Makaleler

Worcation Nedir?

Yazar: Büşra Sunal

Bir yandan tatil yapıp bir yandan da işlerinizi takip etmek ister misiniz? Ya da ofiste sabahtan akşama kadar çalışmaktan bunaldınız ama işleri bırakıp bir yerlere kaçamıyor musunuz? O halde bu yazıyı okumanızda fayda var. Kim bilir belki siz de workcation’ı deneyimlemek istersiniz.

Öncelikle worcation nedir ile başlayalım isterseniz. Worcation “work” ve “vacation” kelimelerinin çok güzel bir şekilde kombin edilmesiyle ortaya çıkmış bir kelimedir. Yani iş ve tatilin bir araya gelmesidir. Diğer bir deyişle yarı iş yarı tatil anlamına gelmektedir. Sizce de kulağa hoş gelmiyor mu? Bir yandan ailenizle, sevdiklerinizle ya da arkadaşlarınızla tatil yapacak, bir yandan da işlerinizi yürütebileceksiniz.

Tabii burada kastedilen tatilinize devam ederken birkaç email kontrol etmek ya da önemli bir toplantıya online olarak katılmak değil. Burada bahsedilen tatildeyken tam zamanlı olarak çalışmak. Ancak hangi saatler arasında, hangi günler, nerede, ne koşulda çalışacağınız size kalmış. Güzel bir planlama yaptıysanız ve tatil süresince yapmanız gereken işleri bitirirseniz gerisi pek de önemli değil.

Eğer tatil yapacağınız yere uçakla gidecekseniz uçuş süresini çok güzel bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Uçakta boş boş oturmaktansa işlerinizi halledebilirsiniz. Uçakta çalışmanın bir de avantajı vardır. Cep telefonunuz kapalı olduğu için kimse sizi rahatsız edemez. Aynı şekilde, sohbete dalacağınız çalışma arkadaşları ve durmaksızın çalan ofis telefonu gibi faktörler de olmayacağı için işinize kolaylıkla konsantre olabilirsiniz. Elbette burada dikkat etmeniz gereken sizinle beraber seyahat eden aile bireylerinizi ya da arkadaşlarınızı yolculuk boyunca çalışmanız gerektiği hakkında bilgilendirmek. Aksi takdirde zamanınızı pek de verimli kullanamazsınız.

Eğer tercihiniz uçak değil de otobüs ise yine bu zamanı çalışarak geçirebilirsiniz. Günümüzde otobüsler de oldukça konforlu ve çalışmanız için yeterli yer var. Bu sayede hem sıkıcı bir otobüs yolculuğu geçirmeyecek hem de işinizden geri kalmamış olacaksınız. Ancak burada da sizinle beraber seyahat eden kişileri durumun hassasiyeti hakkında bilgilendirmelisiniz.

Ve tatil yapacağınız yere vardınız. Yanınızda sevdikleriniz, mis gibi bir hava, upuzun bir kumsal, masmavi deniz, yemyeşil bir doğa sizi bekliyor. İşte burada dikkatli olmalısınız. Bu güzelliklerin cazibesine kapılıp bu tatilin diğerlerinden farklı olduğunu unutmamalısınız. Bu tatilde hem çalışacak hem tatil yapacaksınız. Hemen keyfiniz kaçmasın. Unutmayın ki önünüzde upuzun günler var ve eğer planlı bir şekilde hareket ederseniz hem bu süre içerisinde halletmeniz gereken işleri tamamlayabilir hem de tatilinizin tadına varabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi planlama tamamen size kalmış. İsterseniz ilk birkaç gün yoğun bir şekilde çalışıp sonraki birkaç gün sevdiklerinizle zaman geçirebilirsiniz. Ya da gün içerisinde belirli saatlerinizi işe ayırıp, kalan saatlerde ailenize ya da arkadaşlarınıza eşlik edebilirsiniz.

Örneğin, sabah erkenden kalkıp denize girebilir ardından kahvenizi alıp çalışma köşenize geçebilirsiniz. Güne böylesine tatlı bir başlangıç yaparak çalışmak için motivasyonunuzu da arttırmış olursunuz. Çalışma köşeniz ise plaja bakan bir cafe, otel odası, bir ağacın altı ya da balkonunuz olabilir. Burada önemli olan internet erişiminizin olmasıdır. Malum günümüzde hemen hemen tüm işleri yürütmek için internete ihtiyacımız var.

Ya da sabah ailenizle uzun bir kahvaltı edip tüm öğleni ve akşamüzerini çalışarak geçirebilirsiniz. Akşam yemeğinde ise ailenize katılıp günün geri kalanını beraber geçirebilirsiniz.

Türkiye’de ve Dünya’da Worcation

Worcation, Türkiye’deki şirketlerde pek de yaygın olan bir uygulama değil. Bunun nedenlerinden birisi işverenlerin bu kavrama yaklaşımı olabilir. Çünkü birçok işveren çalışanlarının ofiste olmadıkları zamanlarda işten kaytarabileceklerini düşünüyor. Bu bazı durumlarda doğru olabilir. Eğer çalışanınız işini planlama konusunda pek de başarılı değilse, ara ara üstünün kendisini motive etmesine ihtiyacı varsa ya da işini kendi işi gibi sahiplenemiyorsa worcation bu kişiye pek de uygun değildir. Ancak bilinçli bir çalışanınız varsa, ofiste olmasa da aynı verimle çalışacağını düşünüyorsanız ve işlerinizin de aksamamasını istiyorsanız bu kavramı deneyebilirsiniz.

Dünya’da ise hızla yayılan bir akım worcation. Gerek kurumsal firmalar, gerekse kendi işini yapan birçok kişi worcation’ın nimetlerinden faydalanmakta. Böylelikle bu kişiler hem uzun süre işlerden uzak kalmıyorlar, hem de tatil yapabiliyorlar.

Eğer siz de vakit bulup tatile çıkamamaktan yakınıyorsanız, ancak aynı zamanda işlerden çok bunaldıysanız ve bu da veriminizi düşürüyorsa worcation’a bir şans verin deriz. Eğer kendi işinizi yapıyorsanız bu kararı vermek biraz daha kolay olacaktır elbette. Başka bir yerde çalışıyorsanız da işvereninizi ikna etmeye çalışabilirsiniz.

Worcation Konusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Tatil yapacağınız yerin seçimi oldukça önemlidir. Çalışabileceğiniz bir ortam ve internet erişimi olmazsa olmazdır.
  • Daha tatili planlarken aile bireylerinizi bu konsept hakkında bilgilendirmelisiniz. Böylelikle siz çalışmak için köşenize çekildiğinizde size kırılmayacaklardır.
  • Çalışacağınız saatleri çok titiz bir şekilde planlamalı ve bu plana sadık kalmalısınız. Neyse şimdi biraz güneşleneyim, çocukları kırmayayım da oyun parkına götüreyim, eşimle yürüyüşe çıkayım sonra çalışmaya devam ederim gibi yaklaşımlar sizi planınızdan uzaklaştırır. Ve planınıza uymadığınızı görmek de motivasyonunuzu düşürür. Bunun yerine planladığınız saatlerde mutlaka çalışmanıza odaklanmalı, diğer saatlerde de sevdiklerinize zaman ayırmalısınız.
  • Eğer işvereninizi ikna etmekte zorlanıyorsanız onunla kapsamlı çalışma planınızı paylaşabilir ve pişman olmayacağına ikna edebilirsiniz. Çünkü başarıyla tamamlanmış worcation’da iki taraf da kazanır. Hem şirketin işleri aksamaz, hem de iş yoğunluğunda hayal gibi görünen tatiliniz gerçekleşmiş olur.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın