Makaleler

Pansiyon Nedir?

Yazar: Büşra Sunal
Pansiyon Nedir?

Herkesin tatil anlayışı farklıdır. Kimisi tatil boyunca dinlenmek isterken, kimisi yeni yerler görmek ve yeni insanlar tanımak ister, kimisi için tatil deniz, kum ve güneş demekken kimisi için macera dolu günler demektir. Ama her ne olursa olsun, eğer çadır kurmayacaksanız ya da kendi evinizde kalmayacaksınız, tatil süresince bir yerlerde konaklamanız gerekir. Konu konaklama olunca seçenek çoktur. Seçiminizi yapabilmek için ise bazı şeyleri gözden geçirmeniz gerekmektedir. Konaklamaya ne kadar para harcamak istiyorsunuz? Her şey dahil bir tatil mi istiyorsunuz? Yoksa öğünlerin bir kısmını ya da tamamını dışarıda mı yemeyi tercih ediyorsunuz? Kalacağınız yerin lüks olup olmaması sizin için ne kadar önemli? Bu ve bunun gibi birçok soruyu kendinize sorup cevaplarını verdikten sonra seçiminizi yapabilirsiniz.

Eğer konaklamaya çok yüksek ücretler ödemek istemiyorsanız, gün içerisinde hep gezip dolaşacak ve akşam saatlerinde uyumak için odanıza gelecekseniz pansiyonları tercih edebilirsiniz. Peki, pansiyon nedir? Bazı odaları ya da tamamı misafirlerin konaklaması için dizayn edilmiş evlere pansiyon denilmektedir. Yani ev sahibi evinin bir bölümünde yaşamaya devam ederken bazı odalarını kiraya verebilir ya da evinin tamamını misafirlere açabilir. Bazı pansiyonlarda sabahları kahvaltı verilmektedir. Yine bazılarında öğle ya da akşam yemeği de pişirilmekte ve misafirler de yemeklerini burada yiyebilmektedir. 

Genellikle tatil bölgelerinde pansiyonlara rastlanmaktadır. Bazen ev sahipleri birkaç odasını kiraya vermekle başlamakta ve talep olması durumunda evlerinin tamamını pansiyona çevirmektedir. Kaplıcaları ile meşhur olan Gönen’de, yaz aylarında oldukça yoğun olan Akçay, Altınoluk, Çeşme, Bozcaada gibi yerlerde ve ülkemizin daha birçok yerinde bunlara rastlanmaktadır.

Bu tür yerlerde önemli olan odaların ve ortak alanların temiz ve hijyenik olması, işleten kişilerin güler yüzlü ve ilgili olması, bir problem yaşarsanız hızlı bir şekilde çözülebilmesi gibi şeylerdir. Böyle bir yer bulabilmek için yakınlarınızın tavsiyesini dikkate alabilir ya da iyi bir araştırma yapabilirsiniz. Zaten genellikle gittiği yerden memnun kalan kişiler daha sonraki senelerde de aynı yere gitmekte ve sevdiklerine de buraları tavsiye etmektedir. Hatta uzun yıllardır aynı yere giden ve aynı odada kalan, kaldığı yeri evi gibi gören kişiler de vardır. Ayrıca pansiyonlarda kısa süreli kalınabileceği gibi uzun süreli konaklamak da mümkündür. Yani seçeceğiniz yerde bir hafta kalabileceğiniz gibi, tüm sezonu da orada geçirebilirsiniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İlk akla gelen temizlik ve hijyendir. Yatakların, banyonun, ortak alanların temiz olması oldukça önemlidir. Bu nedenle eğer imkanınız varsa kiralamadan önce gidip gezmenizde fayda vardır.
  • Pansiyonların tercih edilmesindeki nedenlerin başında fiyatlarının daha uygun olması gelmektedir. Bu nedenle fiyat konusu önemlidir. Bazı pansiyonlar fiyatlarını yüksek tutabilirler. Böyle bir durumda da pansiyon yerine aynı yerde yer alan ve aynı fiyatta olan otellerde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Ya da pansiyon sahibiyle görüşüp indirim yapıp yapamayacağını sorabilirsiniz.
  • Sıcak su, internet, TV, saç kurutma makinesi, ütü gibi imkanlarının olup olmadığını önceden görüşmenizde fayda vardır.
  • Bazı pansiyonlar ev yapımı reçeller ile sundukları kahvaltıları, her gün temizlenen odaları, sizinle sohbet eden sahipleri, huzurlu ortamları ile adeta butik otel gibi olabilirler. Siz de iyi bir araştırma yaparak böyle bir tanesine denk gelebilirsiniz.
  • Eğer yazlık alacak bütçeniz yoksa ancak tüm sezonu sevdiğiniz bir tatil bölgesinde geçirmek istiyorsanız o bölgede yer alan pansiyonları araştırabilirsiniz. Çünkü bu tür yerlerin büyük bir kısmı uzun süreli kiralama hizmeti de vermektedir.

Yurtdışında Pansiyon

Özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olan B&B da bir tür pansiyondur. Buralarda sadece kahvaltı verilmektedir. Zaten B&B’nın açılımı Bed and Breakfast’dır. Yani yatak ve kahvaltı. Örneğin, Londra’da sayısız B&B tarzında hizmet veren yer vardır. Bunlar genellikle fiyat olarak diğer otellere göre daha uygun olması nedeniyle tercih edilmektedir. Genellikle çok fazla odaları yoktur ve kahvaltı dışında bir öğün verilmemektedir. Eğer temiz, konumu iyi ve güler yüzlü insanların çalıştığı bir tanesine rast gelirseniz güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Misafirhane olarak adlandırılan yerler de bir çeşit pansiyondur. Bunların büyük kısmında yerin sahibi de içerisinde yaşar ve geri kalan kısımları kiralar. Eğer iyi bir misafirhane ise sizinle özel ilgilenilir, sağlıklı ve ev yapımı yiyecekler yeme şansınız olur, büyük oteller gibi yüzlerce odası olmadığı için daha sessizdir ve cebinizinden daha az para çıkar. Ancak bununla birlikte çok da temiz ve konforlu olmayan misafirhaneler ile de karşılaşmanız da mümkündür. Aynı risk B&B için de geçerlidir. 

Kaynaklar

Görsel: Olimpos Zeytin Pansiyon

Yorumunuzu Paylaşın