Makaleler

Makyaj Malzemelerinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Yazar: Çisem Soylu
Makyaj Malzemelerinin Ömrü Nasıl Uzatılır?

Makyaj malzemelerinin üzerlerinde bir kullanma kılavuzu ve yanlarında verilen “nasıl daha uzun ömürlü olur” ipuçları olsa her şey daha kolay olabilirdi ancak bu üreticilerin pek işine gelmezdi muhtemelen. Bu sebeple, makyaj malzemelerinin ömrü nasıl uzatılır, nasıl daha verimli kullanılır gibi sorulara yanıtlar hazırladık.

 • Çoğumuzun başına gelir henüz yarısı doluyken kuruyan ojeler. Bu gibi durumlarda yapmanız gereken şey çok basit. Evinizde kullandığınız tırnak koruyucu ürünlerden birkaç damla damlatıp çalkalarsanız ojeleriniz tekrar sürülebilir hale gelecektir. Ayrıca özellikle yaz mevsiminde buzdolabında saklamak ojelerin ömrünü uzatır.

 • Allık, pudra, far gibi toz malzemelerinizin ömrünü uzatmanın tek yolu onların nemle temasını engellemektir. Nemsiz bir ortamda olabildiğince verimli bir süre saklanabilir. Eğer henüz bir kaç defa kullanmanıza rağmen üzerlerinde renk koyulaşmaları ve sertleşmeler görüyorsanız bunları tırnağınızın tersiyle hafifçe kazımanız yeterli olacaktır.

 • Azalan fondötenlerinizi daha önce kullandığınız ve az miktarda kalan diğer fondötenlerle birleştirebilirsiniz. Sürekli kullanıma uygun olmasa da anı kurtarmanıza yetecektir.

 • Göz kalemlerinizin daha uzun ömürlü olmasını istiyorsanız açmadan bir gece önce buzdolabına koyun. Eğer vaktiniz yoksa yarım saat buzdolabında beklettikten sonra açmanız yeterli olacaktır.

 • Maskara makyaj malzemeleri arasında en hassas olunması gerekenlerdendir. Fırçada zamanla bakteri oluşacağından maksimum 2 ayda bir ürün bitmemiş olsa dahi değiştirmek gerekir.

 • Yeni aldığınız ruj kırılırsa bunu halletmek için fön makinesine yeterli olur. Kırılan parçayı çıkarıp alt kısmını fön makinesiyle az miktarda eritin ve diğer parçanın üzerine hafifçe bastırın. Çıkarabiliyorsanız rujun tamamını kabından çıkarıp her iki parçayı aynı şekilde birleştirin ve kenarlarından parmaklarınızla hafifçe bastırarak düzeltin. Daha sonra donması için soğuk bir ortamda bekletin.

 • Makyaj malzemeleriniz bittiğinde onları tekrar değerlendirebilirsiniz. Örneğin biten bir rimel fırçasını bebe şampuanıyla iyice yıkayıp kaş ve kirpik bakımı yaptığınız yağları bu fırça yardımıyla sürebilirsiniz. Biten pudra ya da allık kutularını da atmayıp cep aynası olarak kullanabilirsiniz.

 • Göz makyajı yapmaya başlamadan önce gözlerinize salatalık dilimleri koyun ve 15-20 dakika kendinizi dinlendirin. Böylece hem göz çevrenizi nemlendirirsiniz hem de şişliklerden kurtulursunuz.

 • Biten, kırılan, yumuşayan rujlarınızı atmayın, küçük bir ruj fırçası yardımıyla uygulamaya devam edebilirsiniz. Böylece serisi tükenen o en sevdiğiniz rujunuzu çöpe terk etmek zorunda kalmazsınız.

 • Kirpik kıvırıcınızın daha etkili olmasını istiyorsanız birkaç saniye saç kurutma makinesi ile ısıttıktan sonra kullanabilirsiniz.

 • Maskaranız bittiyse ve acil maskaraya ihtiyacınız varsa fırçanızı sıcak suyun altında bir süre bekleterek ısınmasını sağlayın, daha sonra maskaraya batırdığınızda birkaç uygulamalık maskaranız daha olduğunu göreceksiniz.

 • Suya dayanıklı makyaj malzemeleri kullanıyorsanız bunları çıkarmak için özel temizleyiciler kullanmanız gerekir. Eğer özel bir temizleyiciniz yoksa bir miktar zeytinyağını pamuğa damlatıp makyajınızı temizleyebilirsiniz.

 • Sivilceli bir cilde sahipseniz makyaja başlamadan önce yüzünüzde buz gezdirin, bu sayede sivilcelerin kırmızılığı azalır ve kapatıcı için daha verimli bir uygulamaya zemin hazırlarsınız. Bu buzları nane yaprakları koyduğunuz buz kalıplarınız soda ile doldurarak da yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın