Makaleler

Afrodizyak Etkili Yiyecekler Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu

Afrodizyak kelimesinin orjinali Yunan mitolojisindeki aşk ve güzellik tanrıçası Afrodit’ten gelir. Afrodizyak cinsel isteği arttıran, tüm duyu organlarını uyaran, cinsel performansta artışa sebep olan maddelerin tamamıdır diyebiliriz. Afrodizyaklar çeşitli ilaçlar, yağlar, kokular olabileceği gibi besin maddeleri de olabilir.

İşte en doğal yoldan afrodizyak etkisine sahip besin maddeleri;

İstiridye; bilinen en ünlü ve en pahalı afrodizyaklardan biri istiridyedir. Bu hınzır denir kabuklusunun içeriğinde bulunan çinko, iyot ve fosfat bir araya geldiğinde kadın ve erkek libidosunda ciddi bir yükselişe sebep olur.

Afrodizyak Etkili Yiyecekler Nelerdir? Uzmantv Karides; deniz ürünlerinden devam edecek olursak istiridyeden sonra sırayı karides alıyor. Karides iyot açısından zengin bir tür olduğu için güçlü afrodizyaklar arasında yer alır çünkü iyot cinsel performansı arttıran ve libidoyu harekete geçiren bir maddedir. Biraz beyaz şarap ve karides ikilisiyle oldukça leziz bir menü hazırlayabilirsiniz.

Zeytin; istiridye ve karidesten sonra herkesin ulaşabileceği ve dolabımızda daima olan bir örnek verelim dedik ve sıra zeytine geldi. Zeytin deyip geçmemek lazım zira içeriğinde bol miktarda A,C ve E vitaminin yanı sıra kalsiyum, fosfor, klor, kükürt, magnezyum ve protein var. Bu kadar faydasının yanında ucuz ve ulaşılabilir bir afrodizyak olan zeytini sofranızdan eksik etmemek için çok sebebiniz var.

Çilek; romantik filmlerde şampanya ve çilek ikilisini mutlaka bir arada mutlaka görmüşsünüzdür. Kıpkırmızı rengi, yumuşak dokusu ve içeriği sayesinde çilek hatırı sayılır bir afrodizyaktır.

Şampanya; tıpkı çilekte bahsettiğimiz gibi şampanya da içeriği sebebiyle güçlü afrodizyaklar arasında yer alıyor. Her şeyde olduğu gibi şampanyanın da fazlası zarar diyor ve fazla miktarda tüketilmemesini öneriyoruz.

Şarap; tıpkı çilek gibi romantik anların olmazsa olmazı bir içki şarap. Kan dolaşımını arttırıp tatlı bir baş dönmesiyle birlikte güçlü bir cinsel uyarıcı olduğunu hatırlatalım.

Afrodizyak Etkili Yiyecekler Nelerdir?

Envato

Üzüm; şarap afrodizyak etkili olur da üzüm olmaz mı? Fazla söze ne hacet, üzüm de yaz aylarının sevilen meyvelerinde ve güçlü afrodizyaklardan biri.

Bal; cinsel gücü arttıran maddeler arasında en bilinenlerden biri de bal. Antik Yunan’da erkeklerin sperminin daha fazla ve kaliteli olması için kullanılırmış.

Afrodizyak Etkili Yiyecekler Nelerdir?

Tamu

Isırgan tohumu; bir üst maddede balı anlattıktan sonra ısırgan tohumunu balla buluşturmamak olmazdı. Tarifi çok basit. 250 gram bal ve 30 gram ısırgan otu tohumunu karıştırın. Her gün 1 kaşık tüketin. Hem faydalı hem de güçlü bir afrodizyak elde etmiş olacaksınız.

Badem; sevmeyeni yoktur diye tahmin ediyoruz. Bir iki kadeh şarabında yanında tüketeceğiniz badem kendi başına afrodizyak etkisi göstereceği gibi şarapla birlikte güçlü bir ikili de olabilir.

Sarımsak; gribe şifa her derde deva olarak bilinen sarımsak bu ünvanı sonuna kadar hak ediyor çünkü güçlü afrodizyaklar arasında kanıtlanmış bir yere sahip.

Zencefil; kabul edelim çoğu insan onun tadını sevmiyor. Acı, buruk ve keyifsiz gelebilir ancak zencefil tüm bedeninizi uyarıp güç kazandıracak bir özelliğe sahip.

Nar; berekettir bilirsiniz. Yaşamın ve üretkenliğin de sembolü olan nar afrodizyak etkisiyle de gücünü gösteriyor.

Füme tavuk; bildiğiniz üzere yüksek oranda proteine sahip bir gıda. Peki füme tavuğun afrodizyak etkisine sahip olduğunu söylesek ne dersiniz?

Acı biber ve karabiber; baharat severlere müjde niteliğinde kırmızı & yeşil biber ile karabiber de cinsel isteği arttıran baharatlar arasında yer alıyor. Kırmızı biber endorfin üretimini destekleyen capsaicin maddesini içeriyor. Bu madde kan dolaşımını arttırıyor, kalp atışlarını hızlandırıyor ve cinsel performansı arttırıyor.

Avokado; avokado en şehvetli meyvelerden biri hem de Aztekler’den bu yana.

İncir; bünyesindeki bol miktarda fosfor ve demir sayesinde vücudu dinç tutan incir bilinen en eski afrodizyaklardan biri. Sindirimi kolaylaştırdığını da eklemeden geçmeyelim.

Afrodizyak Etkili Yiyecekler Nelerdir?

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın