Makaleler

Butik Otel Nedir?

Yazar: Büşra Sunal
Butik Otel Nedir?

Özellikle son yıllarda oldukça popüler olan, birçok kişi tarafından tercih edilen ve her geçen gün sayıları artan butik oteller hem 5 yıldızlı otellerden, hem tatil köylerinden, hem de pansiyon ve motellerden farklı bir konsepte sahiptir. Butik otellerde oda sayısı azdır, öyle 5 yıldızlı otellerde ya da tatil köylerindeki gibi yüzlerce odası bulunmaz. Tıpkı oda sayısı gibi çalışan sayısı da azdır bu otellerde. Bununla birlikte personel kişiye özel hizmet verir. Hemen hemen tüm butik otellerde kendinizi özel hissedersiniz. Sizi karşılarken, odanıza çıkarken ya da size yemek servisi yaparken isminizle hitap eder ve sıcacık bir ortamda konaklamanızı sağlarlar. Bu sebeple insan butik otellerde kendisini müşteri gibi değil de daha çok misafir gibi hisseder. Hatta tatil bitip, eve dönme zamanı geldiğinde bir hüzün çöker.

Butik oteller genellikle sahibi tarafından işletilir ve bu kişiye istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz. Öyle ki kimi zaman bu kişi size kendi elleriyle yaptığı reçelleri, turşuları, bahçesinden topladığı sebze ve meyveleri servis eder. Hatta bazı butik otellerde kahvaltıda yediğiniz yumurtalar otelin tavuklarından, içtiğiniz süt ise otelin ineğinden elde edilir. Elbette böyle bir imkanı en lüks 5 yıldızlı otelde bile bulmanız zordur. Çünkü böyle otellerde genellikle onlarca çeşidin sunulduğu açık büfeler vardır ama burada yediklerinizin tadı butik otellerde yiyebileceğiniz taptaze yemeklerin, günlük kahvaltılıkların ve dalından koparılmış meyvelerin tadını tutmaz.

Butik otellerin bir diğer özelliği ise kendine öz tarzları olmasıdır. Bazıları eski bir köşk ya da köy evi olabilir. Ayrıca içeri girdiğinizde ve odalarını gezdiğinizde sizi antika eşyalar, farklı mobilyalar ve tasarım ürünler karşılar. Bazı butik otellerde her odaya farklı bir isim verilmektedir. Mesela Alaçatı’da yer alan Alura Butik Otel’in odalarının isimleri farklı mavi tonlarıdır: Aqua, Turquoise, Parliament, Aquamarine, Azure, Navy, Sapphire ve Lapis Larimar. Bazılarında ise odalar türlerine göre ayrılmaktadır. Standart oda, suite oda, Dublex oda ya da superior suite gibi. Bu durumda her odanın tasarımı, yapısı ve tarzı farklı olabilmektedir. Mesela Çeşme-Ilıca’da yer alan Marge Otel’de farklı farklı türde odalar vardır ve her birinde farklı mobilyalar, farklı renkler ve farklı objeler kullanılmıştır. Standart odası modern bir şekilde döşenmiş iken, Vintage Suite odası daha klasik tarzda döşenmiştir.

Neden Butik Otelleri Tercih Etmelisiniz?

 • Çünkü bu otellerde kendinizi özel hissedersiniz, otel sahibi ve diğer otel personeli sizinle ilgilenir, şikayetiniz ya da probleminiz olması durumunda hemen çözmeye çalışır. Hatta bu kişilerle sohbetler eder, dostluklar kurarsınız.
 • Büyük otellerde birkaç gün sonra tekdüzelikten sıkılabilirsiniz. Ancak butik otellerde kendinizi evinizde gibi hissedeceğiniz için daha keyifli zaman geçirebilirsiniz.
 • Bu oteller farklı tarzları ve tasarımları ile ilginizi çeker. Büyük otellerde odada pek zaman geçirmezken, burada odanızda kalmak bile hoşunuza gider.
 • Yeni yapılmış reçeller, dalından koparılmış sebzeler ve taptaze yemekler masanızı süsler.
 • Butik otellerin büyük çoğunluğunda temizliğe ve hijyene önem verilir.
 • Bununla birlikte butik otellerin fiyatları genellikle biraz yüksek olmaktadır. Bu sebeple tercihte bulunmadan önce işin maddi kısmını da göz önünde bulundurmalısınız. Bir de butik otellerin hepsinde bu olumlu özellikleri bulamayabilirsiniz. Bu nedenle doğru seçimi yapabilmek oldukça önemlidir.

