Makaleler

Stresin Etkilerini Azaltan Yiyecekler

Yazar: Çisem Soylu
Stresin Etkilerini Azaltan Yiyecekler

Stresi azaltan yiyecekler dendiğinde aklınıza ilk gelen şeylerden birinin çikolata olduğuna eminiz. Haksız da sayılmazsınız. Çikolata seratonin yani mutluluk hormonu salgısını arttıran bir besin ve yapılan araştırma sonuçlarına bakacak olursak rahatlıkla stresi azalttığını söyleyebiliriz. Hâl böyle olunca de stresli olduğumuz her an çikolataya seve seve sarılabiliriz değil mi? Aslında hayır çünkü her ne kadar stresi azaltan yiyecekler listesinin başında da gelse kontrollü tüketmekte fayda var. Aşırı çikolata tüketiminin geri dönüşü çeşitli cilt problemleri ve sağlıksız kilolar olacağı için stresli olduğunuz durumlarda size iyi gelecek daha masum ve sağlıklı besinlere yönelmenizde fayda var.

Stresi Azaltan Meyveler

ÇİLEK

Yaz mevsiminin en leziz meyvelerinden çilek stres düşmanı meyvelerin başında gelir. İçerdiği bol miktarda C vitamini ve afrodizyak etkisi ile salgı bezlerinizin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Bu sayede stresin kontrol altına alınmasını sağlar. Yüksek tansiyonunuzu düşürür, damarlarınızı temizler.


MUZ

Güçlü bir endorfin deposudur. Endorfin insan vücudunun ağrıyan dokuları iyileştirmek amacıyla kendiliğinden ürettiği bir hormondur ve stres kaynaklı ağrıların giderilmesinde muz bire birdir. Ayrıca potasyum kaynaklarının en güçlülerinden biridir ve seratonin (mutluluk hormonu) salgılanmasını sağlar. Bu sayede stres seviyesinin düşürülmesinde önemli rol oynar.

AVOKADO

Kahvaltılarda, salatalarda, makarna soslarında ya da dip soslarda rahatlıkla tüketebileceğiniz bir meyve olan avokadonun faydaları saymakla bitecek gibi değil. En önemli özelliklerinden biri tıpkı muz gibi potasyum açısından zengin olması. Bu zenginliği sayesinde avokado da seratonin salgılanmasını sağlayarak stres seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki faydalı yağ asitleri kalbinizi korur.


YABAN MERSİNİ 

Öncelikle antioksidanlar açısından zengin olan bu meyve aynı zamanda tam bir C vitamini deposu. Dolayısıyla stres anında tüketilen C vitaminin geri kazanılmasında önemli rol oynuyor. Ayrıca lif açısından oldukça zengin bir kaynaktır ve içeriğinde bulunan phytonutrient insan sağlığı için çok faydalı olan özel moleküllerden biridir. 

Stresi Azaltan Sebzeler

KARNABAHAR

Tam anlamıyla bir lif deposudur. Stres kaynaklı sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.  

KUŞKONMAZ

Folik asit açısından oldukça zengin bir sebze olan kuşkonmaz bu özelliği sayesinde ruh halinin dengelenmesinde önemli rol oynar. Kuşkonmazı sade olarak tüketebileceğiniz gibi çeşitli et yemeklerinin yanında garnitür olarak tüketebilir ya da salatalarınıza ilave edebilirsiniz.

ISPANAK

Tıpkı kuşkonmaz gibi folik asit açısından oldukça bonkör bir sebzedir. Aynı zamanda A, C ve K vitaminleri açısından da oldukça zengindir. Vücut stresli dönemlerde C vitamini kaybettiği için ıspanak tüketimi kaybettiğiniz C vitaminini yerine koymanıza yardımcı olur.


MAYDANOZ

Sabah, öğlen, akşam tüm yemeklerde, tüm salatalarda hatta içeceklerde tüketebileceğiniz maydanozun cildi güzelleştirmenin yanı sıra güçlü bir flavanoid kaynağı olduğunu biliyor muydunuz? Flavanoid, stresin serbest radikallere verdiği hasarı onaran ve bu saldırıya karşı koruyan bir maddedir. Ayran yaparken içine koyacağınız birkaç dal maydanoz ve taze nane hem daha lezzetli hem de ferah bir içecek hazırlamanızı sağlayacaktır. Ayrıca sabah kahvaltınızda çiğ olarak tüketebilir, omletinizin içine koyabilir ya da C vitamini açısından zengin sebze ve meyvelerle birlikte smoothie şeklinde tüketebilirsiniz. 

YEŞİL BİBER

C vitamini deyince aklınıza ilk gelen şey portakal olabilir ama yanılıyorsunuz. Çünkü yeşil biber C vitamini açısından portakaldan çok daha zengin. Yapılan araştırmalarda beslenme planının C vitamini açısından zengin olması durumunda adrenalin seviyesinin arttığı ve stresin azaldığı gözlemlenmiş. Hâl böyle olunca da C vitamini açısından zengin olan bu sebze stresi azaltan yiyecekler listesinde yerini alıyor.

BROKOLİ

Brokoli de tıpkı yeşil biber gibi C vitamini açısından portakallar yarışan sebzelerden. Mevsimindeyken bol bol brokoli tüketip hem C vitamini alabilir hem de strese karşı güçlü bir bariyer oluşturabilirsiniz.

Stresi Azaltan Kuruyemişler

BADEM

İçeriğinde yüksek oranda çinko bulunan badem stresli anlarda duygusal dengemizi korumamıza yardımcı olur. Ayrıca içeriğindeki doymamış yağlar ve demir sayesinde de stresin azaltılmasını sağlar. Demir eksikliği vücutta yorgunluğa bağlı stres seviyesinin artmasına sebep olduğu için düzenli badem tüketimi ile bu durumun önüne geçilebilir.


CEVİZ

Omega 3 asitleri ve magnezyum açısından zengin bir yemiş olan cevizin özellikle taze olarak tüketilmesi önerilmektedir. İçeriğindeki bu zengin kaynaklar sayesinde stresi azalttığı bilinmektedir. Ayrıca cevizin suyunun kolesterol ve şekere de iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bu özelliği sayesinde de şeker hastalığı kaynaklı ani sinir gerilmelerinin engellenmesine yardımcı olur.

Stresi Azaltan Hayvansal Gıdalar

BALIK

Balığın çok zengin bir Omega-3 kaynağı olduğunu hepimiz biliyoruz. Özellikle yağ oranı yüksek balıklar stresi azaltan yiyecekler listesinin başında geliyor. Bir grup öğrenci üzerinde yapılan araştırmalarda Omega-3 takviyesi alanların, almayanlara göre %20 oranında daha az stresli ve endişeli olduğu sonucunu çıkmış. Bunun sebebi de uskumru, somon, ton gibi balıkların adrenalin ve kortizol seviyesini kontrol altında tuttuğu tespit edilmiş. Bunlar stres hormonları olduğu için düzenli Omega-3 takviyesi alan grupta stres oranında belirtildiği gibi bir azalma görülmüş.


YUMURTA

Diyet yapan ve sağlıklı beslenenlerin listelerinde ilk sıralarda yer alan yumurta hem tok tutma özelliğine sahip hem de vitamin, mineral ve faydalı yağlar açısından oldukça zengindir. Vücutta endorfin salgılanmasında yardımcıdır. Bu sayede stresli dönemlerdeki ağrıların giderilmesini sağlar ve stresi kontrol altında tutmaya yardımcı olur.


SÜT

Çocukken anneniz mutlaka uyku öncesi bir bardak süt içmeniz için teklifte bulunmuş ya da bir adım öteye giderek sizi buna zorlamıştır. Annelerin her zaman bir bildiği vardır. Süt tamamen derin uykuya dalmanız için sihirli bir güç olmasa da sizi daha rahat bir uykuya hazırlıyor. Bunun sebebi de içeriğinde bulunan yüksek orandaki kalsiyumun stres kaynaklı ruhsal dalgalanmalara iyi gelmesi ve bunları azaltmasıdır. Uyku öncesinde içeceğiniz bir bardak sıcak süt sizin çok daha sakin ve gevşemiş olarak uykuya dalmanıza yardımcı olacak. 

Kaynaklar

görsel1: www.onionringsandthings.com
görsel2: www.stylecraze.com
görsel3: www.medicalnewstoday.com
görsel4: www.organicfacts.net
görsel5: www.nutritiouslife.com
görsel6: www.blushlane.com

Yorumunuzu Paylaşın