Makaleler

Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Yazar: Çisem Soylu
Yaz Aylarında Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuzdaki her parça mevsimsel değişikliklerden rahatlıkla etkilenebiliyor. Bunların başında da güneşle bolca temas eden saçlar geliyor. Hava kirliliği ve güneş bir araya geldiğinde saçlarda ciddi tahribatlar yaratabiliyor. Bu sebeple yaz aylarında saç bakımına özen göstermekte büyük yarar var. Aksi takdirde sonbahara tıpkı sonbahar gibi solgun saçlarla giriş yapabilirsiniz. 

Bu kötü senaryoyla karşılaşmamak için alınacak önlemler çok basit. Neler mi?

  • Güneşten gelen UV ışınları cildin kolajen yapısına zarar verdiği gibi saçın keratin yapısının bozulmasında da önemli rol oynar. Bu zarardan dolayı saç derisinin beslenmesi de azalır. Bu sebeple yaz aylarında saçları öncelikle güneşin zararlı ışınlarından korumak gerek. Bunun için UV ışınlarına karşı filtre görevi üstlenen seramid içerikli saç kremleri ya da serumları kullanılabilir. Bu ürünler saçın çevresini kaplayarak UV ışınlarına karşı koruma sağlarlar.

  • Beraberinde yaz aylarında sık sık yıkanan saçların fön makinesiyle kurutulması da çok sağlıklı bir yöntem değil. Bunun yerine yıkandıktan sonra havlu ile nazikçe nemini alarak kurumaya bırakmak çok daha doğru bir yol olacaktır. Kuruma esnasında seramid içerikli serumlar uygulanırsa hem saç daha kolay taranacak hem de güneşe çıkmaya hazır hale gelecektir.

  • Saçları güneş ışınlarından korumak için şapka takmak akıllıca bir yol gibi görünse de sıkı şapkalar saç derisine baskı yaparak saçlarda kopmalar meydana getirebilir. Bu sebeple şapka kullanılacaksa geniş kenarlıklı ve rahat modeller tercih edilmelidir.

  • Havuz ve deniz suyuna karşı önlem almak için bone takılabilir ancak bone de sürtünmeden dolayı saç kaybına neden olabilir. Bu sebeple klora karşı değil ama havuz suyuna karşı su geçirmez saç bakım ürünleri kullanılabilir. Sürekli kullanıma gerek yoktur zira deniz suyu belli bir miktara kadar saçları besleyici özelliğe de sahiptir. Önemli olan deniz ya da havuzdan çıktıktan sonra mutlaka duru su ile duş almak ve saçları klor/tuz döngüsünde bırakmamaktır.

  • Doğal yollara baktığımızda A ve E vitaminlerinin UV ışınlarıyla mücadelede önemli rol oynadığını görebiliriz. Bu sebeple bu vitaminleri içeren gıdaları bol bol tüketmekte yarar var. Yaz aylarında domates, karpuz, böğürtlen ve mürdüm eriği A vitamini zengini gıdalar arasında yer alırken şeftali E vitamini açısından kuvvetli meyvelerin başında gelir.

  • Çuha çiçeği yağı E vitamini ve Omega 6 yağ asitleri açısından oldukça zengin bir kaynaktır. Bu sebeple belli periyotlarda çuha çiçeği yağı ile bakım kürleri yapılabilir. Aynı şekilde tatlı badem yağı da A ve E vitamini açısından oldukça zengindir. Jojoba yağı da kırılgan ve kuru saç uçlarını besleyerek daha dayanıklı hale getirir.

Yorumunuzu Paylaşın