Türkiye’de Butik Otel Konsepti

Dünyada 80’lerin başında büyük şehirlerde ortaya çıkan bu konsept Türkiye’de de son yıllarda oldukça fazla talep görmektedir. Hem İstanbul gibi büyük şehirlerde, hem de Alaçatı, Bodrum, Cunda gibi tatil beldelerinde sayısız butik otel vardır. Öyle ki bazen bu kadar seçenek arasında seçim yapmak zor olmaktadır. Böyle durumlarda en iyisi farklı seçenekler arasında karşılaştırma yapmak, daha önce gidenlere danışmak, otellerin websitelerini incelemek ve oteli arayıp kafanıza takılanları sormaktır.

Şimdi sizlerle bizim ilgimizi çeken bazı butik otelleri paylaşacağız. Ancak elbette seçim size kalmış. Çünkü otel seçiminde herkesin önceliği farklı olabiliyor ya da birisinin çok beğendiği yer bir başkası tarafından beğenilmeyebiliyor. Bazı durumlarda ise resimler çok güzel görünürken gerçeğini görmek hayal kırıklığına neden olabiliyor. Ama yine de fikriniz olması açısından aşağıda yer alan butik otel örneklerine bir göz atabilirsiniz.

İşte Türkiye’den birkaç butik otel örneği:

Casa Lavanda Otel: Şile’de yer alan bu otel doğa ile zaman geçirmek isteyenler için birebir. Eğer yeşilliklerin içerisinde birkaç gün dinlenmek ve spasında stres atmak isterseniz burayı tercih edebilirsiniz.

casa lavanda otel

Güllü Konakları: Eğer hala Şirince’yi görmediyseniz biran evvel gitmeli, bu güzel ve adı gibi şirin köyü görmelisiniz. Konaklama için ise Güllü Konakları’nı tercih edebilirsiniz. Dünyaca ünlü starların da tercih ettiği bu butik otel de doğayla iç içedir.

güllü konak şirince

Taş Otel: Butik otel denince belki de ilk akla gelen yerlerden birisi Alaçatı’dır. Burada sayısız butik otel yer almakta ve her geçen sene de yenileri açılmaktadır. Taş Otel de bunlardan bir tanesidir. Eski bir Rum Konağı olan bu otele yılın istediğiniz herhangi bir döneminde gidebilirsiniz. Ancak denize girmek, güneşlenmek ve hareketli Alaçatı sokaklarında dolaşmak isterseniz o zaman yaz aylarını tercih etmelisiniz.

taş otel alaçatı

Kurabiye Otel: İşte Alaçatı’da yer alan bir başka butik otel. Yaz aylarında oda bulmakta zorlanacağınız Kurabiye Otel’de mavi ve beyaz renkleri hakim. Zaten websitesini bile incelediğinizde içiniz açılıyor.

kurabiye otel alaçatı

Alavya Otel: Alaçatı’nın merkezinde yer alan bu otel ağaçların arasında yer alıyor ve altı adet taş evden oluşuyor. Bu otel birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor.

alavya butik otel

Elbette ülkemizdeki butik oteller bu birkaç tane örnekten ibaret değil. Kapadokya’da, Mardin’de, Cunda’da, Adatepe’de, Selçuk’ta, Burhaniye’de ve daha birçok yerde butik otellere rastlamanız mümkün.

Dünya’dan Butik Otel Örnekleri

Tıpkı Türkiye’de olduğu gibi dünyada da binlerce butik otel bulunuyor. Zaten bu konseptin bizden önce dünyadaki birçok şehirde popüler olmaya başladığını düşünürsek bu kadar çok butik otel olması şaşırtıcı değil. İşte dünyanın farklı şehirlerinden birkaç butik otel örneği:

 • Abigail’s Hotel – Victoria, Kanada
 • Belmond Casa De Sierra Nevada – San Miguel de Allende, Meksika
 • The PAND Hotel –Bruges, Belçika
 • Haymarket Hotel – Londra, İngiltere
 • The Savoy – Londra, İngiltere
 • Hotel Zaza Dallas – Dallas, Amerika
 • Katikies The Hotel – Santorini, Yunanistan
 • Winvian – Morris, Amerika
Yorumunuzu Paylaşın