Makaleler

Motel Nedir?

Yazar: Büşra Sunal
Motel Nedir?

Birçoğumuz yeni yerler görmeyi, yeni kültürleri keşfetmeyi ve yeni insanlarla tanışmayı severiz. Bu nedenle de fırsat buldukça uzun ya da kısa seyahatler planlarız. Seyahatin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi ise konaklanacak yerdir. Beklentilere, bütçeye ve gidilecek yere bağlı olarak birçok alternatif mevcuttur. Bu yazımızda çok sayıda alternatiften bir tanesi olan motellerden bahsedeceğiz.

Yazının sonuna geldiğinizde motel nedir, ne gibi özellikleri vardır, motel kelimesi hangi kelimelerin birleşimden meydana gelmektedir, ilk motel nerede ve ne zaman açılmıştır gibi soruların yanıtlarını biliyor olacaksınız. Hadi lafı daha fazla uzatmadan başlayalım…

Motel Nedir?

Motorlu taşıtlarla seyahat edenler için dizayn edilmiş, genellikle işlek otoyollar üzerinde yer alan ve motorlu taşıtlar için park alanına sahip olan küçük otellere “motel” adı verilmektedir. Motel kelimesi “motor” ve “hotel” kelimelerinin birleşimden meydana gelmiştir.

Motellerde otellere kıyasla çok az sayıda çalışan mevcuttur. Genellikle resepsiyonistler ve oda hizmetlileri bulunur. Çok küçük motellerde resepsiyonistler ayrıca oda hizmetlisi görevini üstlenip, çamaşır işlerini de yapıyor olabilirler.

Motellerde otellere kıyasla daha az hizmet verilir. Ama bazı motellerde yüzme havuzu ve hafif kahvaltı gibi hizmetler bulunabilir.

Elbette hangi otel olduğu ve nerede yer aldığına göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle oteller motellerden daha pahalıdır. Oteller ayrıca uzun süreli konaklamalar için yapılmıştır. Moteller ise genellikle kısa süreli konaklamalar içindir. Moteller genellikle seyahat severlerin 1 ya da 2 gece konaklayıp dinlenmeleri için fırsat sunar. Elbette istisnai durumlar da olabilir. Yani çeşitli sebeplerle uzun süreli motelde konaklayanlara da rastlanabilir.

Orjinal adı Milestone Mo-tel olan ve San Luis Obispo, Kaliforniya’da yer alan “The Motel Inn” dünyadaki ilk moteldir. 12 Aralık 1925’te açılmıştır. 

20. yüzyılın başlarında Amerikalılar otomobillerine atlayıp civardaki şehirleri gezmeye başladılar. Ancak yolların bozukluğu, araçların hızları ve güvenilirlikleri nedenleriyle yaklaşık 650 kilometrelik bir mesafe (Los Angeles San Francisco arası gibi) 2 ya da daha fazla günde katediliyordu.

65 kilometre ya da daha kısa mesafedeki yerlere günübirlik seyahatler düzenlenebiliyordu. Daha uzun yolculuklar ise gece konaklaması gerektiriyordu. Otel bulamayan ya da bunun için yeterli bütçesi olmayan kişiler uygun yer bulurlarsa çadır kuruyor ya da araçlarında uyuyorlardı.

Otomobille seyahat eden ve sadece o gece konaklamak için yer arayan yolcular birçok girişimci için ilham kaynağı olmuştu.

Mimar Arthur S. Heineman (1878-1974) Los Angeles ve San Francisco arasında bir ortak konum olan San Luis Obispo’yu seçmiş ve dünyanın ilk motelini yapmıştır.

The Motel Inn 1991’de kapanmıştır ve ilerleyen yıllarda “The Apple Farm” adlı otelin yönetim binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Moteller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Jose State Üniversitesi İletişim Profesörü Andrew Wood’a göre moteller tamamen Amerikan fenomenidir: Ülkenin ana otoyollarında ortaya çıkmış ve yorgun kaşiflere ya da tatildeki ailelere dinlenme imkanı sunmuştur. 

1920’lerde büyük otoyol sistemleri geliştikçe uzun mesafe yolculukları daha yaygın hale gelmiş ve pahalı olmayan, kolay ulaşılır, ana rotalara yakın gece konaklama yerlerine ihtiyaç duyulmuştur. Bu da motel konseptinin gelişmesine yol açmıştır. Moteller arabayla seyahatin artmasıyla beraber 1960’larda popülaritesinin zirvesine çıkmıştır. İlerleyen yıllarda ise zincir otellerin otoyol kavşaklarında yaygın hale gelmesiyle popülerlikleri azalmıştır.

Bazı motellerde az miktarda oda daha büyük olabilir ve küçük mutfağa ya da apartmanda bulunabilecek birtakım imkanlara sahip olabilir. Bu odalar misafirlere bazı avantajlar sağladığı için daha yüksek fiyatlara pazarlanırlar (Bu odaları tercih eden misafirler her öğün için restoranlarda para harcamaktansa kendi yemeklerini pişirebilirler). Ayrıca bazı motellerde iki standart oda arasındaki kapının açılması ile oluşan büyük odalar da mevcuttur.

20. yüzyılın sonlarına doğru Amerika Birleşik Devletleri’ndeki motellerin çoğunun sahibi Hintliler (özellikle Gujaratiler) olmaya başlamıştı. Bununla birlikte bazı aileler hala motelleri kendileri işletmekteydiler.

Motellerde sunulan imkanlar da yıllar içerisinde değişti. Bir zamanlar renkli televizyonun lüks olarak sunulduğu motellerde şimdi kablosuz internet, düz ekran televizyon, mikro dalga fırın, minibar buzdolabı, oda giriş çıkış kartları gibi imkanlar sunulabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan ve zamanında motel olarak anılan birçok yer günümüzde hala motel görünümünde olup otel, misafirhane ya da pansiyon olarak anılmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri dışındaki birçok ülkede de motel özelliklerine sahip çok sayıda yer başka isimlerle anılabilmektedir.

Son Olarak…

Bu yazıyı okumuş biri olarak artık siz de motelin ne olduğunu, hangi kelimelerin birleşmesinden meydana geldiğini, ilk motelin nerede, ne zaman açıldığını ve kim tarafından yapıldığını, motellerde ortalama hangi imkanların sunulduğunu ve yıllar içerisinde ilave olan imkanların neler olduğunu, zaman zaman motel özelliklerine sahip olduğu düşünülen yerlerin başka isimlerle anılabildiğini biliyorsunuz.

Yorumunuzu Paylaşın