Makaleler

Resort Otel Nedir?

Yazar: Hakan Kutluay
Resort Otel Nedir?

Türkiye, doğal güzellikleri ve dört mevsimin yaşanmasıyla her ayı başka güzel bir tatil cenneti. Sadece yerli turistin değil yabancı turistin de ülkemizi tercih etmesinde bu sebeplerin yanı sıra, birbirinden lüks ve kaliteli tesislerin de etkisi büyük. Hiçbir şey planlamak ve düşünmek zorunda kalmadan, istediğiniz her şeyi elinizin altında bulabileceğiniz, tatilinizi keyifle tamamlayacağınız lüks tesisler beklentilerinizin hepsini fazlasıyla karşılıyor. Tam da bu noktada karşınıza tatil köyü, resort, royal gibi tanımlar çıkıyor; bu durum bazen çok kafa karıştırıcı olup, tercih yapmayı zorlaştırabiliyor.

Öncelikle gitmek istediğiniz bölgeyi belirmenin işinizi çok kolaylaştıracağını belirtelim. Bölgeyi belirledikten sonra, bir otelden neler beklediğinize ve önceliklerinize karar vermeniz gerekiyor. Tatiliniz başladığı anda tesise giriş yapıp, hiçbir ihtiyacınız için dışarı çıkmak zorunda kalmadığınız; alışverişten güzellik salonuna kadar her şeyin elinizin altında olduğu; dinlenmiş ve yenilenmiş olarak tamamlayacağınız bir tatil için doğru adres resort oteller.

Tatilden beklentisi tam olarak bu olanların işini kolaylaştırmak ve doğru otel tercihi yapmalarına yardımcı olmak için resort otellere dair tüm detaylarla karşınızdayız.  

Resort Otelin Özellikleri Nelerdir?

Geniş bir alana konumlandırılmış, hizmet kapasitesi yüksek, en az 4 yıldız ve üzeri standartlara sahip otellere “resort otel” adını veriyoruz. Ülkemizde oluşmuş yanlış bir yargı ise, bu tarz otellerin deniz kenarında konumlanmış olması. Deniz kenarında olabileceği gibi, bir kayak oteli veya şehrin içinde bir otel de resort olabilir.  

Tesis içinde; spor salonları, alışveriş merkezleri, çocuk oyun alanları ve kreşleri, spa merkezleri, dünya mutfağı restoranları, kuaför, güzellik merkezi, bar, etkinliklerin gerçekleştirildiği alanlar ve kuru temizleme gibi, her türlü ihtiyacınızı karşılamaya yönelik bölümler bulunuyor. Bütün bu saydığımız özelliklerin hepsinin olması veya bazılarının olmaması otelin durumuna göre değişebilir. İhtiyaçlarınızı önceden belirlemek ve hangilerinin sizin öncelik sıranızda ilk başta olduğuna karar vererek otel tercihi yapmak, işinizi kolaylaştırır. Örneğin çocuklu aileler, öncelikle çocuk aktivitelerinin yoğun olduğu resort otelleri tercih ederek tatillerinin daha rahat ve keyifli geçmesini sağlayabilirler. Çocuğu olmayan ve çocuk yoğunluğunu tercih etmeyenler ise; adult konseptli veya silent beach gibi belli bir yaş altı çocukların alınmadığı bölümleri olan otelleri tercih edebilir. Hatta bazı resort otellerde golf sahası gibi daha özel zevklere hitap eden aktivite alanları ve kendine özel plajlar bulma şansınız da oluyor.

Sabah başlayıp akşama kadar süren aktivitelerle bütün gün dolu dolu geçerken, dünya mutfaklarından lezzetlerin sunulduğu restoranlarda değişik ülke yemekleriyle tanışma şansı bulabilir, Türk hamamı ve spada bütün yorgunluğunuzu atabilir, kısacası bir tatilden istediğiniz her şeyi bulabilirsiniz. 

maxx royal resort

Resort Otel Konaklama Seçenekleri

Konaklama seçeneklerini değerlendirirlen, öncelikle kaç kişi olduğunuza ve ne büyüklükte bir oda istediğinize karar vererek işe başlayabilirsiniz. Birçok resort otelde standart oda, superior oda, family suite, king suite gibi oda seçenekleriniz bulunduğu gibi; bazılarında villa seçmek gibi bir şansınız da bulunuyor. Odanızın deniz-havuz veya doğa manzaralı olmasını da otelin konumuna ve imkanlarına göre değerlendirebilirsiniz.

Bu aşamayı atlattıysak, bir de yeme-içme zevkinize göre karşınıza çıkacak konaklama alternatiflerine göz atalım:

Oda-Kahvaltı: Sadece kahvaltınızın dahil olduğu, diğer tüm yiyecek ihtiyaçlarınızı ücretli olarak tesisten veya dışarıdan karşıladığınız konaklama türü.

Yarım Pansiyon: Kahvaltı ve öğle yemeğinizin dahil olduğu konaklama türü.

Tam Pansiyon: Sabah, öğle ve akşam yemeklerinizin dahil olduğu konaklama türü.

Her Şey Dahil: Tüm öğünlerinizin ve bazı alkollü içeceklerle tüm alkolsüz içecekleri kapsayan konaklama türü.

Ultra Her Şey Dahil: Yediğiniz içtiğiniz her şeyin ücretsiz olduğu, 24 saat boyunca yeme-içme kısmında hiçbir şeye ekstra ücret ödemeyeceğiniz konaklama türü.

Otellerin konaklama sistemlerindeki ifadeler genellikle yeme-içme düzenini kapsar; ancak aktivitelerin hangilerinin ücretli, hangilerinin ücretsiz olduğunu ihtiyaçlarınız doğrultusunda araştırmanızda veya otelle görüşerek net bilgi almanızda fayda olabilir. Bazı otellerde “tam pansiyon plus” gibi değişik tanımlarla karşılaşabilirsiniz; tam pansiyon plus’ta ekstra ne olanaklar sunduklarını öğrenmeniz faydalı olabilir.

Türkiye’de Resort Oteller

Hayalinizdeki tatil ister deniz ve güneşin tadını sonuna kadar çıkardığımız yaz tatilleri olsun, ister kayağa ve kara doyduğumuz kış tatilleri olsun, veya sağlık öncelikli termal tatiller olsun; Türkiye hepsinin tam anlamıyla karşılığı verecek lüks tesislere ve doğal yapıya sahip.

Yaz tatilleri için özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarındaki; kayak tatilleri için Uludağ, Palandöken, Kartalkaya gibi kayak turizminin gelişmiş olduğu bölgelerdeki; termal turizm içinse Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde bulunan resort otelleri tercih edebilirsiniz.

Yazımızın da yardımıyla, size ve ihtiyaçlarınıza en uygun oteli seçerek; konforunuzu riske atmadan, gülümseyerek hatırlayacağınız bir tatil geçirmenizi dileriz.

Kaynaklar

https://www.maxxroyal.com/tr/Belek-Golf-Resort

Yorumunuzu Paylaşın