Makaleler

Vuslat Doğan Sabancı Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Vuslat Doğan Sabancı Kimdir?

Doğan Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Doğan Holding Yönetim Kurulu Onursal Başkanı Aydın Doğan’ın kızıdır. 26 Mayıs 2010 tarihinden beri Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Vuslat Doğan Sabancı, 21 Haziran 1971 İstanbul doğumludur.

Lisans eğitimini Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde tamamladıktan sonra yüksek lisans için New York’a gitmiştir. New York’ta Colombia Üniversitesi’nde Uluslararası Medya ve İletişim alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Vuslat Doğan Sabancı iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Hürriyete gazetesinde göreve başlamadan önce Sabancı, bir yıl süreyle The New York Gazetesinde yazı işleri bölümünde çalışmıştır. Sonrasında The Wall Street Journal Gazetesinde Asya İş Dünyası Haberleri Kanalı ve yine aynı gazetenin Latin Amerika Edisyonu’nun kurulması projelerinde yer almıştır.

Vuslat Doğan Sabancı, 1996 yılında reklamdan sorumlu başkan yardımcısı olarak çalıştığı Hürriyet Gazetesi’ne üç yıl sonra Pazarlama Operasyon Grup Başkanlığı görevine terfi etmiştir. Görev yetkisi ve sorumlulukları daha fazla artan Sabancı artık satış, pazarlama, bilgi teknolojileri ve insan kaynakları faaliyetlerinden de sorumlu hale gelmiştir.

Vuslat Doğan Sabancı, 2004- 2010 yılları arasında Doğan Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini yürütmüştür. 2007 yılında, Trader Media East (TME) şirketini satın alarak Türkiye’nin en iyi gazetelerinden olan Hürriyet Gazetesi’ni uluslararası bir şirket haline getirerek büyük bir başarıya imza atmıştır. Sabancı, bu başarısıyla medya sektöründe büyük bir yankı uyandırmıştır. Çünkü bu satın alma o güne kadar bir Türk şirketinin yurt dışından gerçekleştirdiği en büyük satın alımı olmuştur. Trader Media East aynı zamanda Ukrayna, Kazakistan, Rusya, Hırvatistan, Belarus, Macaristan ve Slovenya’ da faaliyet gösteren online ve yazılı reklam yayıncısı şirkettir.

Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık Anonim Şirketi’nde yönetim kurulu başkanlığı ve Uluslararası Basın Enstitüsü’nde 8 yıl yönetim kurulu üyeliği yapan Sabancı, aynı zamanda enstitünün ömür boyu onursal üyesi unvanına sahiptir. Vuslat Doğan Sabancı, TÜSİAD ve Endeavor yönetim kurulu üyeliği de yapmaktadır.

Başarılı iş kadını Vuslat Doğan Sabancı özellikle dijital yayıncılığa ve servislere yatırım yapmıştır. Yaptığı bu önemli yatırımlarla Hürriyet’i Türkiye’de medya sektöründe oldukça önemli bir konuma taşımış ve hürriyet.com.tr’ yi kurmuştur. Avrupa’nın en çok ziyaret edilen medya sitelerinden biri olan hürriyet.com.tr den sonra online sarı ilanlar alnında hürriyetemlak.com, yenibiris.com, hürriyetoto.com, e-ticaret siteleri alanında yenicarsim.com ve fırsat siteleri alanında yakala.com’u faaliyete geçirmiştir.

Vuslat Doğan Sabancı’nın Aldığı Ödüller

  • Basın Özgürlüğü Ödülü, 2009, Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) 

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), dünyada basın özgürlüğünü savunmak ve geliştirmek amacı ile kurulan ve faaliyet gösteren bir kuruluştur. IPI yıllık kongresinde, 120’den fazla ülkeden gazeteci, medya yöneticisi ve editörü Helsinki’de bir araya getirdiği özel gecede, Hürriyet Gazetecilik A.Ş İcra Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı’ya basın özgürlüğü alanındaki çalışmaları nedeniyle ‘Hayat Boyu Onursal Yönetim Kurulu Üyeliği’ ile ödüllendirmiştir. Vuslat Doğan Sabancı’ya sertifikasını IPI Direktörü David Dadge sunmuştur.

  • Hayatı Taçlandıran Kadınlar Ödülü, 2012, Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi 

Tarihi Kız Lisesi Kültür Merkezi’nde yapılan törende, Hürriyet Gazetesi’nin ‘Kadın Danışma Hattı Projesi’ nedeniyle Vuslat Doğan Sabancı’ya, Türk Kadınlar Birliği Adana Şubesi tarafından ‘Hayatı Taçlandıran Kadınlar Ödülü’ verilmiştir.

Vuslat Doğan Sabancı’ya Ödül Kazandıran ‘Kadın Danışma Hattı’ Projesi

‘Aile İçi Şiddete Son’ sloganıyla Hürriyet Gazetesi tarafından Vuslat Doğan Sabancı önderliğinde başlatılan kampanyanın amacı toplumsal bir sorun olan aile içi şiddet ile ilgili farkındalık yaratmaktır. 24 saat boyunca hizmet veren Kadın Danışma Hattı, ilk olarak İstanbul’da hizmet vermeye başlamış daha sonra 81 ilde uygulamaya konulmuştur. Proje ayrıca yurtdışında da faaliyet göstermektedir. Başarılı ve uzun soluklu bir sosyal sorumluluk örneği olan kampanya çerçevesinde 2015 yılı boyunca 2.781 çağrıya cevap verilmiş ve 1.824 şiddet mağduru vakayla görüşülerek, bu vakalardan önemli bir kısmına sığınma sağlanmıştır.

Vuslat doğan Sabancı, Hürriyet’te insan hakları ve özellikle cinsiyet eşitliği ve kadına şiddet konularında önemli çalışmalara imza atmıştır. Türkiye’nin gündemini meşgul eden konulara yatırımlar yaparak, ülke genelinde en güçlü seslerden biri olmuştur. Önderlik yapıp başlattığı Aile İçi Şiddete Son kampanyasıyla önemli gelişmelere de imza atmıştır. Kampanya başladıktan 8 yıl sonra bu alanda kanun çıkarılmıştır. 2011 genel seçimlerimden önce başlattığı çalışmalarla Haklı Kadın Platformu ile Türkiye’de kadın konusunda faaliyet gösteren bütün STK’ları aynı çatı altında toplayıp meclise daha fazla kadın vekilin girmesi için baskı platformu oluşturmuştur. 2011 seçimlerinde yaptığı çalışmaların karşılığını almış ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki kadın vekil sayısı 48’den 78’e yükselmiştir. Vuslat Doğan Sabancı kadınlara her alanda destek sağlamaya devam etmiştir. Kadınların toplumsal hayatta ve ekonomik alanda hak ettiği yerlere gelebilmeleri için kadınlara mikro kredi sağlama ve benzeri birçok faaliyeti yürütmekte ve destek vermektedir.

Vuslat Doğan Sabancı’nın adı son zamanlarda Panama Belgeleri’yle gündeme gelmiştir. Panama Belgeleri, Mossack Fonseca isimli kurum tarafından 214 binden fazla off- shore kurum için düzenlenmiş 11,5 milyon belgeyi tanımlar. 3 Nisan 2016 tarihinde yayınlanmaya başlayan Panama Belgeleri, zengin ve muktedirlerin mal varlıklarını gizlemek için başvurdukları yolları ortaya çıkarmıştır. Yayınlanan Panama Belgeleri’nde Vuslat Doğan Sabancı’nın da off- shore hesabı olduğu ortaya çıkmıştır.

Sabancı Ailesi’nin 3. Kuşak üyesi ve Türk iş adamı Ali İsmail Sabancı ile evli olan Vuslat Doğan Sabancı’nın Şevket Emrecan ve Kaan Ali adında 2 de çocuğu vardır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın