Makaleler

Apart Otel Nedir?

Yazar: Büşra Sunal
Apart Otel Nedir?

Herkesin tatil anlayışı farklıdır. Kimi kendi yazlığında konaklamak ister, kimi 5 yıldızlı otellere gidip her şeyin önüne geleceği bir tatili tercih eder, kimi ise tüm vaktini dışarıda geçireceği için kalacağı yerin lüks olup olmamasına bakmaz ve temiz, ekonomik bir pansiyonu tercih eder. Bu liste uzar da gider. Çünkü söz konusu tatil yapmak olunca konaklama seçeneği çoktur.

Konaklama seçeneklerinden bir tanesi de apart otellerdir. Bu yazımızda sizinle apart otelin ne demek olduğunu, diğer konaklama seçeneklerinden farkını ve Türkiye’de yer alan bazı örnekleri paylaşacağız.

Apart Otel’in Özellikleri Nelerdir?

Bu konaklama tipi ya apartman ya da villa şeklindedir. Kalınacak yerlerin içerisinde genellikle bir ya da birden fazla oda, salon ve mutfak yer almaktadır. Çoğunlukla geniş bir yapıya sahip oldukları için genelde büyük aileler tarafından tercih edilmektedir. Bu tercihin nedenlerinden bir tanesi işin maddi boyutudur. Çünkü apart otellerde kişi sayısı arttıkça kişi başına maliyet düşer. Bir daireyi ya da villayı tutup ailece kalmanız mümkündür. Yani bu konaklama tipinde kişi başı fiyat verilmemektedir. Gecelik tek bir fiyat verilir ve tüm aile konaklayabilir (Elbette kişi sınırlaması olan apart oteller de olabilir. Bu nedenle; kaç kişi kalacağınızı, bunun karşılığında ücretin ne olacağını ve odaların müsaitlik durumunu önceden görüşmenizde fayda vardır. Böylece son dakika sürprizleri ile karşılaşmazsınız)

Büyük ailelerin tercih etmesinin bir diğer nedeni ise bu yapıların genelde ev gibi olması, birkaç tane odanın bulunması ve geniş bir ailenin de rahat rahat sığabilmesidir.

Peki, apart otellerde yeme içme işleri nasıl olmaktadır? Genellikle otellerdeki gibi sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği verilmemektedir. Bunun yerine dairelerde mutfak bulunmaktadır ve müşteriler kendi yemeklerini kendileri pişirmektedirler. Bu sayede hem otellerde olduğu gibi yemek saatlerinde hazır bulunmak zorunda kalmazlar, hem de diledikleri maliyete yemek yiyebilirler. Burada konaklayanlar genellikle çevredeki marketlerden alışveriş yapmakta ve mutfaklarında istedikleri yemekleri pişirmektedirler. Bazen de diledikleri cafe ya da restoranlara gitmektedirler. Yani aslında daha özgürdürler. İstedikleri saatte, istedikleri yerde, istedikleri yemeği yiyebilirler. Otellerde sunulan yemekleri yemek ya da sabah kahvaltısına yetişebilmek için erkenden uyanmak zorunda kalmazlar ve sırf akşam yemeğini kaçırmamak için planlarını bozmazlar. Bununla birlikte bazı apart otellerin kendi bünyesinde restoranları vardır ve bazı günler buralar da tercih edilebilir. Bazıları ise sabahları kahvaltı vermektedir.

Apart Otel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hemen hemen her tatil beldesinde bu tarz konaklama seçeneği mevcuttur. Seçim yapmadan önce telefon açıp bilgi alabilir, daha önce giden tanıdıklarınız varsa onlara danışabilirsiniz. En önemli konulardan birisi gideceğiniz yerin temiz olmasıdır. Ancak tek dikkat etmeniz gereken bu değildir elbette. Konumu nasıl? Denize çok mu uzak? İnternet bağlantısı var mı? Mutfakta hangi araç gereçler var? Yanınızda nevresim, havlu gibi malzemeler götürmeniz gerekiyor mu, yoksa orada mevcut mu? Yakınlarında mutfak alışverişi yapabileceğiniz yerler var mı? Bu ve bunun gibi daha birçok sorunun yanıtını bilmenizde fayda vardır. Aksi takdirde oraya ulaştıktan sonra hoşunuza gitmeyecek sürprizlerle karşılaşabilirsiniz. Böyle bir durumda da keyfiniz kaçabilir ve tatil yapalım derken stres dolu günler geçirebilirsiniz.

Apart Otelin Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Avantajları

  • Gecelik ücret ödeyip, ailece konaklayabilirsiniz. Yani otellerde olduğu gibi kişi başı ücret ödemeniz gerekmez. Özellikle kalabalık bir aile iseniz bu tür konaklama sizin için daha ekonomik olacaktır. Ancak ilgili kişilerle en fazla kaç kişi kalabileceğinizi önceden görüşmeniz gerekmektedir. Bazı seçeneklerde kişi sınırlandırması olabilir.
  • İçerisinde mutfağı olduğu için istediğiniz yemeği pişirip, istediğiniz saatte yiyebilirsiniz. Ya da dilerseniz dışarıdaki farklı restoranları deneyebilirsiniz. Bazı apart otellerin kendi bünyesinde de restoranları vardır. Böyle durumlarda bazı akşamlar buralarda da yemek yiyebilirsiniz. Yine bazıları sabahları kahvaltısı da vermektedir. Böylece otellerde olduğu gibi her gün aynı saatlerde, hemen hemen aynı yemekleri yemek zorunda kalmazsınız.
  • Genellikle yapıları ev gibi olduğundan sanki kendi yazlığınızda kalıyormuş hissine kapılabilirsiniz.
  • Oteller genellikle oldukça kalabalık olur ve bu kalabalık içerisinde dinlenebilmek pek mümkün olmayacaktır. Apart oteller ise genellikle daha sakindir ve size dinlenme imkanı sağlar.
  • Otellerde çeşitli etkinlikler ve olanaklar olur. Siz de para vermiş olduğunuz için bunları kaçırmak istemezsiniz. Ancak bunları kaçırmayayım derken otele tıkılıp kalırsınız ve çevredeki güzellikleri göremeden tatiliniz biter.

Dezavantajları

  • Tatilde bile yemek yapmak zorunda olmak bazı kişilerin hoşuna gitmeyebilir. Tatil birçok kişi için dinlenmek, yemek yapmaktan ve ev işlerinden de biraz uzaklaşmak demektir. Ancak apart otellerde bu pek mümkün olmayabilir. Çünkü bu tip konaklamada genelde mutfakta yemek pişirilir, ardından bulaşıklar yıkanır.
  • Otellerde çeşitli etkinlikler, aktiviteler olabilir. Hatta bazı otellerin kendi bünyesinde gece eğlenebileceğiniz yerleri de vardır. Ancak apart oteller genellikle ev gibidir ve bu tarz imkanlar pek yoktur. Elbette istisnai durumlar da olabilir.

Türkiye’den Bazı Apart Otel Örnekleri

Yazımızın bu kısmında sizinle birkaç apart otel örneği paylaşacağız. Ancak unutmayın ki bunlar denediğimiz ve daha önce konakladığımız yerler değil. Amacımız size bu konaklama tipi ile ilgili biraz fikir vermek. Dilerseniz bunlardan birisini ya da size uygun olacağını düşündüğünüz başka bir tanesini tercih edebilirsiniz. Ancak seçiminizi yapmadan önce gitmeyi düşündüğünüz yeri iyice araştırmanızı tavsiye ederiz.

Arın Apart

Akyaka’da yer alan mekan 2010 senesinde açılmıştır ve toplamda 9 adet odası vardır. odalar da 4 kişinin kalabilmesi mümkündür. Mutfağında buzdolabı ve mutfak gereçleri mevcuttur. Bu sayede kendi yemeğinizi pişirebilirsiniz.

Yalçınkaya Apart Otel

Çeşme’de yer alan bu mekanının bir adet açık havuzu vardır. Mutfağı olması sebebiyle yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz. Aynı zamanda Çeşme merkeze yakın mesafededir ve bu nedenle eğer isterseniz burada yer alan restoranlardan birisinde de yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Partmezzo Apart Otel

Kemer’de yer alan bu mekanın 3 adet yüzme havuzu vardır. Yemeğinizi mutfağınızda hazırlayabilirsiniz. Dilediğiniz akşamlar odanızda yemek hazırlamak yerine burada yer alan restoranda yemek yiyebilirsiniz. Ayrıca sabahları ücretsiz kahvaltınızı edebilirsiniz.

Kaynaklar

Vira Apart

Yorumunuzu Paylaşın