Makaleler

Esmer Tenliler İçin Makyaj Önerileri

Yazar: Çisem Soylu

Esmer tenli kadınlar makyaj yaparken diğer ten renklerine göre az da olsa daha rahat davranabilirler çünkü genel hatlarıyla canlı görünen renklere sahiptirler. Esmer ve buğday tene sahip kadınların makyaj esnasında dikkat etmesi gereken en önemli nokta renk dengesidir. Yüzün bölümleri arasındaki renk dengesi sağlandıktan sonra rahatlıkla hatları ortaya çıkartan ve doğru dokunuşlara sahip olan bir makyaj yapabilirler.

Esmer Tenliler İçin Makyaj Önerileri

  • Öncelikle cilt üzerindeki renk tonları belirlemek gerekir. Belli bölgelerde açık-koyu ton farklılıkları görülebilir. Bu farklılıkları dengelemek için cilt rengine uygun bir fondöten genellikle yeterli olur ancak zaman zaman kapatıcı ürünler kullanılması gerekebilir. Özellikle ton farklılıklarının beraberinde ciddi lekeler var ise mutlaka kapatıcı bir ürün kullanılarak fondötene hazırlık yapılmalıdır.

  • Fondöten seçimi yapılırken daha beyaz görünmek için cilt tonundan açık bir renk uygulanmamalıdır. Aksi takdirde çiğ ve yapay bir görüntü elde edilir.

  • Gözaltı kapatıcısı uygularken de aydınlık bir görüntü yaratmak uğruna çok açık renkler seçilmemelidir. Orta ton kapatıcılar uygundur, fazla açık renk bir uygulama yapılırsa çok sağlıklı bir görüntü elde edilemez.

  • Göz makyajında çikolata ve toprak tonlarının beraberinde pastel tonları da rahatlıkla kullanabilirler.  Kaş altlarına inci-krem tonlarında bir kalemle ince bir kontör çekip parmak uçlarıyla hafifçe dağıtırlarsa göz çevresine oldukça aydınlık bir görüntü kazandırabilirler.

  • Seyrek kaşlara sahiplerse uygun tonlarda bir kaş kalemi ya da göz farı ile kaşlar arasındaki boşlukları mutlaka doldurmaları gerekir. Aksi takdirde kaşlar çok sönük kalır ve istenen ifadeyi yakalayamazlar.

  • Çok esmer tenlilerde dudaklar bir miktar mor olabilir. Böyle bir durumda ruj uygulamadan önce yine ruj formundaki dudak kapatıcılarından uygular ve üzerine ruju sürerlerse hem daha kalıcı bir uygulama sağlarlar hem de gerçek rengi ortaya çıkarabilirler.

  • Göz çukurlarına, elmacık kemikleri üstüne ve dudak kenarlarına çok hafif olarak uygulanacak aydınlatıcılarla yüzü daha aydınlık gösterebilirler.

  • Allık seçiminde pembeden kahveye tüm tonları rahatlıkla kullanabilirler.

  • Eyelinerı siyah ve kahve siyah tonlarda kullanabilirler. Daha yumuşak bir görüntü istendiğinde kahve siyah, daha net bir görüntü istendiğinde siyah kullanılmalıdır. Aynı şey maskara için de geçerlidir.

  • Nude tonlardaki rujları çok rahat kullanabilir ve oldukça doğal bir görüntü yakalayabilirler. Özellikle koyu renk göz makyajı yapıldığında bu rujla tamamlanabilir.

Yorumunuzu Paylaşın