Makaleler

Sigara İçmenin Ölümcül Yan Etkileri

Yazar: Mehmet KÖSE
Sigara İçmenin Ölümcül Yan Etkileri

Çok uzun olmayan bir zaman önce sigara şirketleri, müşteri çekmek için sigaranın "yararlarından" bahsederlerdi. "Daha fazla oksijen alın" vey "Tütün doğaldır" gibi. Fakat bugün, sigaraların öldürdüğü apaçık ortada. Yoksa değil mi' Sorun bu. Sigara içmenin vücudumuza verdiği zararlardan bahseden onlarca yıllık çalışmalara karşın, çoğumuz bu travmadan kaçabileceğimizi düşünüyoruz. Şimdi bu hasardan ve bunu belgeleyen şeylerden bahsedelim.

Başlarken şunu belirtelim, nikotin varolan en ölümcül zehirlerden biridir. Striknin, siyanür, arsenik ve kobra zehrinden daha kötü. Bunlar yetmezmiş gibi, sigaralar 4 binden fazla kimyasal içerir, bunlardan 2 yüzü bilinen zehirlerdir. Nefes alma sürecinde kanınızdaki oksijen, ölümcül karbonmonoksitle yerdeğiştirir - arabanızın benzin motoru veya evinizdeki ocağın ürettiği aynı yanürün. Diğer materyallerla birleşince, birçok soruna yataklık ediyor. Bunlar şunları içerir fakat bunlarla sınırlı değildir:

  • Oksijen yokluğundan dolayı gözle görülür beyin hasarı ve zehire direkt maruz kalma
  • Akciğer dokusunun ve kırmızı kan hücrelerinin yok edilmesi, kondisyonunuzun düşmesi.
  • Atardamarların tıkanması, birleşme dokusunun yok olması
  • Pankreas, karaciğer, böbrekler gibi organları zehirli atık torbalarına çevirmesi
  • Dişleri, dişetlerini, tat alıcılarını ve koku alıcılarını kirletmesi ve çürütmesi.
  • Bağışıklık sistemine ve hücresel DNA'ya, kanserojen madde sebebiyle zarar verme.
  • Felç, kalp hastalığı ve kanser gibi ölüm nedenlerine büyük katkı

Ve bunlar sadece ölümcül nedenler. Fiziksel görünüm ya da sosyal endişeler konusunda birşey söylemiyorlar bile. Sararmış eller, deri ve kıyafetler gibi. Lekeli diş ve dişetlerii. Yaşlanma ve cildin kırışması. İtici koku. Gerçek şu ki, pasif içicilik sizden çok çevrenizdekilere zarar verir. Alerjik reaksiyonlara davet. Paranızın ve zamanınızın boşa gitmesi.

Bu merete sadece günümüzü daha iyi geçirelim diye başlıyoruz. Ama kafanızı karışık tutmaya çalışan ultra aç gözlü şirketlerin yarattığı kötü bir kabustan başka birşey değil. Gençlerin sigara içmeyi havalı görmesini istiyorlar - böylece erken yaşta başlarlar ve bağımlı olurlar. Olgun insanların içmeye devam etmelerini istiyorlar çünkü bu sayede ceplerini dolduruyorlar. Bir sigaranın sorunlarımız konusunda kendimizi daha iyi hissedeceğimizi düşünmemizi istiyorlar, gerçek öyle olmasa da. Ama maalesef beyin yıkama işe yarıyor ve sigaralar satılmaya devam ediyor.

Lütfen, eğer kendimize inanıyorsak, kendimizden daha yüce birşeye inanmayı seçiyorsak, çok geç olmadan ölüm ve yok olmayı durdurabiliriz. Bu şirketler hayatlarımızı ve dünyamızı mahvediyorlar. Kendiniz, arkadaşlarınız ve insanlık için bırakın. Hayatınız daha iyi yapabilirsiniz.

Yorumlar
Türk 2017-03-31 15:20:09

Çok güzel ve faydalı yazı olmuş. Umarım sigarayı bırakmanıza yardımcı olur.

Yorumunuzu Paylaşın