Makaleler

Beyaz Tenliler İçin Makyaj Önerileri

Yazar: Çisem Soylu
Beyaz Tenliler İçin Makyaj Önerileri

Makyaj yapmak biz kadınlar adeta bir sanat. Bu sanatı doğru icra etmenin ve sonuçtan memnun kalmanın bazı basit ama önemli ayrıntıları var. Bunların başında cilt tipine ve cilt rengine göre makyaj yapmak geliyor. Hem cilt tonunuzu hem de cildinizin alt tonunu belirledikten sonra doğru renkleri seçerek kusursuz bir makyaj yapabilirsiniz.

Cilt tonları esmer, sarışın ve kumral olarak üç ana grubu ayrılır. Bunun beraberinde cilt alt tonları ve nötr olarak üç gruba ayrılmaktadır. Cilt tonunuzun cildinizin alt tonu ile alâkası yoktur ve nötr alt ton çok fazla görülen bir alternatif değildir. Cildin alt tonları genellikle sıcak ya da soğuk tonlardır. 

Cildinizin alt tonunu belirlemek için yapmanız gereken şey oldukça basit. Bunun için bileğinizin iç kısmındaki damarlara bakmanız yeterli. Damarların rengi yeşil ise sıcak alt tonlu bir cilde sahipsiniz demektir. Eğer damarlarınız mavi ise soğuk, yeşil & mavi görünümlü ise de nötr alt tonlu bir cilde sahipsiniz demektir. Bu kontrolü gün ışığında yapmanız daha sağlıklı sonuç verecektir.

Sıcak alt tonlu cilde sahip kişilerin cilt altındaki pigment renkleri sarıdır. Bu yüzden sıcak alt tonlu ciltlere sarı alt tonlu ciltler de denilmektedir.

Soğuk alt tonlu cilde sahip kişilerin cilt altındaki pigment renkleri pembe ve kırmızıdır. Bu yüzden soğuk alt tonlu ciltlere pembe alt tonlu ciltler de denilmektedir. Soğuk alt tonlu ciltlerin genellikle soluk pembe ya da beyaz olduğuna dair bir ön yargı vardır ancak bu doğru değildir. Esmer kişiler de soğuk alt tonlu cilt yapısına sahip olabilirler.

Eğer soğuk alt tonlu bir cilde sahipseniz; lacivert, mavi, pembe, mor gibi soğuk renkler size oldukça yakışacaktır. Eğer sıcak alt tonlu bir cilde sahipseniz; kırmızı, turuncu, yeşil gibi sıcak renkler size yakışacaktır.

Cilt alt tonunuzu ve cilt tonunuzu belirlediyseniz ve beyaz tenli bir cilde sahipseniz yazının devamında sizin için harika makyaj önerilerimiz olacak.

  • Her cilt renginde olduğu gibi beyaz tenli ciltlerde de fondöten seçimi oldukça önemlidir. Beyaz tenli kişiler güneş konusunda daha hassas bir cilde sahip oldukları için mutlaka yüksek koruma faktörü içeren ürünler tercih etmelidir. Daha bronz görünmek uğruna cilt tonundan daha koyu renklerde fondötenler tercih edilmemelidir. Aksi takdirde bronz görünmek bir yana maske etkisi kazanmış bir görünüm oluşacaktır. Aynı şekilde daha da beyaz görünmek uğruna cilt renginden daha açık tonda bir fondöten de tercih edilmemelidir. Bu cildi gereğinden fazla solgun ve sağlıksız gösterecektir. 
  • Beyaz tenli ciltlerde genellikle hassasiyet sorunları ve buna bağlı kızarıklıklar görülebilir. Bunun için fondöten uygulamadan önce mutlaka bir kapatıcı ya da CC krem ile kırmızı bölgeler nötrlenmelidir.  
  • Beyaz tenli kadınlar için genellikle yumuşak geçişli ve sakin görünümlü makyajlar önerilir. Bakışları çok fazla sertleştirmemek adına kahverengi maskara tercih edilebilir. Eğer siyah maskara konusunda ısrarcı iseniz yumuşak görünüm veren bir maskara seçmeli ve ekstra siyah etki verenlerden kaçınmalısınız. 
  • Allık seçiminizi pembe ve şeftali tonlarından yana kullanabilirsiniz. Bu renkler cildinize sıcak bir görüntü verip daha canlı görünmenizi sağlayacaktır. Eğer gölgeleme ve aydınlatma yapacaksanız çok koyu renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi takdirde elmacık kemiklerinizi belirginleştirmek isterken yüzünüzün iki yanında size ait olmadığı çok belli olan iki çizgi ile başbaşa kalabilirsiniz. 
  • Aydınlatıcı seçiminde rose ve gold tonları yerine inci tonlarını terci ederek daha doğal bir görüntü elde edebilirsiniz. 
  • Eğer beyaz tenli bir kadınsanız ruj seçiminde oldukça özgürsünüz. Nude tonları da rahatlıkla kullanabilirsiniz, kırmızı, bordo gibi cesur renkleri de. Dilerseniz pembe ve şeftali tonlarındaki rujlarla da doğal ve sıcak bir görüntü yakalayabilirsiniz. 
  • Beyaz tenli kadınlar far seçimlerinde kahverenginin tonlarını tercih edebilirler. Bununla birlikte cilt alt tonuna göre pembe, yeşil, mor, gri tonlarını seçebilirler. 
  • Son olarak makyaj sabitlemek için kullandığınız pudra mutlaka şeffaf pudralardan olmalıdır.  
Yorumunuzu Paylaşın