Makaleler

Mutluluk Saçan Besinler

Yazar: Çisem Soylu
Mutluluk Saçan Besinler

Mutsuz kadının yemek yeme şekli dendiğinde hepimizin aklına aynı sahne gelir; hem gerçek hayatta hem de filmlerde. Durum biraz daha iyiyse masanın, değilse yatağın üzerinde türlü abur cubur, yarım bırakılmış cipsler, tüketilmiş onlarca çikolata, bir kısmı eriyip sağa sola bulaşmış dondurmalar. Durum bu denli vahim olmadığında dahi mutsuz zamanlarda normal zamanların aksine daha dengesiz ve kötü besleniyoruz. Oysa biraz dikkat edildiğinde hem dengeli beslenmek hem de mutluluk hormonu salgısını arttırmak mümkün.

Öncelikle, yetersiz ya da dengesiz beslenme sonucunda ortaya çıkacak vitamin ve mineral eksikliklerinin olaylara olan toleransımızı azalttığı gibi sağlıklı bir açıdan bakmamızı da engellediğini unutmamak gerek. Bu durum aynı zamanda daha halsiz, daha mutsuz ve gergin hissetmemize yol açıyor.

  • Tüketeceğiniz bir tabak yeşil sebze folik asit dengenizi yerine oturtacaktır. Böylece folik asit eksikliğinin yol açacağı depresyon riskini ortadan kaldıracaktır. Özellikle pazı ve ıspanak folik asit açısından zengin olduğu için vücut reaksiyonlarını düzenler.

  • Tıpkı folik asit eksikliği gibi selenyum eksikliği de depresyona zemin hazırlıyor. Buna izin vermemek için zengin birer selenyum kaynağı olan;  balık, tavuk, et, soğan, sarımsak, mantar ve tam tahıllı ürün tüketin.

  • Çilek, C vitamini deposu olarak adlandırabileceğimiz meyveler arasında yer alır. Vücuttaki salgı bezlerini düzenli çalıştırarak kuvvet kazandırır. Ayrıca afrodizyak etkisi de bulunmaktadır.

  • Muz tam anlamıyla bir endorfin deposudur. Daha güçlü ve sakin hissetmeye yardımcı olur. Gergin zamanlarda tüketildiğinde etkisi kısa sürede görülür. Kalsiyum ve magnezyum açısından oldukça zengin olduğu için strese karşı birebirdir.

  • Çikolata seratonin yani mutluluk hormonu salgısını arttırır doğru ancak abartıldığında alacağınız kalori ve kilolar için yaşadığınız mutsuzluk konuyu tekrar başa döndürebilir. O yüzden çikolata tüketiminde ölçüyü kaçırmayın. Seratonin salgısını düzenlemek için düzenli egzersiz yapın.

  • Her gün mutlaka karbonhidrat tüketin. Tam tahıllı ekmekler, bulgur, kuru meyveler günlük beslenme programınızda yerini alsın. Gün içerisinde 3-4 saatlik periyotlarda karbonhidrat tüketirseniz seratonin salgısını düzene sokabilirsiniz. Makarna enerji ve mutluluk veren besinler arasında yer alır. Elbette bunu ağır ve yağlı soslarla tüketmemek gerekir.

  • Fıstık, Roma döneminde Tanrı yiyeceği olarak adlandırılan bir çerez. Yağ oranı bir miktar yüksek olmakla birlikte kolesterolü düşürüyor, kalp krizi riskini azaltıyor ve sizi mutlu ediyor. Tuzsuz fıstıktan her gün 15-20 tane tüketilebilir. Aynı şekilde badem, kabak çekirdeği ve ceviz de seratonin üretimini arttıran besinler arasında yer alır.

  • Karnabahar, patates, brokoli, ton balığı, kuru fasulye, mercimek, yoğurt, yumurta, mango, greyfurt, kiraz, kivi, enginar, domates ve keten tohumu da seratonin üretmenize yardımcı olan besinler arasında bulunmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın