Makaleler

Hanzade Doğan Boyner Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Hanzade Doğan Boyner Kimdir?

Hanzade Doğan Boyner, Doğan Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın kızıdır. Doğan ailesinin güzel ve gözü kara kızı olarak tanınan Hanzade Doğan Boyner, Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Doğan Yayın Holding’e bağlı Doğan Online’nın yönetim kurulu başkanıdır. Kardeşleri, Arzuhan Doğan Yalçındağ, Vuslat Doğan Sabancı ve Begüm Doğan Faralyalı arasında en hırslı isim olarak öne çıkmaktadır.

1973 İstanbul doğumlu olan Hanzade Doğan Boyner, lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde tamamladıktan sonra, London School Of Economics’ten ekonomi dalında lisans derecesiyle mezun olmuştur. Daha sonra Londra’da Goldman Sachs International’ın Medya, İletişim ve Teknoloji Gurubu’nda iki yıl finansal analist olarak çalışmıştır. 

Columbia Üniversitesi İşletme dalında yüksek lisans yapan Boyner, MBA derecesi aldığı yıl Türkiye’ye dönmüştür.

Türkiye’ye döndükten sonra Türkiye’nin ve aynı zamanda Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi’nin en büyük internet şirketi olan Doğan Online’ı kurmuştur. 2003 yılında portföyünde Türkiye’nin en çok satan gazetelerinden olan Posta gazetesinin de bulunduğu, Doğan Gazetecilik ’in CEO’su olmuştur. Hanzade Doğan Boyner, 2006 yılında petrol arama, gaz ve rafineri yatırımlarına da öncülük etmiştir.

Hanzade Doğan Boyner, Türkiye’nin en büyük e- ticaret şirketi olan Hepsiburada.com’un kurucusudur. 1998 yılında kurulan Hepsiburada.com, İstanbul Sultanbeyli’de 14.000 m2 alanda, 300’e yakın personeli ve yaklaşık 1100 tedarikçi firma ile hizmet vermektedir. Günümüzde en çok tercih edilen alışveriş sitelerinden biri olan Hepsiburada.com, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Türkiye’nin en sevilen markası seçilmiştir. Ayrıca 2013 yılında ‘Yılın E-Ticaret Sitesi’ seçilmiştir.

Boyner, birçok sosyal sorumluluk projesinde de yer almıştır. Türkiye’nin en başarılı sosyal sorumluluk projelerinden olan ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasının fikir önderidir.

Hanzade Doğan Boyner önderliğinde hayata geçirilen projenin amacı Türkiye’nin her köşesinde, eğitim olanaklarından mahrum kaldığı tespit edilen kız çocuklarına gerekli maddi desteğin verilerek toplumsal farkındalık yaratmaktır. Proje kapsamında birçok kız çocuğunun donanımlı ve üretken bireyler olarak yetişmesi için gerekli destek verilmiştir. Doğan Gazeteciliğin 1 milyon TL bağışta bulunduğu kampanyaya sağlanan destekle, 9 yılda, 13 tane ilköğretim okulu, 33 tane de kız yurdu yapılmıştır. Ayrıca 10.500 ‘e yakın kız çocuğuna eğitimlerine devam etmeleri için gerekli imkanlar sağlanmış ve her yıl 3.500’ e yakın kız çocuğu da yapılan yurtlarda barınmıştır. Bugüne dek kampanyaya 300 binin üzerinde bireysel bağış yapılmış ve toplam bağış miktarı 35 milyon TL’ ye ulaşmıştır. 30’ a yakın ödül kazanan proje, Artı Eğitim Dergisi tarafından 2014 yılında yapılan ankette ‘En Beğenilen Sosyal Sorumluluk Projesi’ seçilmiştir.

Hanzade Doğan Boyner’in Görevleri

Forbes’un 2011 yılında ‘En Zengin 100 Türk’ listesinde yer alan Hanzade Doğan Boyner’in gerek iş hayatında gerekse de sosyal sorumluluk projelerinde üstlendiği önemli görevleri vardır. Boyner, Doğan Online, Aydın Doğan Vakfı ve Doğan Gazetecilik’te yönetim kurulu başkanlığı görevini, Doğan Holding ve Hürriyet Gazetecilik’te ise yönetim kurulu başkan vekilliği görevini yürütmektedir.

Hanzade Doğan Boyner, merkezi Washington’da bulunan Brookings Enstitüsü’nün mütevelli heyetine seçilmiştir. Köklü bir geçmişe sahip ve ABD’nin en etkin düşünce kuruluşlarından olan Brookings Enstitüsü’nün Mütevelli Heyeti’ne giren ilk Türk olma başarısı göstermiştir. Boyner, 4 yıl boyunca Enstitü’nün Uluslararası Danışma Kurulu üyeliği yapmıştır. Boyner’in Avrupa Dış İlişkiler Konseyi, Türk Sanayici Ve İş Damları Derneği, Columbia Business School Gözetmenler Kurulu, Genç Başkanlar Organizasyonu ve Kadın Girişimcileri Derneği üyesidir. Ayrıca Dünya Gazeteciler Birliği ve kurucularından olduğu Global İlişkiler Forumu’nun yönetim kurulu başkan vekilidir.

Özel Hayatı

Hanzade Doğan Boyner, 17 Nisan 2017 tarihinde Boyner Sanayi A.Ş İcra Kurulu Başkanı Osman Boyner ile dünya evine girmiştir. Hilton Convention Center’da düzenlenen nikahı, İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş kıymıştır. Çiftin nikah şahitliğini de, CHP Eski Genel Başkanı Deniz Baykal ve Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek yapmıştır.

Hanzade Doğan Boyner’in Aldığı Ödüller

Yılın Yıldızları Ödül Töreni, Yılın İş kadını Ödülü, 2013

Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Kulübü tarafından düzenlenen 32 dalda 5 bin yıldızlı öğrencinin oyları ile belirlenen ‘Yılın Yıldızları’ ödül töreninde ‘Yılın İş Kadını Ödülü’ Doğan Online Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner’e verilmiştir.

Endüstri Mühendisliği Öğrenci Sempozyumu (EMÖS) Başarı Ödülleri, Yılın En Başarılı İş Kadını, 2013

İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Kulübü tarafından düzenlenen ‘Başarı Ödülleri’ töreninde, 20 bin İTÜ öğrencisinin internet üzerinden yaptığı oylama sonucunda, ‘Yılın En Başarılı İş Kadını’ ödülünü almıştır. Ayrıca Boyner’in yönetim kurulu başkanlığını yaptığı Doğan Online da en başarılı haber sitesi ödülünü almıştır.

Pozitif Enerji Ödülü, 2015

Schneider Electric tarafından Yeşil İş Sürdürülebilir İş Zirvesi’nde, ‘Pozitif Enerji Ödülü’ kız çocuklarının insan haklarından eşit olarak yararlanması ve cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda yaptığı çalışmalarla, birçok kız çocuğunun hayatında pozitif değişim yaratan, Hanzade Doğan Boyner’e verilmiştir. 

Gazi Üniversitesi İİBF, En Başarılı İş Kadını Ödülü, 2015

Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin 60. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında Türkiye’nin en başarılı isimlerinin ödüllendirildiği törende, ‘En Başarılı İş Kadını’ ödülü Hanzade Doğan Boyner’e verilmiştir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın