Makaleler

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Yazar: Çisem Soylu
Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj yapmak biz kadınların için adeta bir terapi. Zaman zaman yorulup cildimizi dinlendirmeyi tercih etsek de genellikle bakımlı ve iyi görünmek kendimizi iyi hissettiriyor. Her geçen gün değişen makyaj tekniklerini, yeni ürünleri, yeni ekipmanları sıkı takip ediyoruz. Bunlar makyajın önemli ayrıntıları ancak zaman zaman geri plana atılan en önemli ayrıntı; temizlik. Hem cilt sağlığınız hem de kullandığınız makyaj malzemelerinin ve ekipmanlarının daha uzun ömürlü olması için belirli periyotlarda onları temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerekir.

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenir?

Makyaj malzemelerini temizlemek için çeşitli yollar var. Alkol bazlı temizleme ürünleri, saf alkol, bebe şampuanı, bulaşık deterjanı, sıcak su bunlardan sadece bazıları. Önemli olan kullandığınız ürün türüne uygun bir temizleme yöntemi seçmek. Bu sayede hem hijyeni sağlayabilir hem de ürünleri daha uzun ömürlü kullanabilirsiniz.


Makyaj Süngeri Nasıl Temizlenir?

Makyaj süngerlerini temizlemenin temel yolu kullandıktan hemen sonra yıkamaktır. Çoğu kapatıcı ürün nemli süngerle uygulandığı için uygulamanın hemen ardından makyaj süngerini yıkamak ürünün süngere nüfuz etmesini engelleyecektir.

İkinci adım olarak belli periyotlarda daha detaylı temizlik yapmanızı öneririz. Bunun için kozmetik markalarının makyaj süngeri ve fırçalarını temizlemek için özel olarak ürettiği temizleme jellerinden ve solüsyonlarından yararlanabilirsiniz. Eğer süngeriniz çok kirli değilse temizleyiciyi üzerine döküp elinizle hafif ovuşturmanız yeterli olacaktır.

Uzun zamandır yıkamıyorsanız biraz daha detaylı bir temizlik gerekebilir. Bunun için küçük bir kaba yüz yıkama jelinizden koyup üzerine ılık su ekledikten sonra köpürtüp süngeri içerisinde beklettikten sonra durulayıp ardından makyaj temizleme solüsyonu ile yıkayabilirsiniz.

Bu tür ürünlere bütçe ayırmak istemeyenlerdenseniz evdeki malzemeler ile de çok rahat bir şekilde makyaj süngerlerinizi temizleyebilirsiniz. Bunun için genişçe bir kabın içerisine ılık su, bulaşık deterjanı ve bebe şampuanı koyarak karıştırmanız yeterlidir. Daha sonra süngerlerinizi bu banyoda bekletip bol su ile durulamanız yeterli olacaktır. Bulaşık deterjanı kullanmamızın iki sebebi var. Bunlardan ilki kir çıkarma konusunda güçlü bir yardımcı olması. Bir diğer ise ellerinizi korumak üzere geliştirildiği için makyaj süngerinizi de sertleştirmemesi.


Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj fırçalarını temizlerken de tıpkı makyaj süngerindeki gibi benzer bir yol izleyebilirsiniz. Makyaj fırçalarını temizleme solüsyonu içerisinde beklettikten sonra ılık su ile nazikçe durulamanız yeterlidir.

Eğer buna özel herhangi bir ürün almak istemiyorsanız bebe şampuanı ve bulaşık deterjanından oluşan karışıma fırçalarınızı batırıp 30 dk. beklettikten sonra ılık su ile durulamanız yeterlidir.

Makyaj fırçalarını duruladıktan sonra kurulamamanız gerekiyor. Birkaç kat kağıt havluyu üst üste koyup fırçalarınızı yerleştirin ve kendi kendilerine kurumalarını bekleyin.


Makyaj Çantaları Nasıl Temizlenir?

Makyaj çantaları en sık kirlenen makyaj ekipmanları arasındadır. Kirli fırça ve süngerlerin bıraktığı lekelerin yanında aniden dökülen bir fondöten, kapakları açık kalan göz ve dudak kalemleri, kırılan allıklar ya da göz farları işi iyice içinden çıkılmaz bir hale getirebilir. Neyse ki makyaj çantalarını temizlemek oldukça kolay ve zahmetsiz bir iş. Eğer üzerinde çeşitli aksesuarlar ( boncuk, taş, sim, tüy vb. ) yoksa makyaj çantanızı direkt olarak çamaşır makinesinde yıkayabilir ve tertemiz olarak çıkarabilirsiniz. 30 ya da 40 derecelik ısıda yıkamanız yeterli olacaktır. Makinede yıkanamayacak kadar süslü bir makyaj çantasına sahipseniz ılık suyun altında beyaz sabun veya bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz.

Metal makyaj kutularını yıkadıktan sonra iyice yıkamanız yeterli olacaktır.

Kirpik kıvırıcı ve cımbız nasıl temizlenir?

Tüm bu temizlik işleri arasında en basit temizlenen ekipmanlar cımbız ve kirpik kıvırıcılardır. Bunların paslanmaktan korumak için su ile temas ettirmemek daha uygun olacaktır. Bir pamuğa döktüğünüz kolonya ile silerek rahatlıkla dezenfekte edebilirsiniz.

Rimel nasıl temizlenir?

Normal şartlarda rimel / maskara gibi ürünler temizliğe ihtiyaç duymazlar ancak rimel fırçanız yere düştüğünde temizlenmesi gerekebilir. Bunun için bir bardak ılık suyun içerisine koyacağınız bebe şampuanı yeterli olacaktır. Rimel fırçanızı bu suda beklettikten sonra bol su ile durulayıp kuruduktan sonra rimelinizin içine koyabilirsiniz. Bu işlemler esnasından rimelinizin açık kalarak kurumaması için ağzını mutlaka kapatmanızı öneririz. Bunun için bir parça streç film yeterli olacaktır.


Rujlar nasıl temizlenir?

Eğer likit ruj kullanıyorsanız fırçaları belli periyotlarda temizlemeniz sağlıklı olacaktır. Bunun için ılık su ve yüz temizleme jelinizi ya da yine bebe şampuanını kullanmanız yeterlidir. Kuruduktan sonra tüpün içine geri koyabilirsiniz.

Eğer stick ruj kullanıyorsanız başınız havada uçuşan tüylerle dertte olabilir. Bu tüyler stick rujlara çok çabuk yapışabiliyor. Eğer böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız bir kürdan yardımıyla tüyü rujdan ayırabilir ya da bir parça ıslak mendilden faydalanabilirsiniz.

Dudak kalemleri ve göz kalemleri nasıl temizlenir?

Göz kalemi ve dudak kalemi temizlemek oldukça basit. Eğer kirlenecek bir yüzeye düştü ise ucunu kırdıktan sonra kalemtıraş yardımıyla tekrar açmanız yeterli olacaktır.

Göz farı, allık ve pudralar nasıl temizlenir?

Bu tip ürünlerin ambalajlarını bir ıslak mendil yardımı ile silebilirsiniz. Böylelikle makyaj çantanız daha uzun süre temiz kalacaktır. Ürünün direkt kendisini temizleme ihtiyacı hissediyorsanız eczaneden temin edebileceğini %70-90 oranındaki alkolü pamuğa dökerek nazikçe silmeniz yeterlidir. Ürünlere zarar vermeden temizleyebilirsiniz. Yine de çok gerekli olmadıkça toz ürünlerinde temizlenmesi önerilen bir yol değildir.

Kaynaklar

görsel1: www.bustle.com
görsel2: www.beautylish.com
görsel3: www.jeffreestarcosmetics.com
görsel4: www.elle.com

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın