Makaleler

Hostel Nedir? (Avantajları - Dezavantajları)

Yazar: Büşra Sunal
Hostel Nedir? (Avantajları - Dezavantajları)

Yurtdışına seyahat etmeyi planlayanlar için çok sayıda konaklama türü mevcuttur ve bunlardan bir tanesi de hosteldir. Hosteller düşük bütçeli konaklama yerleri olarak tabir edilmektedir. Bir kişi hostelde bir gecelik rezervasyon yaptırıyorsa genellikle o gece için bir odayı değil, bir yatağı rezerve ediyordur. Bu kişinin yatağı diğer 4 ile 20 adet gezginle aynı odada olabilmektedir. Banyolar ise yurtlardakiler gibidir. Yani yan yana duşlar, lavabolar, tuvaletler bulunur ve genellikle her katta sadece 1 ya da 2 banyo yer alır.

Hosteller otellerden çok daha ucuz olmakta, ancak otellerdeki mahremiyet ve kişiye özel servis imkanı bulunmamaktadır. Hostellerin hem avantajları, hem de dezavantajları bulunmakta ve bu tip bir konaklama türünü seçmeyi düşünenlerin herşeyi göz önünde bulundurduktan sonra seçim yapması gerekmektedir.

Bu yazımızıda “Hostelde konaklamanın avantajları ve dezavantajları“ ile “Hostelde konaklama için ipuçları“ konularına değineceğiz. Bu yazının sonuna geldiğinizde ise artık hosteller hakkında çok daha fazla şey biliyor olacaksınız. Öyleyse başlayabiliriz…

Hostelde Konaklamanın Avantajları

1) Pahalı Değildir

Özellikle otellerle karşılaştırıldığında hostellerde konaklamak çoğunlukla ucuzdur diyebiliriz. Elbette fiyatlar ülkeden ülkeye veya hostelden hostele değişkenlik gösterecektir.

2) Grup Halinde Seyahat Edenler için Avantajlı Olabilir

Bazı hostellerde bir odada 20 kişiye kadar kalınabilmektedir. Eğer grup halinde seyahat ediyorsanız eğlenceli bir deneyim olabilir ve ayrıca kimler hangi odalarda kimlerle kalacak gibi bir sıkıntı da yaşanmaz.

3) Birçoğunda Mutfak Vardır

Yemeğini kendi pişirerek tasarruf sağlamak isteyenler için hosteller avantajlıdır. Çünkü birçok hostelin mutfağı vardır.

4) Aktiviteler ve Partiler

Hostellerde zaman zaman eğlendirici aktiviteler ya da partiler olabilir.

hostel sosyalleşme

5) İlginç İnsanlarla Tanışma İmkanı

Dünyanın birçok yerinden gezgini ağırlayan hostellerde konaklayanlar ilginç insanlarla tanışma imkanını da yakalarlar. Bu insanlardan hikayelerini, gördükleri ülkelerle ilgili anılarını dinleyebilir ve kendileri de deneyimlerini paylaşabilirler.

Hostellerde Konaklamanın Dezavantajları

1) Mahremiyet Pek Yoktur

Hostelde konaklayacaklar büyük ihtimalle odayı başkaları ile paylaşacak ve genellikle diğer kişilerin oda arkadaşlarının özeline saygı göstermek gibi bir çabası olmayacaktır. Bazı hostellerde tek kişilik ya da iki kişilik odalar bulunmakta, ancak bu odalara talep çok olduğu için genellikle buralara rezervasyon yaptırmak pek mümkün olmamaktadır.

2) Banyolar Ortaktır


Hostellerdeki banyolar yurtlardaki gibidir, yani genellikle her katta bir ortak banyo alanı bulunur. Bu da birçok kişinin tercih etmeyeceği bir durumdur ve genellikle pek hijyenik bulunmamaktadır. Çok az sayıda hostel kişiye özel tuvalet ve duş imkanı sunmaktadır.

3) Çalışan Sayısı Azdır, Hizmet Kısıtlıdır

Otellerin aksine hostellerde çalışan sayısı azdır ve her ihtiyaç anında hizmet sunulamayabilir. Diyelim ki gece dışarı çıktınız ve hostelin kapısına geldiğinizde anahtarınızı bulamıyorsunuz. Bu durumda görevli birisini bulamamanız nedeniyle odanıza girememe ihtimaliniz vardır.

4) Hostele Giriş Saati Sınırlaması

Bazı hosteller belirli bir saatten sonra giriş kabul etmez. Yani gece eğlenirken saatin kaç olduğunu fark etmeyip o saatten sonra gelenler sokakta kalabilir.

5) Hırsızlık Riski Vardır

Odanızı başkaları ile paylaştığınız için, eşyalarınızın diğer misafirler ya da hostel çalışanları tarafından çalınması gibi bir risk söz konusu olabilir. Bu özellikle kilitli dolapların olmadığı hosteller için geçerlidir.

6) Odaları Tanımadığınız Kişilerle Paylaşmak

Birçok hostelde odayı 4-20 kişi paylaştığı için siz de büyük ihtimalle odanızı tanımadığınız kişilerle paylaşabilirsiniz ve bu durum bazı kişiler için korkutucu olabilir.

hostel odası

7) Güvensiz Bölgelerde Yer Alan Hosteller

Bazı hosteller terkedilmiş, güvensiz bölgelerde olabilir. Bu da doğal olarak misafirleri tedirgin edecektir.

8) Eski Binalar

Birçok hostel eski binalardadır. Bu da asansörlerin doğru düzgün çalışmaması, havalandırmanın olmaması ve soğuk kış günlerinde çok sayıda kazağın üst üste giyilmesi ve hatta yerlere birşeyler serilmesi anlamına gelebilir.

9) Mobilyalar Basittir

Odalarda genellikle ranzalar, lobide de eski koltuklar bulunur. Bu da hostellerde konaklamanın ucuz olmasını sağlayan etkenlerden bir tanesidir.

10) Çoğu Zaman Temiz Çarşaflarla Karşılaşmayabilirsiniz

Huffington Post’ta yer alan “ Hostelde Kalmadan Önce Bilmeniz Gereken 22 Şey “ başlıklı yazıya göre hostellerde temiz çarşaflara denk gelmek büyük ikramiye kazanmak gibidir. 

Hostelde Konaklamak İçin İpuçları

1) Hostellerle İlgili Yorumları Okuyun

Rezervasyon yapmadan önce online yorumları okuyarak mümkün olduğunca fazla araştırma yapın. Unutmayın ki yorumlar genellikle ya çok memnun kalan ya da hiç memnun kalmayan kişiler tarafından yapılmaktadır; ancak yine de belirli bir hostelden neler beklemeniz gerektiği konusunda fikir verebilir. Profesyonel yazılar ise genellikle hostellerin spesifik özellikleri konusunda bilgi verir: hangi imkanların bulunup, hangilerinin bulunmadığı gibi. Tripadvisor, hostels.com, hostelbookers ve hostelworld.com araştırma yapmanız için size yardımcı olacaktır.

2) Seçtiğiniz Hostelin Yer Aldığı Bölgenin Güvenli Olup Olmadığından Emin Olun

Hosteller bazen internette göründüğünden daha kötü semtlerde olabilir. Bu yüzden rezervasyon yaptırmadan önce yer aldığı bölgeyi dikkatli bir şekilde araştırın.

3) Hostelin Tam Konumundan Emin Olun

Bazen internette bir hostel için Eiffel Kulesi’ne yürüyüş mesafesinde denmekte, ancak oraya gidildiğinde gerçek pek de öyle olmayabilmektedir. Bu nedenle rezervasyon yaptırmadan önce hostelin konumunu inceleyin ve verilen bilginin doğru olup olmadığını kontrol edin.

4) Sadece Bir Gecelik Rezervasyon Yaptırın

Feci bir gece geçirme ya da başka bir yerde kalmaya karar verme ihtimaline karşın sadece 1 gecelik rezervasyon yaptırın. Eğer hosteli beğenmezseniz buradan ayrılabilir ya da ilk gece keyifli geçerse de konaklamanızı uzatabilirsiniz.

5) Size Uygun olan Hosteli ve Odayı Rezerve Edin

Bazı hostellerin odalarında aynı cinsiyette kişiler konaklarken, bazılarında kadın ve erkekler aynı odayı paylaşıyor olabilir. Bazı hostellerde bir odada 4 kişi kalırken, bazılarında 20 kişi kalıyor olabilir. Sizin ihtiyaçlarınıza hitap edecek ve rahat etmenizi sağlayacak doğru hosteli ve doğru odayı rezerve ettiğinizden emin olun. Özellikle tek başına seyahat edenler için bu konunun daha da önemli olduğunu unutmayın.

6) Kişisel Malzemelerinizi Yanınızda Getirin

Hosteller otel değildir ve otellerde bizlere verilen birçok şey hostellerde mevcut değildir. Örneğin; hostellerin çoğunda havlu, şampuan ve hatta sabun verilmez. Birçoğunda çarşaf mevcuttur ama bazılarında çarşaf da bulunmaz. Dolayısıyla yola çıkmadan önce hostelde ne gibi imkanların bulunup bulunmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.

7) Parmak Arası Terliklerinizi Yanınızda Getirin

Dünyanın dört bir yanından insanın kullandığı ortak duşları kullanırken bakteri ve mantarlara karşı önlemlerinizi almanız gerekmektedir. Aksi takdirde ayak mantarı gibi problemlerle eve dönmeniz söz konusu olabilir.

8) Kulak Tıkacı ve Göz Bandı Satın Alın

Uzun bir günün sonunda dinlenmeye ihtiyacınız olacaktır. Ancak odadaki diğer kişiler ya da yan odadakiler sizinle aynı fikirde olmayabilir. Gürültüden rahatsız olmamak için kulak tıkacı ya da ipod, ışıktan rahatsız olmamak için ise göz bandı kullanabilirsiniz.

9) Oda Arkadaşlarınıza Karşı Saygılı Olun

Siz nasıl oda arkadaşlarınızın size karşı saygılı olmasını istiyorsanız, sizin de onlara karşı saygılı olmanız gerekmektedir. Akşamları odaya sessiz bir şekilde girdiğinizden ve sabahları odayı sessizce terk ettiğinizden emin olun. Ayrıca sabah erken saatlerde odadan çıkacaksanız giysilerinizi geceden çantadan çıkarın, böylece sabah çantanızı didik didik ederek oda arkadaşlarınızı rahatsız etmemiş olursunuz.

10) Değerli Eşyalarınızı Koruyun

Paranızı, pasaportunuzu ve varsa diğer değerli eşyalarınızı yanınızda ya da güvenli bir yerde tutun. Oda arkadaşlarınız çok iyi insanlar gibi görünüyor olabilirler, ancak onları tanımıyorsanız hiçbir zaman emin olamazsınız.

Kaynaklar

http://www.moneycrashers.com/what-is-hostel/
http://www.huffingtonpost.com/2014/01/13/22-things-you-should-know_n_4563379.html
http://www.nesthostelsvalencia.com/
http://www.turnipseedtravel.com/blog/showering-in-hostels

Yorumunuzu Paylaşın