Makaleler

Aragonit Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Aragonit Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Yapısı bakımından kırılgan ve işlenmesi zor bir taş olan aragonit taşı, yaklaşık 2,7 milyar yaşındadır. Britanya, Namibya, Fransa, Brezilya, Meksika, Avusturya, Sicilya ve İspanya’nın Aragon kentinde çıkarılan aragonit taşı, birçok özelliğe ve şifa gücüne sahip değerli taşlardan biridir. Türkiye’de Toros Dağları’ndan çıkarılan ve genellikle takı yapımında kullanılan aragonit taşı doğada, kahverengi, sarı, mavi, yeşil, altın sarısı ve beyaz renklerde bulunur.

Aragonit Taşının Özellikleri

Kullanacak kişiye özel olarak uyumlanan aragonit, bütün burçlarla uyumluluk gösteren bir taştır. Özellikle, başak, oğlak, kova ve aslan burçlarıyla uyumlu olan aragonit, şifa veren değerli taşlardandır. Aragonit taşı, fiziksel olarak kişiyi rahatlatan, psikolojik sebeplerden kaynaklanan spazmlar ve sinirsel tikler ile mücadele etme özelliğine sahiptir. Bedenin içine odaklanarak topraklama yapan dengeleyici bir taş olan aragonit, ruhsal gelişimi dengeler. Sakinleştirici özelliği de olan bu taş, titreşimleri yüksek bir ruhsal düzeye çıkararak, fiziksel bedene enerji verir ve bedeni meditasyona hazırlar.

Psikolojik anlamda birçok özelliği olan aragonit taşı, toprak ve kök çakralarını dengeleyerek, insanların toprakla olan ilişkilerini derinleştirmektedir. Kabullenmeyi ve sabretmeyi de öğreten aragonit, aşırı duyarlılıkla mücadele eder. Aşırı duyarlılık sahibi insanlar kendilerini en çok yıpratan insanlardır. Aragonit taşı da kendini yıpratan insanlar için boş vermeyi kolaylaştırmaktadır. Ayrıca konsantre olmaya yardımcı olduğu gibi zihne hoşgörü ve esneklik kazandırır. Sorunların nedenlerini ayrıntılı olarak düşünmeye yardımcı olan aragonit, duygusal stres ve öfke ile mücadele ederek, destek ve kuvvet sağlar. Bütün şifalı taşların özelliklerini içinde barındıran aragonit taşı, kalsiyum karbonat esaslı bir taştır. Ayrıca diyet yapan kişileri uzun süre tok tutan ve az yemek yemelerini sağlayan bir özelliğe de sahiptir.

Aragonit Taşının Faydaları

En güçlü faydaları kişisel gelişim üzerine olan aragonit taşının 60 farklı iyileştirici gücü vardır. Konsantrasyon bozuklukları ve disiplin eksiliği karşısında çok etkili bir taş olan aragonit, duygusal anlamda bedeni dengede tutmaya yardımcı olur.

Aragonit taşının bilinen diğer faydaları ise şunlardır:

 • Aragonit taşının en önemli faydalarından biri, kemik hastalıklarında çok etkili bir taş olmasıdır.
 • Kullananların romatizma ve eklem ağrılarına çok iyi gelir.
 • Kırılan kemiklerin iyileşme süresini kısaltan aragonit taşı, kas ve sinir spazmlarında etkilidir.
 • Ateş düşürücü özelliği vardır.
 • Vücuttaki iltihabı azaltır.
 • İnsanların sinirliliğini ve gerilimlerini azaltır.
 • Saç dökülmelerine karşı tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Kişilerin yorgunluk hissini ortadan kaldırarak, enerji verir.
 • Soğuk algınlığına karşı iyileştirici özelliğe sahiptir.
 • Kişilerin kalsiyum dengesini korur.
 • Bağışıklık sistemini de kuvvetlendiren aragonit taşı, hastalıklara karşı vücudu daha dirençli hale getirir.
 • Aragonit taşı, kişinin iletişim duygusunu güçlendirir.
 • Cildin kendini yenilemesine yardımcı olurken, cilt kırışıklıklarına karşı faydalıdır.
 • Yara ve yanıkların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 • Özellikle antibiyotik ve diğer ilaçların vücutta oluşturabileceği yan etkileri ve alerjik reaksiyonları en aza indirmeye yardımcı olur.
 • Aragonit taşı, diyet yapan kişilere tokluk hissi vererek, kilo vermelerine yardımcı olur.
 • İçinde barındırdığı kalsiyum ve karbonat bileşimleri nedeniyle, taşı vücudunda taşıyanlara huzur ve mutluluk hissi verir.
 • Bilgisayar, cep telefonu vb. radyasyon yayan araçlara karşı az da olsa belli bir oranda koruma sağlar.
 • İlaç tedavisine ek olarak, sürekli vücutta taşındığı taktirde ağrı ve sızıların azalmasına yardımcı olur.
 • Aragonit taşının, sevgide, parada ve zamanda bolluk sağladığına inanılır.

Aragonit Taşı Nasıl Kutsanır?

Birçok hastalığa şifa kaynağı olan aragonit taşını kutsamak için öncelikle meditasyon yapılacak sakin bir köşe bulunmalıdır. Sakin bir köşe bulunduktan sonra rahat bir sandalyeye oturun ve ayaklarınızı tamamen yere basın. Sırtınızı dik pozisyona getirerek, kaslarınızı serbest bırakın ve rahatlayın. Daha sonra yaratıcı gücün, her şeyin sahibinin ve bir olanın enerjisini hissetmek istediğinizi samimi bir şekilde söyleyin. Başınızdan içeriye doğru bir ışık girdiğini düşünün ve o ışık bütün vücudunuza ve ayaklarınıza kadar aksın. Ayaklarınıza kadar inen bu ışık, çelik bir halat sağlamlığı ile dünyanın merkezine kadar insin. Çelik halatın, güçlü bir kayaca bağlandığını hayal ederek, çelik halatı, o kayaca sımsıkı düğümlediğinizi düşünün. Kendinizi güvende, çok güçlü ve mutlu hissedin. Başınızı tekrar akmakta olan ışığın yüceliğine doğru çevirin. O ışığı ve enerjiyi alabildiğiniz için şükredin. Bu ışığı ve enerjiyi ayakuçlarınıza kadar indirerek, tüm evrenle şükrünüzü paylaşın. İçinizi bir huzur kapladığında artık taşınızı kutsamaya hazırsınız demektir.

Aragonit taşınızı sol avucunuza alarak, göğsünüze yapıştırmadan, göğüs hizanıza 3 cm uzaklıkta tutunuz. Sağ elinizi dizinizin üzerine koyun. Artık sonsuzluktan gelen ve başınızdan içeri giren ışık ile kutsanıyorsunuz. Siz de bu ışıkla aragonit taşınızı kutsayacaksınız. Yeniden başınızdan içeri giren ışığı düşünün ve bu ışık ensenizden sol kolunuza, oradan da sol avucunuza insin. Aragonit taşınızın, avucunuzdaki ışıkla dolmaya başladığını ve bir ışık taşı haline geldiğini düşünerek, taşınızla konuşun. Taşınızla; “sen en yüce olanın ve her şeyin sahibi olan, Yaradan’ın enerjisiyle ve ışığıyla dolduruyorum, sen bir ışıksın” diyerek seslenin ve bunu birkaç kez tekrarlayın. Daha sonra aragonit taşınızı sağ avucunuza alarak iki göğüs arasında tutun ve sağ eliniz de ışıkla dolsun. Daha sonra taşınızla tekrar konuşmaya başlayın. Ona; “ seni bilgiyle, sevgiyle ve ruhsallıkla dolduruyorum, seni şifa ile programlıyorum” diyerek, bu bölümü bitirin.

Böylece aragonit taşınızı enerjiyle doldurmuş, şarj etmiş ve size şifa vermesi için onu kutsamış oldunuz.

Aragonit Taşı Nasıl Anlaşılır?

Aragonit taşını genellikle elinize aldığınızda, görünümünden sahte ya da gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer bu yöntemle anlaşılmıyorsa, birkaç basit yöntemle sahte ya da gerçek olduğunu anlayabilirsiniz. Öncelikle her değerli taşın olduğu gibi aragonit taşının da imitasyon ürünleri piyasa da bulunmaktadır. Oldukça ucuz olan bu imitasyon taşlar, değerli taşların rengine boyanarak satılmaktadır. Fakat iç kısımları değerli taşlar ile aynı renkte değildir. Aragonit taşını bir çakmak yardımıyla ısıtın. Taş ısıtıldıktan sonra eğer taş sahte ise boyası yanar ve taşın kendi rengi ortaya çıkar. Ancak ısıtma işlemini çok yüksek ısıda yapmayınız. Çünkü ametist gibi bazı değerli taşlar yüksek ısıya maruz kaldığında renk değiştirebilmektedirler. Aragonit taşının sahte olup olmadığını anlamanın bir diğer yöntemi de aragonit taşından küçük bir parça kırarak, iç ve dış renginin aynı olup olmadığı kontrol edilebilirsiniz. Her iki işlemi de denedikten sonra taşınızın içinin ve dışının aynı renkte olduğunu görürseniz, taşınız yüksek ihtimalle gerçek, orijinal bir taştır. Ancak bazı imitasyon ürünler, ucuz taşın tozları ile boyanıp, preslenmişse de iç ve dış rengi aynı olabilir ya da ısıya maruz kaldığında boyası akmayabilir. Kaliteli imitasyon ürünü olan bu taşların sahte ya da gerçek olduğunu kesin olarak öğrenebilmek için üniversitelerin arkeoloji ya da biyo enerji bölümlerinde test yaptırabilirsiniz.

Aragonit Taşı Nasıl Temizlenir?

Aragonit taşını suyla 3-5 dakika yıkadıktan sonra toprağa gömebilirsiniz. Toprakta bir süre gömülü olarak beklettiğiniz taşınızı, 10-15 dakika da güneşe koyabilirsiniz. Böylece aragonit taşınıza enerji yükleyebilirsiniz. Enerji yükleme işlemini dolunay zamanı da yapabilirsiniz.

Aragonit taşını temizlemenin bir diğer pratik yolu da; kristal ya da cam bir kasenin içinde temizlenmiş büyük bir karneol taşı ve birkaç tane kuvars taşı koyunuz. Aragonit taşınızı yıkadıktan sonra bu cam kasenin içinde bekleterek enerji yükleyebilirsiniz. Çünkü karneol taşı ay enerjisini, kuvars taşı ise güneş enerjisini simgeler. Böylece aragonit taşınızı cam kase içinde hem güneş hem de ay ile buluşturabilirsiniz.

Yorumlar
Çimen Karaömeroğulları 2021-05-14 21:39:31

Bu makalede paylaşılan bilgiler Sevgi Ersoy'un yazmış olduğu Mucize Taş Aragonit kitabından alınmıştır. Etik olarak kaynak belirtmek gerektiğini düşünüyorum.Gereğinin yapılmasını acilen rica ediyorum

Yorumunuzu Paylaşın