Makaleler

Kalori Yakan Besinler

Yazar: Hakan Kutluay
Kalori Yakan Besinler

Zayıflamak denince akla ilk gelen şey yemeyi, içmeyi kesmek olsa da aslında bazı yağ yakıcı özelliği olan yiyecekleri sıkça ve düzenli olarak tüketerek fazlalıklardan kurtulmak mümkün.

Bol kalorili gıdalardan sonra aldığınız kilolar, hayatınızın en büyük sorunu haline geldiyse yine besinlere başvurabilirsiniz. Kilolardan kurtulmak için her şeyi yapmaya hazır olabilirsiniz; ancak öncelikle kalori ve yağ yakan besinlerden başlayabilirsiniz. Çeşitli yöntemlerle hızlıca verdiğiniz kiloları aynı hızla geri alma riskiniz var. Sağlıklı ve doğru kilo vermenin yollarından biri olan kalori yakan besinler, aradığınız yöntem olabilir! Tabi her zaman olduğu gibi en iyi kalori yakma yönteminin “hareket etmek” olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yağ Yakan Besinler

Zayıflamak için yemeden, içmeden kesilmenize gerek yok. Besinlerle aldığınız kalorileri yine besinlerle yakabilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında kalori yakan besinler aracılığı ile kilo vermeyi denediniz mi? Peki, kalori yakan besinler nelerdir?

İşte bazıları;

Yulaf: Tahıllı gıdalardan yulaf ve yulaf ezmesi, sağlık için onlarca fayda içeriyor. Lif bakımından çok zengin olan yulaf, damarlara oldukça faydalı. Aynı zamanda kalori yakmak için “biçilmiş kaftan” diyebiliriz. Lifli yapısı sebebiyle kan şekerini belirli düzeyde tutan yulaf, öğünler arasında açlık hissini en aza indirir. Sabahları süt veya yoğurt ile yenecek bir kâse yulaf ezmesi, tokluk hissi vererek kilo vermenize destek olur.

Yeşil çay: Yeşil çayın içeriğindeki “katesin” maddesi, metabolizmayı hızlandırarak karaciğerin yaktığı yağ oranını artırır. Ayrıca bünyesindeki “EGCG” bileşeni, sinir sisteminin ve beynin daha çok çalışmasına yardımcı olur.

Zencefil: Metabolizmanın hızlanmasını ve damarların genişlemesini sağlar. Bu sayede vücudun yağ ve kalori yakmasına yardımcı olur. Suda beklettiğiniz ince bir dilim zencefili, düzenli olarak tüketebilirsiniz.

Yağsız yoğurt: Hızlı yağ yakan besinlerden biridir. Günde üç öğün yağsız yoğurt yiyerek kalori yakabilirsiniz. Yağsız yoğurt yiyen insanların yüzde 22’sinin daha çok kilo verdiği; yemeyen insanların da yüzde 66’sının daha çok kilolu olduğu tespit edilmiş. Özellikle bel bölgesi kilolarından kurtulmak için tavsiye edilen bir besin olan yağsız yoğurt, yüksek kalsiyum ve protein içerir; kiloların sağlıklı bir şekilde verilmesine yardımcı olur.

Somon balığı: Beyin faaliyetlerini güçlendirdiği bilinen somonun pek bilinmeyen özelliği ise kalori yakmasıdır. “Omega-3”, kilo vermeyi kolaylaştırır. Diyet yapan insanların menüsünde kesinlikle bulunması tavsiye edilen somon, bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Yumurta: “B12” bakımından çok zengin olan yumurta, yağın çözülmesine yardımcı olur. Günde 3 yumurta yiyerek 12 haftada, kas ve yağ ölçüsü bakımından ideal bir vücuda sahip olabilirsiniz. Kahvaltılarda, öğle yemeklerinde veya acıkıldığında yenebilir. Akşam geç saatlerde yenmesi tavsiye edilmiyor. Yumurta vücudun ihtiyacı olan 9 temel amino asidi içerir.

Protein tozu: Protein karışımları, kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olan proteinleri içerir. Günde iki kez su veya sütle karıştırılarak içilebilir. Bir araştırmaya göre, yemeklerden iki saat önce protein tozu alınmasının “ne yenirse yensin” en az 200 kalori yaktığı tespit edilmiş. Ayrıca, kas kütlesi artışı da sağlıyor.

Ceviz: İçerdiği iyi yağlar, lif ve protein, vücudun insülin direncini artırır ve kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur. Aynı zamanda en iyi “Omega-3” yağ asit kaynağıdır.

Badem: Kemik şekillenmesinde ekstra faydaları olan badem, öğünler arası tüketildiğinde kalori yakmak için diyet programlarına katkıda bulunur.

Avokado: Yüksek oranda lif içeren bu meyve, tokluk hissi veren besinlerden biridir. Karın yağlanmasını da önler.

Greyfurt: Vücudun hızlı bir şekilde kalori yakmasına yardımcı olur. Metabolizmayı tetikleyerek, enerjinizi artırır.

Köy peyniri: Sindirim sistemini çok iyi bir düzeyde çalıştırarak tokluk hissi verir. Günde en az 200 gram tüketilmesi tavsiye ediliyor. Kalori yakmada katalizör görevi görüyor.

Tarçın: Metabolizmayı hızlandırarak kalori yakılmasını sağlayan baharatlardan biri olan tarçın, glikoz emilimini önler ve kan şekerini düşürür.

Acı pul biber: İçeriğindeki acı veren “kapsaisin” maddesi, metabolizmayı hızlandırarak kalori ve yağ yakılmasını hızlandırır. Kan dolaşımını da hızlandırıcı özelliği vardır.

Kırmızı meyveler: Yağ ve kalori yakan veya vücutta birikmelerini önleyen kırmızı meyveler, kilo alınmasını önler.

Kinoa: Magnezyum bakımından zengindir. Yağ ve kalorilere karşı tavsiye edilen doyucu meyvelerden biridir.

Mercimek: Haftada 3 ila 4 kez haşlanmış mercimek tüketilmesi, sindirim sistemini geliştirir. Tokluk hissi veren mercimek, kas hacmini artırarak yağ birikmesini önler.

Süt: Metabolizmayı tetikleyerek kalori yakılmasına yardımcı olur. Özellikle yağsız süt tercih edilmelidir.

Kahve: Günde 1 fincan kahve, metabolizmayı harekete geçirerek yağ ve kalori yakılmasına katkı sağlar.

Sarımsak: Glikoz ve insülin seviyelerini düzenleyerek tokluk hissi verir, yağ yakılmasını hızlandırır.

Chia tohumları: Obezite ve kardiyovasküler hastalıklar için tavsiye edilen bu tohumlar, lif bakımından zengindir. Doygunluğun uzamasına ve kalori yakılmasına yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzeler: Marul gibi yeşil yapraklı sebzeler, büyük oranda sudan oluştuğu için kalori yaktırır. Mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Karpuz: İçeriğindeki yüksek lif ve proteinler sebebiyle birçok meyveden daha fazla metabolizmayı tetikler. Çok düşük kalorisi vardır.

Roka: Kalori yakmak bakımından oldukça etkilidir. Sindirim sisteminin düzgün çalışmasını sağlar, iştahı kontrol altında tutar.

Salatalık: Diyetlerin vazgeçilmez sebzesi olan salatalık, su bakımından zengin olduğu için kalori yakar.

Kuşkonmaz: Metabolizmayı hızlandırarak kalori yakan besinlerdendir. Özellikle hamile kadınlara tavsiye ediliyor.

Brokoli: Diyet programlarının olmazsa olmaz besinlerinden olan brokoli, çinko ve selenyum bakımından zengindir. Bağışıklık sisteminin işlevini artırarak, kalori yakılmasına yardımcı olur.

Kalori Hakkında Kısa Notlar

 • Bilimsel anlamda kalori, 1 gram suyun ısısını 1 derece artırmak için gerekli enerjidir.
 • Gıda ve sağlıkta kullanılan kalori, aslında “kilokalori”dir. 1 kilokalori, bilimsel anlamda “1000 kalori”dir.
 • Besinlerdeki vücudun kullanacağı enerji miktarına genel olarak “kalori” adı verilir. Diğer bir ifadeyle, besinlerin enerji üretme değeridir.
 • “İnsanların yakıtı” olarak bilinen kalori; besinin yanması ile açığa çıkan enerjidir.
 • Nefes almak, kan pompalamak ve uyumak gibi vücut aktiviteleri, kalori yakılarak gerçekleşir.
 • 1 kilo vermek için yaklaşık 7 bin kalori yakılması gerekiyor.
 • 15 gün, günde 500 kalori yakarsanız 1 kilo verirsiniz.
 • Vücuda alınan kaloriler harcanmazsa veya yakılmazsa şeker olarak birikir.
 • Karaciğerdeki şekerin bir kısmı enerji için kaslara aktarılır. Diğer kısmı da kullanılmazsa yağa dönüşür.
 • Vücudunuzun yakacağı kaloriden fazla kalori alırsanız, kilo alırsınız. Aldığınız kalorileri yakmak için uygun besinler tüketmelisiniz.
 • Karbonhidratlar ve proteinlerin 1 gramı 4, yağların her 1 gramı 9 kalori içerir. Alkolün 1 gramında 7 kalori bulunur.
 • Dört kibrit çöpü yakıldığında 1 kalori enerji açığa çıkar.
 • Elli kiloluk bir insan, durağan bir hayat yaşıyorsa günde yaklaşık 1700 kaloriye; masa başında çalışıyorsa 3350 kaloriye; ağır işte çalışıyorsa 6700 kaloriye ihtiyaç duyar.
 • Yürüyüş 65, bisiklet 120, tenis 80, oturmak 10, bilgisayar 20, yüzme 70 kalori yaktırır.
 • En iyi kalori yakan besinler, su oranı yüksek olan besinlerdir.
 • En iyi kalori yakma yöntemleri ağırlık çalışma ve kardiyo egzersizleridir.
 • En iyi kalori yakma yöntemi, kalori bakımından yüksek besinleri tüketmemektir!

Yorumunuzu Paylaşın