Makaleler

Begümhan Doğan Faralyalı Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Begümhan Doğan Faralyalı Kimdir?

Yaşar Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Holding Onursal Başkanı Aydın Doğan ve Sema Işıl Doğan’ın en küçük kızıdır. 1 Ocak 2012 tarihi itibariyle Doğan Şirketler Grubu Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmekte olan Faralyalı, 1 Ocak 1976 İstanbul doğumludur. Ablaları Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hanzade Doğan Boyner ve Vuslat Doğan Sabancı gibi Türkiye’nin en güçlü ve en başarılı 50 iş kadınından biridir.

Begümhan Doğan Faralyalı, 18 yaşına kadar Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nde basketbol oynamıştır. Lisans eğitimi için İngiltere’ye giden Faralyalı, London School of Economics’te ekonomi ve felsefe alanlarında eğitim almıştır. Begümhan Doğan Faralyalı, New York Arthur Andersen’da danışman olarak çalışmaya başlayarak, profesyonel iş hayatına adım atmıştır. İlk iş deneyiminin ardından Londra Monitor’da Avrupa’nın önde gelen medya ve teknoloji şirketlerine yönelik olarak yapılan, yeniden yapılandırma projelerine danışmanlık yapmıştır. Türkiye’ye döndükten bir süre sonra 2001- 2002 yılları arasında Doğan Yayın Holding Strateji ve İş Geliştirme Bölümü’nde çalışmaya başlamıştır. Üstlendiği bu görevi başarıyla yerine getiren Faralyalı, aynı dönemde Doğan Holding Kurumsal İletişim Departmanı’nı kurarak, departmanın başkanlık görevini de kendisi üstlenmiştir.  

2004 yılında Stanford Üniversitesi İşletme Fakültesi’nde yüksek lisans eğitimini tamamlayan Faralyalı, Doğan Holding bünyesinde çalışmaya devam etmiştir. Doğan Yayın Holding’te İcra Kurulu Üyeliği ve Yabancı Yatırımlardan Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevleri verilen Begümhan Doğan Faralyalı bu önemli görevler çerçevesinde Doğan Yayın Holding’in uluslararası alanda büyümesi ile ilgili çalışmalar yapmış ve Doğu Avrupa ile Rusya’yı da kapsayan bir coğrafya üzerinde, Avrupa’daki yatırım fırsatlarını değerlendirmiştir.

Begümhan Doğan Faralyalı, 2007 yılında Doğan Yayın Holding’in Türkiye dışındaki ilk televizyon yatırımı olan Kanal D Romanya’yı kurmuş ve kurduğu bu kanalın Ringier ortaklığını gerçekleştirmiştir. Kuruluşunu takip eden iki yıl içinde büyük bir başarıya imza atan Kanal D Romanya, tüm gün içinde en çok izlenen üçüncü kanal olma başarısı göstermiştir. Yine aynı dönemde Hürriyet tarafından önemli bir satın alma gerçekleşmiştir. Hürriyet, Londra Borsası’nda işlem gören Trader Media East’ı 500 milyon dolara satın alarak, Doğan Yayın Holding bünyesine kazandırmıştır. Begümhan Doğan Faralyalı, Doğan Yayın Holding’in uluslararası alanda gerçekleştirdiği en büyük satın alma sürecinde aktif olarak rol almıştır.

Doğan Holding’in başarılı ve genç takım kaptanı Begümhan Doğan Faralyalı, 2015 yılında ‘Yılın İş Kadını’ ödülüne layık görülmüştür. Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Kulübü tarafından, her yıl düzenlenen ‘Boğaziçi İş Dünyası Ödülleri’ töreninde Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Faralyalı, kulübün üyeleri ve mezunları arasında yapılan ankette ‘Yılın İş Kadını’ seçilerek ödül almıştır.

1 Ocak 2012 yılından bu yana başkanlığını yürüttüğü Doğan Holding’te dijital alanda birçok yatırımlar yapan Faralyalı’nın en önemli ana gündem maddeleri arasında yeni yatırımlar, kurumsal yapılanma, operasyonel verimlilik ve iyi yönetim vardır. Görevde kaldığı sürece yeni yatırımlar kadar kurumsal yapılanmaya da önem veren Faralyalı, bu alanda da ciddi adımlar atmıştır. Yurt dışında medya yatırım arayışları da devam eden Faralyalı, yenilenebilir enerji yatırımları, enerji üretim ve dağıtımı alanındaki fırsatları da değerlendirmeye alıyor. Begümhan Doğan Faralyalı’nın 2016 yılı hedefleri arasında Doğan Holding’i yazılı ve görsel medyada Türkiye’nin eğitim, kültür ve eğlence platformu haline getirmektir.

Türkiye’nin en zengin ve en başarılı iş kadınlarından biri olan Begüm Doğan Faralyalı, eski Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ersin Faralyalı’nın oğlu Ahmet Faralyalı ile evlidir. 7 Ağustos 2004 tarihinde evlenen çiftin Sema Melis ve Ayşenaz adında iki kızı vardır.

Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadınından Biri Begümhan Doğan Faralyalı

İş ve Ekonomi Dergisi Fortune Türkiye, Türkiye’nin en başarılı kadın yöneticilerini bir araya getirdiği ‘En Güçlü 50 İş Kadını’ listesinde, Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı da yer almıştır. Listede ayrıca Faralyalı’nın ablaları; Arzuhan Doğan Yalçındağ, Hanzade Doğan Boyner ve Vuslat Doğan Sabancı’da yer almıştır.

Ortak Değerlerimiz – Müştereklerimizi Keşfedelim- Geleceğe Birlikte Yürüyelim Projesi

Sosyal sorumluluk bilinciyle hareket eden Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Begümhan Doğan Faralyalı, önemli bir projeye imza atmıştır. Önderlik yaptığı projenin adı; müştereklerimizi keşfedelim ve geleceğe birlikte yürüyelim. Projenin asıl hedefi topluma müştereklerimizi fark ettirerek, bunun ne kadar önemli bir olgu olduğunu ortaya koymaktır. Türkiye’de özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında toplumda yaşanan olayların ve toplumdaki kutuplaşmanın giderek artması böyle bir projeyi tasarlama ihtiyacı doğurmuştur. Projenin nihai amacını da toplumda yaşanan bu olaylar ve sorunlar belirlemiştir. Projenin amacı müştereklerden güç alarak, toplumdaki zenginlikleri ve farklılıkları kabul ederek, ortak payda da buluşan bir Türkiye hayali etrafında toplanmaktır. Projenin duyurusu Doğan Yayın Holding’e bağlı Hürriyet Gazetesi aracılığı ile yapılmıştır. Begümhan Doğan Faralyalı projenin ikinci adımında geniş bir saha araştırması yaptırmıştır. Bu araştırma da insanlara bazı sorular yöneltip, bu sorulara cevap aramışlardır. Özellikle ‘birey olarak değerin ne, toplumda sana gösterilen değer ne, toplum içinde görmek istediğin değer ne?’gibi sorular üzerinde durulmuştur.  

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın