Makaleler

Tatil Köyü Nedir?

Yazar: Büşra Sunal
Tatil Köyü Nedir?

Herkesin tatil anlayışı birbirinden farklıdır. Kimi kamp kurmayı, doğayla baş başa olmayı, birkaç temel eşyayla günlerini geçirmeyi tercih ederken; kimi de herşeyin elinin altında olacağı, odaların son teknoloji ile döşendiği, dilediğinde alışveriş yapabileceği mağazaların bulunduğu, hizmette sınırın olmayacağı bir tatili tercih eder. Ve bu tercihler daha da çeşitlendirilebilir. Hal böyle olunca da çok sayıda konaklama seçenekleri oluşmuştur. Bungalowlar, hosteller, moteller, apart oteller ve butik oteller bunlardan bazılarıdır. Ve işte bu yazımızın konusu olan tatil köyleri de konaklama seçeneklerinden bir tanesidir.

Peki, tatil köyü nedir? Tatil köylerinin özellikleri nelerdir? Tatil köylerinin içerisinde ne gibi aktiviteler bulunur? Ülkemiz tatil köyleri açısından ne konumdadır? Bunlar ve bunlar gibi soruların yanıtlarını bulabileceğiniz bir yazıyla sizlerleyiz. Öyleyse lafı daha fazla uzatmadan başlayalım dilerseniz.

Tatil Köyü Nedir?

Çoğunlukla yaz aylarında olmak üzere konumuna bağlı olarak yılın diğer zamanlarında da tatil yapmak isteyenlerin konaklayabilecekleri, oldukça geniş bir alanın üzerine kurulmuş olan yerlere tatil köyü adı verilmektedir. Tatil köylerinde oteller ya da villalar, bazılarında ise hem otel hem de villalar bulunabilmektedir. Tatil köyleri; çeşitli aktivitelere, birbirinden farklı özelliklere ve çok sayıda imkana ev sahipliği yapmaları bakımından, tesis dışına çıkılmasına pek gerek kalmayan yerler olarak da tanımlanmaktadırlar.

Her bir tatil köyünün farklı farklı özellikleri olabilmekte ve gezginler bu özellikleri göz önünde bulundurarak kendilerine uygun olanı seçebilmektedirler. Örneğin; çocuklu bir aile için tesiste yer alan çocuk parkı, kreş, çocuklara yönelik aktiviteler, çocuklar için klüpler, çocuk havuzu, çocuk bakımı konusunda eğitimli personellerin yer alması gibi faktörler önemliyken, çocuğu olmayan bir aile için bu gibi özellikler bir anlam ifade etmeyecektir. Hatta bazı misafirler de özellikle çocuk kabul etmeyen tesisleri tercih edeceklerdir. Buradan da anlayacağınız gibi tatil köylerinin özellikleri çok çeşitli olabilmektedir.

Bununla birlikte tatil köyü denildiğinde akla gelebilecek genel özelliklerden bazıları şunlardır: Spa merkezi, su sporları, çeşitli özelliklerde açık ve kapalı yüzme havuzları, tenis kortu, basketbol ve futbol sahaları, animasyon düzenlenen alanlar, çocuklar için mini klüpler, yabancı mutfakların yemeklerinin tadılabileceği restoranlar(Meksika mutfağı, İtalyan mutfağı gibi), bar ve disco, sahil, alışveriş yapılabilecek mağazalar, kuaför, güzellik merkezi, spor salonu ve kuru temizleme. Ancak elbette her tatil köyünde bu özellikler bulunacak diye bir genelleme de söz konusu değildir. Kimisinde bunların hepsi, kiminde bir kısmı, kimisinde ise bunlardan bazılarıyla birlikte daha farklı özellikler de bulunabilir. Bu nedenle tatil yapmayı planlayan kişilerin bu tatilden ne beklediklerine karar vermeleri ve ardından beklentilerine uygun olabilecek tatil köylerini araştırmaları gerekmektedir.

Sınıflarına Göre Tatil Köyleri

Tatil köyleri genellikle yarım pansiyon, tam pansiyon, herşey dahil ya da ultra herşey dahil olarak sınıflandırılmaktadır. Peki, bunlar ne anlama gelmektedir? İşte bu sınıflandırmaların açılımları:

Yarım Pansiyon: Sadece sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ücrete dahildir.

Tam Pansiyon: Sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği verilir.

Herşey Dahil: Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği, alkolsüz içecekler ve yerli alkollü içecekleri kapsar. Bazı içeceklere ücret alınabilmektedir. Neredeyse tüm tatil köylerinde oda servisleri ücretli olduğundan herşey dahillerde de oda servisleri çoğunlukla ücretlidir.

Ultra Herşey Dahil: Birçok şeyin ücretsiz olduğu sınıftır. Ultra herşey dahillerde ithal içeceklere de birşey ödemeniz gerekmez. Ayrıca birçok ultra herşey dahil tatil köyünde mini buzdolabındaki içecekler de ücretsizdir.

Sınıflandırmalar genel hatlarıyla yukarıdaki gibidir. Ancak zaman zaman tatil köyleri bazında farklılıklar olabilmektedir. Yani 2 farklı tatil köyünde ultra herşey dahilin ya da diğer herhangi bir sınıfın kapsamı aynı olmayabilir. Ayrıca tesisteki çeşitli aktivitelerin de ücretli mi ücretsiz mi olduğu seçeceğiniz tatil köyünün özellikleri kısmında yer alabilmektedir. Yani seçiminizi yapmadan önce tesisin özelliklerini, nelerin ücrete tabi olup nelerin ücretsiz olduğunu dikkatli bir şekilde incelemenizde fayda vardır. Özellikler kısmında sorularınızın yanıtını bulamadığınız durumlarda ise tatil köyünü arayarak daha geniş bilgi edinebilirsiniz.

Türkiye’de Tatil Köyleri

Birbirinden güzel sahillere ve sayısız doğal güzelliğe sahip olan ülkemiz tatil köyleri bakımından da oldukça zengindir. Özellikle Akdeniz ve Ege’de çok sayıda tatil köyü yer almaktadır. Bu tatil köyleri hem yerli hem de yabancı turistleri ağırlamaktadır. Ayrıca tatil köyü denildiğinde her ne kadar deniz ve sahil akla gelse de, termal içerikli bir tatil yapabileceğiniz ya da orman içerisinde doğayla baş başa günler geçirebileceğiniz yerler de mevcuttur. Tek yapmanız gereken ise ne istediğinize karar vermektir. Karar verme aşamasında tesiste yer alan özellikler, fiyat politikası, daha önce gidenlerin yorumları, tatil köyünün bulunduğu bölge gibi şeyler etkili olmaktadır. Bunlar ve bunlar gibi hususları göz önünde bulundurarak size en uygun olduğunu düşündüğünüz tatil köyünü seçebilirsiniz.

Güzel anılar biriktirebileceğiniz, hayalinizdekileri yaşayabileceğiniz, sizi ve sevdiklerinizi mutlu edecek tatiller geçirmeniz dileğiyle…

Kaynaklar

Görsel: Rixos Premium Belek

Ulaşım sponsorumuz

Online Bilet Otobüs Bileti

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın