Makaleler

Detoks Çayının Faydaları ve Detoks Çayı Tarifleri

Yazar: Çisem Soylu
Detoks Çayının Faydaları ve Detoks Çayı Tarifleri

Detoks çayları genellikle birden fazla bitki veya meyvenin bir araya gelmesiyle hazırlanan çaylardır. Hem sıvı veya katı bir detoks programı uygulayan hem de bu programları uygulamaya zamanı olmayan ya da cesaret edemeyen kişiler için kilo verme ve toksin atma sürecinde destekleyici görevini görürler. Bu çayları hazırlarken ve tüketirken bazı önemli hususlara dikkat etmek oldukça önemlidir. Öncelikle bitki çayları ne kadar kuvvetli ve şifalı olursa olsun hiçbir zaman tek başlarına iyileştirici görev üstlenmezler. Hem detoks sürecinde hem de herhangi bir hastalığın tedavisinde destekleyici görevi görürler ve belli programlarla birleştirilip kullanılmaları daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olur.

Detoks çaylarından yüksek oranda fayda sağlamak istiyorsanız onları tüketirken mutlaka spor ve diyetle birlikte desteklemelisiniz. Günlük rutin beslenmenize devam ederken detoks çayı içip toksin atmayı ve kilo vermeyi beklemek pek mümkün olmaz. Sabah kahvaltıda dilim dilim ekmek yiyip, yanında patates kızartmaları, bol şekerli çaylar, şarküteri ürünleri, bol bol reçeller tüketiyorsanız ya da akşam yemeğinde bol karbonhidratlı porsiyonlar tüketip üzerine bir de bol şerbetli tatlılarla yemeğinizi taçlandırıyorsanız detoks çaylarından performans beklememelisiniz. Bunun yerine vücudunuzun uyum sağlayabileceği türde bir beslenme programına geçiş yapmalı ve hemen spor yapmaya başlamalısınız. Diyet ve spor kimileri için korkutucu olabilir ancak burada çok katı kuralları olan bir diyetten ve çok yüksek performans gerektiren bir spordan bahsetmiyoruz. Başlangıçta porsiyon miktarlarını azaltıp protein – karbonhidrat dengesini kurmak ve belli sürelerde tempolu yürüyüşler yapmak dahi faydalı olacaktır. Detoks sürecindeki en önemli ayrıntılardan biri doğal beslenmek ve bunu bir yaşam tarzına dönüştürmek olduğu için zamanla daha rahat adapte olabileceğiniz programları tercih edebilirsiniz.

Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine bakıldığında detoks çaylarının genellikle sabah uyandıktan sonra ve gece yatmadan önce tüketilmesini önerdiklerini görüyoruz. Böylece gece yatmadan önce çayın sakinleştirici etkilerinden faydalanma oranınız artacak ve siz uykudayken vücudunuz toksinlerden temizleniyor olacak. Bununla birlikte temiz bir sabaha uyandığınızda içeceğiniz detoks çayı hem canlandırıcı etki gösterecek hem de vücudunuzu gün boyu toksinlerden arındırmak için çalışmaya devam edecektir.

Detoks çayları her ne kadar mucizevi görünse de tartıya çıktığınızda verdiğiniz kiloyu nasıl verdiğinizi de düşünmeniz gerekir. Bu çaylar genellikle diüretik ( idrar söktürücü ) etkiye sahip oldukları için vücuttan fazlaca su atılmasına sebep olur. Detoks çayları vücuttaki ödemin atılmasına, kabızlığın ve şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olduğu için aynada kendinizi daha ince görmenize de sebep olabilir. Bu yüzden tartıda eksilen rakamları gördüğünüzde kaybettiğiniz şey yağ değil su da olabilir. İşte bu sebeple detoks çaylarını tüketirken bol su içmeyi, dengeli beslenmeyi ve düzenli spor yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Detoks çayları çeşitli bitkilerin bir araya gelmesi ile hazırlanan çaylardır. Dolayısıyla bu çayları hazırlarken bitkileri çok iyi tanımak ve uygun oranlarda uygun koşullarda hazırlamak gerekir. Bitkilerin tek başlarına sağladığı faydalar nettir ancak diğer bitkilerle bir araya geldiklerinde faydaları etkilerini kaybedip zararlı hale gelebilirler. Bu sebeple detoks çaylarını hazırlarken mutlaka beslenme uzmanlarının ya da fitoterapi uzmanlarının hazırladığı reçeteler göz önünde bulundurulmalıdır.

Detoks çaylarının kullanım süreleri de oldukça önemlidir zira uzun süre kullanıldığında vücutta çeşitli yan etkilere sebep olabilirler. Bununla ilgili verilebilecek en bilinen örnek sinameki bitkisidir. Bu bitki laksatif ( bağırsak yumuşatıcı ) etkiye sahip bir bitkidir. Kısa süreli kabızlık problemlerinde sinameki çayı ya da sinameki içeren ürünler kullanılabilir ancak kullanım süresine dikkat edilmezse ciddi anlamda bağırsak tembelliğine yol açabilir. Bu sebeple detoks çaylarını hazırlarken ya da hazır ürünleri tüketirken içeriğinde sinameki olup olmadığına dikkat etmek oldukça önemli bir husustur.

Detoks çayları hazırlanırken kullanılan bitkilerden bir veya bir kaçı kafein içeriyor olabilir. İçerdikleri kafein miktarı yüksek ise bu çayların uyku öncesi tüketiminde uykusuzluk problemlerine yol açabilir. Yeterli uyku alamamak hem psikolojik olarak yorucu bir sürece girmenize neden olur hem de detoks çayının görevini yapmasını engeller. Yeterli uyku alamayan kişilerde yemek yeme isteğinin arttığı ve metabolizmanın yavaşladığı gözlemlenmiştir. Bu sebeple tüketilen detoks çayındaki bitkilerin ne yoğunlukta kafein içerdiği araştırılmalı ve buna uygun saatlerde tüketilmelidir.

Detoks çayları tüketirken sağlık durumunuzu göz önünde bulundurmak da oldukça önemli bir ayrıntıdır. Emzirme dönemindeki anneler, gebeler, kan şekeri düzensizliği yaşayanlar, yüksek tansiyon hastaları, düşük tansiyon hastaları, şeker hastaları bu çaylardan uzak durmalıdır. Bununla birlikte detoks çaylarını tüketirken temel amaç kilo vermek gibi görünse de vücudu toksinlerden arındırmak, daha sağlıklı ve enerjik hale getirmek olduğu için bu süreçte alkol, sigara, gazlı içecekler, işlenmiş ürünler, kızartma ve hamur işlerini hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekmektedir.

Detoks çayları kolon temizliğine yardımcı olur. Kötü ve düzensiz yeme içme alışkanlıkları sebebiyle hasar gören kolonlar detoks çaylarının yardımıyla toksinlerden arındırılır. Bununla birlikte karaciğerin temizlenmesinde de önemli rol oynarlar. Vücudun toksinlerden arındırılması için oldukça önemli bir organ olan karaciğer zamanla yorulabilir, yağlanabilir ve tıkanabilir. Detoks çayları doğru ve düzenli tüketildiğinde karaciğerin temizlenmesine yardımcı olurlar.

Detoks çayları vücuttaki atık maddeleri temizlediği için bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine de yardımcı olur. Sindirim sistemi sağlığının korunmasına yardımcı olarak daha sağlıklı bir sindirim ortamı hazırlar.

Detoks Çayı Tarifleri

Zencefilli detoks çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 3 parmak boyunda taze zencefil 
 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal 
 • 2 adet çubuk tarçın 
 • 1 çay kaşığı bal 
 • Yarım çay kaşığı kırmızı toz biber 
 • Bir limonun suyu 
 • 1 litre su 

Hazırlanışı:

Öncelikle zencefilin kabuklarını çok ince bir şekilde soyun ve küçük parçalar halinde dilimleyin. Kabuklarını soyarken bıçak kullanmak yerine bir kaşık yardımıyla kazıyabilirsiniz.

Ufak parçalara ayırdığınız zencefilleri 1 litre suda kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısıp 10 dakika demleyin.

Daha sonra zerdeçal, çubuk tarçın ve kırmızı toz biberi ekleyip kısık ateşte 10 dakika daha demleyin.

Demleme süresinin sonunda süzüp bal ve limon suyu ile tatlandırarak tüketin.

Bu çayı sabahları tüketmelisiniz. Zencefil sindirim sisteminin performansını arttırır, zerdeçal karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur, kırmızı toz biber vücudu ısıtarak metabolizmayı hızlandırır. Tarçının anti-inflamatuar ( iltihap atıcı ) etkisi bulunur.

Karahindiba çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı karahindiba 
 • 1 fincan kaynamış su  
 • 2 dilim limon 

Hazırlanışı:

1 bardak kaynamış suyun içerisine 1 tatlı kaşığı karahindiba ve 2 dilim limon koyup kapağını kapatın ve demlenmesi için 10 dakika bekleyin. Demlenme süresinin sonunda süzerek tüketin.

Karahindiba vücuttan toksin atmak için gerekli olan enzimlerden bol miktarda içerdiği için tek başına dahi kuvvetli bir detoks etkisine sahiptir.

Yeşil çaylı gün boyu detoks çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yeşil çay 
 • 1 tatlı kaşığı mate çayı 
 • 2 adet çubuk tarçın 
 • 3 adet karanfil 
 • 1 çay kaşığı karabiber 
 • 1 adet yeşil elma 
 • 1 limon suyu 
 • 1 litre su 

Hazırlanışı:

1 litre suyu kaynattıktan sonra içine 1 adet yeşil elmayı kabuğu ve çekirdekleri ile birlikte dilimleyin. Daha sonra 2 yemek kaşığı yeşil çay, 1 tatlı kaşığı mate çayı, 2 adet çubuk tarçın, 3 adet karanfil, 1 çay kaşığı karabiber ve 1 limonun suyunu ekleyip kapağını kapatın ve yarım saat kendi halinde demlenmeye bırakın. Demleme süresinin sonunda çayı süzün ve bir şişeye koyarak gün içerisinde belli aralıklarda tüketin.

Bu çay içerdiği malzemeler sebebiyle fiziksel ve zihinsel olarak canlandırıcı ve enerji verici özelliğe sahip olduğu için, akşam saatleri değil gün içerisinde tüketmeniz oldukça önemli.

Kişnişli ayurveda çayı nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

 • 1/4 çay kaşığı kişniş tohumu 
 • 1/4 çay kaşığı kimyon 
 • 1/4 çay kaşığı rezene tohumu 
 • 1 fincan kaynar su 

Hazırlanışı:

1 fincan kaynamış suyun içine 1/4 çay kaşığı kişniş tohumu, rezene tohumu ve kimyon ekleyip 5 dakika boyunca demleyin. Demlendikten sonra süzüp tüketin.

Bu çay içerdiği malzemeler sebebiyle güçlü bir detoks etkisine sahiptir ve günde 1 fincan tüketilmesi yeterlidir.

Yorumunuzu Paylaşın