok hasarlı bir cildiniz yoksa yoğun kapatıcılar, fondötenler kullanmanıza gerek yok. BB ya da daha örtücü özelliği olan CC kremleri kullanmanızda fayda var. Bu kremler hem cilt tonunu dengeler, hem de canlı bir görüntüye sahip olmanızı sağlar. Lokal cilt problemleriniz var ise ( sivilce, küçük lekeler vb. ) bölgesel olarak kapatıcılar uygulayabilirsiniz.

 • Göz altlarınızın daha canlı görünmesi için sıvı formda kapatıcılar kullanabilirsiniz. Böylece daha aydınlık bakışlara sahip olabilirsiniz.

 • Renkli ve gölgelendirilmiş göz kapakları yerine cilt renginize uygun, toprak tonlarında bir far seçerek baz oluşturabilirsiniz. Kaş altlarınıza süreceğiniz açık renk bir fark kaş şeklinizin daha net görünmesini sağlayacaktır. Bu yaparken kaş altlarınızı bembeyaz boyamamaya özen gösterin. İnci beyazı, krem tonları daha uygun olacaktır.

 • Kirpik diplerinize uygulayacağınız bir göz kalemi kirpiklerinizin daha gür görünmesine yardımcı olacaktır. Kalın bir hat halinde çekmek yerine olabildiğince dipten ve ince bir uygulama yapıp bir fırça ile o keskin görüntüyü dağıtabilirsiniz.

 • Nude tonlarda bir ruj ya da bir dudak parlatıcı ile makyajınızı tamamlayabilirsiniz.

 • Gün sonunda farklı bir planınız çıkarsa kirpik diplerindeki kaleminizi kalınlaştırabilir, eye liner ile daha kalın bir hat oluşturabilirsiniz. Uygulayacağınız hafif bir allık ve belirgin bir ruj ile sabah makyajından sıyrılabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın