Makaleler

Makyaj Nasıl Temizlenir?

Yazar: Çisem Soylu
Makyaj Nasıl Temizlenir?

Sabah uyandınız, bir şekilde enerjinizi toplayıp makyajınızı yaptınız ve gayet iyi görünüyorsunuz. Gün oldukça yoğun geçti ve tek isteğiniz evinize gidip pijamalarınızı giymek. Belki de uzun zamandır beklediğiniz randevu için hazırlandığınız ve çok keyifli bir gece geçirdiniz. Eve geldiğinizde o kadar yorgundunuz ki kafanızı yastığa gömüp o an uyuya kaldınız. Sabah aynada göreceğiniz manzara malum; akmış bir rimel, bulaşmış bir ruj ve dağılmış göz farları. Yüzünüzü yıkadığınız anda geçtiğini zannetseniz de yanılıyorsunuz çünkü gece boyunca cildinizin erken yaşlanması için elinizden geleni yaptınız. Bir süre daha bu tembelliğe devam ederseniz kısa zaman sonra estetik cerrah aramak zorunda kalabilirsiniz. O halde ne yapıyoruz, ona artık ihtiyacımız kalmadığında makyajımızı vakit kaybetmeden temizliyoruz.

  • Öncelikle, ph dengesini koruyan bir makyaj temizleme suyu kullanın. Bu ürünlerin her cilt tipi için uygun olan alternatifleri çeşitli markalarda mevcut. Hem göz hem de cilt makyajını temizlerken rahatlıkla kullanabilirsiniz. Göz makyajını temizlerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri nazik olmak. Öncelikle gözaltlarınızı temizlemelisiniz. Daha sonra kaş altlarından göz altına doğru silmelisiniz. Böylelikle rimeli kirpiklerinizi dökmeden çıkarabilirsiniz. Daha sonra gözünüzü kirpik diplerinden yukarıya doğru silebilirsiniz. Koyu ve yoğun bir göz makyajı yaptıysanız her iki gözünüz için ayrı birer pamuk kullanmalısınız. Göz makyajınızı temizlerken kullandığınız pamuğu cildinizi temizlerken kullanmayın. Bir parça pamuğa döktüğünüz temizleme suyu ile dairesel hareketler yaparak cildinizi ve boynunuzu silin.

  • Bu aşamayı tamamladıktan sonra gözlerinizi yıkamaya geçebilirsiniz. Bebe şampuanı bu iş için en uygun ürünlerden biridir. Oldukça ucuza alacağınız bir şişe bebek şampuanını sadece gözlerinizi yıkarken kullanacağınız için oldukça uzun süre kullanabilirsiniz. Kirpik diplerinizi iyice yıkarsanız herhangi bir sebepten ötürü mikrop kapma riskini de engellemiş olursunuz.

  • Gözlerinizi temizledikten sonra cildinizi temizlemelisiniz. Bu iş için mutlaka bir yıkama jeli kullanın ve bu ürürün cilt tipinize uygun olmasına özen gösterin. Yüzünüzü yıkarken ellerinizi kullanmaktansa yüz için özel olarak üretilmiş, elastik bir yapıya sahip yüz yıkama fırçalarından kullanabilirsiniz. Fırçayı ılık su ile yıkayıp üzerine döktüğünüz jeli iyice yayın. Jeli yayarken ellerinizi kullanmayın. Daha sonra yüzünüzü nazik hareketlerle fırçalayıp güzelce durulayın. Yoğun akneli bir cildiniz varsa fırça kullanmanız tahriş edici olabilir.

  • Cildinizi kurularken kâğıt havlulardan yararlanabilirsiniz. Böylelikle daha hijyenik bir kurulama yapmış olursunuz.

  • Kurulama işi bittikten sonra gözeneklerinizi temizlemek için tonik kullanmalısınız.

  • Cildinizi temizlerken temizleme sütü kullansanız dahi yıkamayı unutmayın. Kullandığınız süt ne kadar iyi olursa olsun cildinize su değdirmeden tam anlamıyla bir temizlik yapmış olmazsınız.

  • Tonik sürdükten sonra 5-10 dakika bekleyerek cilt tipinize uygun nemlendirici/dengeleyici kreminizi sürerek bitirebilirsiniz.

Unutmayın, cildinizi düzenli olarak temizlemek için her gün makyaj yapmanıza gerek yok. Günlük temizliğinizi düzenli olarak yaptıktan sonra yaşlanmanın getirdiği deformasyonlarla geç tanışma imkânı bulabilirsiniz.

Yorumunuzu Paylaşın