Makaleler

Doğru Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Yazar: Handan Temirci
Doğru Göz Makyajı Nasıl Yapılır?

Makyaj her kadının en vazgeçilmez bakımlarından biridir ve göz makyajı da tek başına bile bir kadının daha bakımlı ve güzel görünmesine yardımcı olabilir. Doğru yapılan göz makyajı daha anlamlı bakışlara sahip olmanıza ve yüz hatlarınızın orantılı görünmesine yardımcı olacaktır.

Göz makyajı yaparken dikkat edilmesi gerekenler şöyle;

  • Göz makyajının ilk adımı, makyajın iyi görünmesini ve uzun süreli olmasını sağlayan far bazının uygulanmasıdır. Piyasada birçok çeşidi bulunan far bazları satın alınabileceği gibi evde de yapılabilir. Yoğun kıvamlı bir nemlendirici ya da losyon, pudra ve fondöten karıştırılarak far bazı elde edilebilir. Far bazları göz kapağının üstüne sürülmelidir. 
  • Far bazından sonra uygulanması gereken ürün fardır. Far renginin seçimi göz rengine, saç rengine ve ten rengine göre yapılmalıdır. Renkli gözler için mavi, yeşil tonları; esmer, koyu renkli gözler içinse toprak tonları daha uygundur. Birden fazla far tonu uygulamak da mümkündür ama tonlamaya dikkat etmek gerekir. Açık tonlardaki far göz kapağının iç kısmına, koyu tonlar ise gözkapağının dış kısmına sürülmelidir. Uygulama sırasında acele etmeden ve birden fazlaca ürünü uygulamadan gitmekte fayda vardır. Ayrıca son dönemlerde piyasada yaygınlaşan krem farlar hem uygulaması kolay hem de kalıcılığı daha uzun olan ürünlerdir. 
  • Göz makyajının bir başka önemli unsuru göz kalemleridir. Göz kaleminin rengi için de yukarıda saydığımız özelliklere bakmak önemlidir. Göz kalemlerinde çok koyu renklerden uzak durmak gerekir. Gözleri belirginleştirmek için kullanılan siyah göz kalemleri çoğu zaman gözün daha küçük görünmesine yol açabilir. Bunun yerine kahverengi bir göz kalemi de kullanılabilir. Göz kalemi, gözlerin şekline göre de farklı farklı uygulanabilir. Büyük gözlülerin göz kapaklarının içine kalem çekmesi gözlerini daha ufak ve dengeli gösterecektir. Küçük gözlüler içinse tam tersi geçerlidir. Gözün üstüne hafifçe çekilen göz kalemini bir fırça yardımıyla dağıtarak buğulu bakışlar elde edilebilir. 
  • Gözlere vurgu vermek için eyeliner kullanılabilir. Eyeliner kullanımı zor olan bir üründür ve bu yüzden hangi formuyla rahat ediyorsanız onu tercih edin. Hem kalem hem de likit olmak üzere iki türü olan eyeliner, daha az belirgin görünmesi isteniyorsa fardan önce sürülmelidir. Ayrıca uygulaması dıştan içe doğru olmalıdır. Eyeliner özellikle kedi gözü diye isimlendirilen şekilde sürüldüyse dış kısımlarda dağılma ya da bulaşma olabilir. Bunu engellemek için eyeliner sürmeden önce göz kapağının dış kısımlarına doğru bir miktar pudra uygulamak gerekir. 
  • Göz makyajının son adımı ise rimeldir. Rimelde dikkat edilmesi gereken şey de fırçasıdır. Fırça kıllarının sık ve birbirine yakın olması, topaklanmayı ve kirpiklerin birbirine yapışmasını önler. Eğer ki kirpiklerin daha kıvrık olması için kirpik kıvırma aleti kullanılıyorsa, rimel bu uygulamadan sonra sürülmelidir. 

Yorumunuzu Paylaşın