Makaleler

Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Yazar: Büşra Sunal
Saç Kremi Nasıl Kullanılır?

Biz kadınlar için saçımızın bakımlı olması, güzel ve sağlıklı görünmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple saçımız için çeşitli ürünler kullanırız. Bu ürünler arasında şampuandan sonra belki de en fazla kullandığımız ürün saç kremidir. Saç kremi denince ise akla iki tür ürün gelmektedir. Biri şampuandan sonra saça uygulanan ve durulanan saç kremi, diğeri ise banyodan çıktıktan sonra saça uygulanan ve durulama gerektirmeyen saç kremidir. 

Saçlarımızı düzenli olarak şampuanlamak kir ve tozları yok ettiği gibi saçımız için faydalı olan doğal yağları da yok eder. Ayrıca saçlarımıza sık fön çekilmesi, boya uygulanması ve saçlarımızın çeşitli kimyasallara maruz kalması da onları kurutur ve yıpratır. Saçlarımıza uygulayacağınız saç kremleri ise bu sorunların çözülmesine yardımcı olacaktır. 

Peki, her iki saç kremini de en doğru nasıl uygularız? Bu yazımızı okuduktan sonra belki de şimdiye kadar yanlış uygulamalarda bulunduğunuzu ve bu sebeple saçınızın zarar görmüş olabileceğini göreceksiniz. 

Durulama Gerektiren Saç Kremi Kullanımı

 • Saçınızın tipine ve ihtiyaçlarına göre uygun saç kremini seçin. Saçınızın yıpranmış, işlem görmüş, kıvırcık ya da düz, kuru ya da yağlı olmasına göre uygulamanız gereken saç kremi değişecektir.
 • Saçınızı kullanmış olduğunuz şampuanla yıkayın ve sonra iyice durulayın. Durulama suyunuz ne kadar soğuk olursa saçınız için o kadar iyidir. Bu sebeple saçınızı durularken çok sıcak su kullanımından kaçının.
 • Saçınızdaki fazla sudan kurtulun. Eğer gerekirse bir havlu yardımıyla da saçınızın suyunu alabilirsiniz.
 • Saçınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak ihtiyacınız olan saç kremini avucunuza alın. Avucunuza aldığınız saç kremini iki avucunuz arasında dağıtın ve başınızı aşağı doğru eğip saç kremini saçlarınızın ucuna sürün. Burada dikkat etmeniz gereken saç kreminin sadece saç uçlarına uygulanması gerektiği ve saç diplerine temas etmemesi gerektiğidir.
 • Saç kremini birkaç dakika saçınızdan bekletin. 
 • Saçınızı iyice durulayın ve saç kreminin saçınızdan tamamen arındığına emin olun.

Durulanmayan Saç Kremi Kullanımı

 • Saçınıza şampuan ve saç kremi uyguladıktan sonra iyice durulayın. Ardından saçınızdaki suyu bir havlu yardımıyla alın.
 • Avucunuza bir miktar durulanmayan saç kremi diye tabir edilen üründen alın. Ürünü avucunuzun içinde dağıttıktan sonra özellikle saçınızın yıpranmış kısımlarına uygulayın. 
 • Tıpkı durulanan saç kreminde olduğu gibi saç diplerine uygulamaktan kaçının. 
 • Geniş bir tarakla saçınızı tarayarak ürünün tüm saçınıza dağılmasını sağlayın.

Saç Kremleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Yukarıda belirtilen iki saç kremi dışında bir de banyoda uygulanan saç maskeleri vardır. Bu saç maskelerinin amacı da yıpranmış saçları onarmak ya da çok kuru saçlara nem kazandırmaktır. Bu ürünleri de yıkanmış, fazla suyu alınmış, nemli saçlara uygulayabilirsiniz. Yine özellikle saç uçlarına uygulanan bu ürünleri saç diplerine de sürebilirsiniz. Bu ürün saçınızda 20-30 dakika kadar kalmalıdır. Ardından bol su ile yıkayabilirsiniz
 • Saç kremi seçerken doğal ürünler arasından seçmeye özen gösterin. İçerisinde yabancı ve kimyasal maddeler bulunan saç kremleri saçınıza zarar verecektir.
 • Saç kremi kullanımını fazla abartmayın. Özellikle çabuk yağlanan saçlara sahipseniz aşırı saç kremi kullanımı daha hızlı yağlanmaya sebep olacaktır.
 • Saç kremlerinin temizleme özelliği yoktur ve bu sebeple asla şampuan yerine kullanılamaz.
 • Her saç tipi farklı olduğu için her saç kremi her saça uygulanmamalıdır. Saç tipinize uygun olan saç kremini özenle seçin.

Kaynak: Wikihow: How to Apply Conditioner to Your Hair

Yorumlar
İpek yıldız 2020-05-22 03:29:06

Çok iyi bir öneri, uyguladım, çok iyi gerçekten.

Yorumunuzu Paylaşın