Makaleler

Arzuhan Doğan Yalçındağ Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Arzuhan Doğan Yalçındağ Kimdir?

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2007- 2010 yılları arasında Türk Sanayici ve İş adamları Derneği’nin (TÜSİAD) 40 yıllık tarihinde yönetim kuruluna seçilmiş ilk kadın başkanıdır. 1964 İstanbul doğumlu olan Arzuhan Doğan Yalçındağ, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın en büyük kızı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan TV Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, lise eğitimini Saint- Michel Lisesi’nde tamamlamıştır. Üniversite eğimini ise önce Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde daha sonra da Londra’da Amerikan Üniversitesi İşletme Bölümü’nde tamamlamıştır.

Üniversite eğitimini tamamlayan Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1990 yılında ilk profesyonel iş yaşamına Milpa bünyesinde, Alman Quelle firması ile birlikte Mail Order şirketini kurarak başlamıştır. 1992 yılına kadar aynı şirkette yöneticilik yapan Yalçındağ, 1993 -1995 yılları arasında Alternatif Bank’ın kuruluş aşamasındaki çalışmalara da katılmış, Alternatif Bank’ın faaliyete geçmesiyle birlikte, bankanın yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır. Çalışma hayatı boyunca sürekli yeni ve büyük projeleri hayata geçirmeye çalışan Yalçındağ, bunun için büyük çaba sarf etmiştir.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, 1995 -1996 yılları arasında Milliyet Dergi Grubu’nun yönetiminde görev almıştır. Milliyet Dergi’de finans bölümünün bütün sorumluluğunu üstlenen Yalçındağ, 1996 yılında Türkiye’nin en büyük ve en önemli özel kanallarından biri olan Kanal D’ de çalışmaya başlamıştır. Kanal D’nin çeşitli birimlerinde çalışan Yalçındağ, 1999 yılında Doğan Yayın Holding ile CNN International arasında haber kanalı kurulması yönündeki çalışmalara öncülük ederek, gerekli çalışmaları başlatmıştır. Amerikalı Time Warner grubu ile ortak olarak yapılan bu önemli proje, 2000 yılında CNN Türk adıyla yayın hayatına başlamıştır. Bu önemli süreci yöneten Yalçındağ, profesyonel iş hayatında önemli bir başarıya imza atmıştır. Yalçındağ, 1996 yılında Aydın Doğan Vakfı’nı kurarak birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır. 2010- 2011 yılları arasında da vakfın başkanlığını yapmıştır. Yalçındağ, halen vakfın yönetim kurulu üyeliği görevini devam ettirmektedir.

2005 yılında bünyesinde Kanal D, DMC, CNN Türk, Grup Radyoları ve D Prodüksiyon ve D- Smart uydu platformunu toplayan, Doğan TV Holding’i kuran Arzuhan Doğan Yalçındağ, kurduğu şirketin İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstelendiği gibi şirketin de CEO’su olmuştur. Doğan TV Holding’in CEO’luk görevini yürütürken, 25 Ocak 2007 tarihinde Türkiye’nin önde gelen iş insanları kuruluşu olan TÜSİAD’ın 40 yıllık tarihinde yönetim kurulu başkanlığına seçilen ilk kadın olmuştur. TÜSİAD’ın 37.’si yapılan genel kurulu sonrasında başkanlığa seçilen Yalçındağ, 3 yıl süreyle görev yapmıştır. 2010 yılında görevinden ayrıldıktan sonra da çalışmalarına TÜSİAD Başkanlar Konseyi Üyesi ve TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı olarak devam etmektedir. Yalçındağ, ayrıca TÜSİAD başkanlığından ayrıldıktan sonra babası Aydın Doğan’ın kurduğu Doğan Holding’in başkanlığını devralarak şirkette ikinci kuşak yöneticiler dönemini başlatmıştır. Daha sonra başkanlık görevini kardeşi Begümhan Doğan Faralyalı’ya devretmiştir.

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dışişleri Bakanlığı yaptığı dönemde, Arzuhan Doğan Yalçındağ’ı Türkiye’nin Avrupa Birliği nezdinde fahri büyükelçisi olarak görevlendirmiştir. Yalçındağ’da bu sıfatla Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği için Kadın İnsiyatifi’nin kurucu başkanı olarak Türkiye adına Avrupa Birliği ülkelerinde lobi çalışmalarını yürütmüştür.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Dünya Ekonomik Forumu/World Economic Forum tarafından Genç Global Yönetici seçilme başarısı göstermiştir. Yalçındağ, ülke genelinde önemli sosyal sorumluluk projelerine imza atan Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) yönetim kurulunda çalışmıştır. Türkiye Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER ve Türk-Amerikan İşadamları Derneği TABA’nın kurucu üyeleri arasında yer alan Yalçındağ, derneğin yönetim kurulunda da görev yapmıştır.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin kurucuları arasında yer alan Yalçındağ, halen müzenin yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaktadır. Türkiye Üçüncü Sektör Vakfı’nın da kurucularından olan Yalçındağ ayrıca Türkiye Vodafone Vakfı Danışma Kurulu, American Turkish Society Yönetim Kurulu ve Dünya Ekonomik Forumu’nun yürütme kurulu üyesidir.

Arzuhan Doğan Yalçındağ, New York’taki Paley Media Center’ın ve Expo 2015 Milano’nun uluslararası danışma kurulunda görev yapmıştır. Ayrıca Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ak Parti Hükümeti tarafından 3 Nisan 2013 tarihinde açıklanan ve barış sürecini yönetecek olan 63 kişilik ‘Akil İnsanlar’ listesine Ege Bölgesi’nden girmiştir.

Türkiye’nin en zengin ve başarılı iş kadınlarından biri olan Yalçındağ’a 2009 yılında İtalya Cumhuriyeti’nin Kumandan (Commendatore dell’Ordine della Stella d’Italia) nişanı verilmiştir.

Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın aldığı diğer ödüller ise şunlardır:

  • Yılın Yıldızları Ödülü, 2015, Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü 

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen ‘Yılın Yıldızları’ ödül töreninde ‘En Beğenilen İş Kadını Ödülü’ Doğan TV Holding Yönetim Kurulu Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ’a verilmiştir.

  • 9. Liderlik Zirvesi, 2012, Liderlik Ödülü 

9’ uncusu düzenlenen Liderlik Zirvesi’nde, “Liderlik Ödülleri” verilmiştir. Zirvede Liderlik Ödülü’ne başarılı ve örnek kadın yönetici Arzuhan Doğan Yalçındağ layık görülmüştür.

  • Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü (ENSO), 2011, Yılın İş Kadını Ödülü 

Arzuhan Doğan Yalçındağ, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü tarafından düzenlenen ödül töreninde, Yılın İş Kadını ödülünü almıştır.

Doğan Yayın Holding Başkan Vekili ve Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Yalçındağ ile evli olan Arzuhan Doğan Yalçındağ’ın 2 erkek çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın