Makaleler

Saça İyi Gelen Besinler

Yazar: Çisem Soylu
Saça İyi Gelen Besinler

Hava kirliliği, stres, ısı derken haddinden fazla yıpranan saçları beslemenin yolu iyi beslenmeden geçiyor. Saçlarınız kalıtsal sebeplerden dökülüyorsa bu pek beslenmeyle çözülecek bir konu değil ancak böyle bir sıkıntınız yoksa saça iyi gelecek besinleri tüketerek hem dökülmeyi azaltabilir hem de daha güçlü ve sağlıklı saçlara sahi olabilirsiniz.

  • Kuruyemişler; saçların olması gerektiği uzaman döngüsünün zarar görmemesi için içerdiği E vitamini, sülfür ve esansiyel yağ asitleri açısından kuruyemişler oldukça etkilidir. Ayrıca içerdikleri Omega 3 ve çinko da saçı tellerini korur. Ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişler saç dökülmesini engelleyip uzama döngüsünü korurken yer fıstığı içerdiği iyot miktarı ile tiroit sorunlarını engelleyerek buna bağlı dökülmeleri önler. Ceviz aynı zamanda içerdiği omega 6 ve biyotin sayesinde saç dökülmelerine karşı önlem almanızı sağlar.

  • Zeytinyağı; E vitamini saçı koruyan ve tellerin güçlenmesini sağlayan en önemli maddelerdendir ve zeytinyağı E vitamini açısından güçlü bir kaynaktır. Aynı zamanda saç köklerini nemli tutarak kırılmalara karşı korur.

  • Yumurta; içerdiği B12 ve biyotin sayesinde güçlü saç ve saç derisi için önemli bir yardımcıdır. Biyotin literatürde H vitamini veya B7 vitamini olarak geçse de halk arasında güzellik vitamini olarak bilinir.

  • Havuç; içerdiği bol miktardaki A vitamini saç derisini besliyor ve saç uçlarındaki kırılmaları engeller. Daha sağlıklı bir saç derisine sahip olmanızı sağlar.

  • Tavuk ve hindi; yüksek miktarda protein içeren gruba giren tavuk ve hindi eti saçlarınızın kırılmasını ve dökülmesini önler.

  • Somon; omega 3 açısından en zengin gıdalardan biridir. Sağlıklı, güçlü ve parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız size gereken omega 3 desteğini verecektir. Ayrıca içerdiği B12 ve demir sayesinde vücut açısından da oldukça kıymetli bir kaynaktır.

  • Yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, pazı, roka ve marul gibi yeşil yapraklı sebzeler bünyelerinde barındırdıkları demir sayesinde güçlü ve parlak saçlara sahip olmanız için sıklıkla tüketmeniz gereken sebze grubunda yer alırlar.

  • Deniz ürünleri; midye, karides, balık gibi deniz ürünleri içerdikleri çinko sayesinde saç tellerini koruyarak köklerini güçlendirir. Unutulmaması gereken önemli bir nokta aşırı çinko alımının saç dökülmesine yol açabileceğidir.

  • Kabak çekirdeği; tıpkı ceviz gibi içerdiği omega 6 yağ asitleri, protein, çinko ve demir bakımından saç sağlığınızı korumaya yardımcı olur. Her gün yiyeceğiniz bir avuç kabak çekirdeği sayesinde sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, gündelik hayatınızda rahatlıkla tüketebileceğiniz besinler size sağlıklı ve parlak saçların anahtarını sunuyor.

Yorumunuzu Paylaşın