Makaleler

Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Yazar: Çisem Soylu
Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Dünyadaki en yaygın kronik hastalıklardan biri olan diyabet yani şeker hastalığı kandaki şeker seviyesinin yükselmesinden meydana gelmektedir. Doğru bir beslenme planı ile şeker hastalığının olumsuz etkilerini en aza indirgemek hatta ilerlemesini durdurmak mümkündür. Şeker hastalığı tedavi edilmediği ve doğru beslenilmediği takdirde hipertansiyon, işitme kaybı, böbrek hastalıkları, kalp hastalıkları gibi farklı komplikasyonların gelişmesine de sebep olabilir Bu sebeple doktor kontrolünde uygulanacak bir tedavi ve doğru beslenme oldukça önemlidir.

Şeker hastalarının kanlarındaki şeker dengesini kurmak ve hastalığın olumsuz etkilerini azaltmak için özellikle beslenmeleri gereken bazı besin grupları bulunmaktadır.

  • Omega 3 Yağ Asitleri: bu esansiyel yağ asitleri vücut tarafından üretilememektedir, dolayısıyla farklı gıdalar aracılığıyla vücuda aktarılmaktadır. Omega 3 yağ asitleri şeker hastalığının yol açtığı kalp ve damar rahatsızlıklarını önlemek amacıyla oldukça önemlidir.

  • Zeytinyağı: iyi kolesterolü yükseltir ve damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Beraberinde İnsülin direncini azaltır ve kan şekerinin stabilize olmasına yardımcı olur.

  • Sebze ve meyve grubundaki gıdalar içerdikleri zengin vitamin ve minerallerin yanı sıra lifli yapıya sahiptirler. Bu lifli yapıları sayesinde de kan şekerinin dengelenerek sabit kalmasına yardımcı olurlar. Lahana, karalahana, portakal, ıhlamur, limon, brokoli, turp, şalgam, greyfurt, ıspanak bu grupta ön sırada gelen besinlerdendir. Bu sebze ve meyveleri tüketirken tuz ve sos içermemelerine dikkat etmek gerekir. Aynı zamanda yüksek oranda tuz içerdiği için konserve formunda da tüketilmemelidir.

  • Üzüm çekirdeği ve yeşil çay şeker hastalarının kullanabileceği ilaç dışı güçlü tedavi araçlarından ikisi. Bu gıdalar vücutta İnsülin etkinliğini arttırıyor ve diyabet sonucu ortaya çıkan hastalıkların engellenmesinde etkin rol oynuyor. Üzüm çekirdeği aynı zamanda güçlü bir antioksidan kaynağı ve uzmanlar tarafından aç karna tüketilmesi öneriliyor.

  • Krom vücuttaki İnsülin etkinliğini arttırdığı için diyabetli hastalarda tüketilmesi gereken mineraller arasında yer alıyor.

  • Beta glukan şekere bağlanarak geç emilmesini sağlıyor dolayısıyla ani yükselmeleri önlüyor. Yulaf ezmesinin içerisinde bol miktarda beta glukan bulunuyor. Şeker hastaları yulaf ezmesini süt ve yoğurtla birlikte tüketebiliyorlar. Ayrıca meyvelerin üzerine serpilecek tarçın ya da çayla tüketilecek çubuk tarçın da şekerin düşürülmesinde etkin rol oynuyor.

  • Bakliyat grubundaki ürünler içerdikleri yüksek oranda lifle şekerin kana karışma hızını düşürürler ve kan şekerinin kontrolünü desteklerler. Aynı zamanda besinlerden gelen kolesterol emilimini yavaşlatarak kalp hastalıkları riskini de düşürürler.

  • Domates suyu şeker hastaları içi başarılı bir kan sulandırıcıdır. İçeriklerinde tuz barındıran konsantre ürünler yerine taze sıkılmış domates suları tüketilmelidir.

  • Sarımsak, şeker hastalığının yol açabileceği kalp ve damar hastalıklarına karşı güçlü bir koruma sağlar.

Yorumunuzu Paylaşın