Makaleler

Vajinal Mantarın Sebepleri ve Tedavisi

Yazar: Çisem Soylu
Vajinal Mantarın Sebepleri ve Tedavisi

Yetişkin kadınların yaklaşık olarak %75’i hayatının herhangi bir döneminde en az 1 defa vajinal mantar geçirmektedir. Vajinal mantar yüksek dozda antibiyotik kullanımı, hamilelik gibi sebeplerden oluşabileceği gibi farklı sebeplerden dolayı da yaşanabilir. Bunlar arasında en etkinleri, şeker hastalığı, doğum kontrol hapları, spiral, naylon iç çamaşır kullanımı, hormon kullanımı ve lokal alerjenlerdir. 

Lokal alerjenleri açmak gerekirse pedler, yüzme havuzu & denizde yer alan mikroplar, ortak kullanıma açık tuvaletler, parfümler ve parfümlü/renkli tuvalet kağıtlarını gösterebiliriz.

Vajinal mantar tedaviye kolay cevap veren bir hastalıktır ancak kronikleşmesi halinde ne yazik ki cinsel ve psikolojik sorunlar ortaya cıkarmaktadır. 

Bu enfeksiyonun en sık görülen belirtileri arasında geceleri şiddetlenen ve sıcağın etkisiyle artan kaşıntı yer alır. Her zaman akıntı görülmeyebilir. Akıntı olduğu durumlarda görüntüsü süt kesiğine benzer ve kokulu olmaz. Şayet koyu renkli ve kokulu bir akıntı var ise farklı bir enfeksiyonun daha olduğu söylenebilir. 

Bu hastalıktan korunmak için belli başlı öneriler:

  • Cinsel ilişki esnasında prezervatif kullanmak

  • Iç çamaşırları yüksek ısıda yıkadıktan sonra ütüleyerek giymek

  • Pamuklu iç çamaşırı kullanmak

  • Çok dar & sıkı giysiler giymemek

  • Genital alana tahriş edici maddeler sürmemek ( parfüm vb )

  • Genital ( iç ve dış ) alanı sabunla yıkamamak, yalnızca su le temizlemek

  • Düzenli jinekolojik muayeneden gecmek ( 6 ayda bir )

  • Tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapmak

Vajinal mantar tedavisinde genellikle antibiyotik, antifungal haplar ve belirli periyotlarda kullanilan fitiller önerilmektedir. 

Vajinal mantar enfeksiyonu görüldüğü takdirde mutlaka bir uzmandan destek alınmalıdır.

Bunun dısında bazı doğal tedavi yöntemlerinden bahsedecek olursak:

Yoğurt

Yoğurdun içeriğinde vajina eko sistemini koruyan laktobasillerden bol miktarda bulunuyor. Bu sebeple yoğurt tüketmek ve yoğurdun suyunu içmek hem tedavi hem de önlem adına yapılacaklar arasında yer almaktadır.

Lavanta Yağı

Banyo küvetine bir kaç damla lavanta yağı damlatılabilir. Böylelikle bölgedeki iltihabin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bunu her banyoda yapmamak oldukça önemli aksi takdirde yararlı bakterilerin kaybına sebep olacaktır.

Maydonoz Suyu

Bir kac dal maydonozu sapıyla birlikte kaynattıktan sonra sıcakken tüketilmelidir. Günde 1-2 bardak içilmesinde bir sakınca yoktur.

Sarımsak

Bir çok hastalığa karşı bir koruma çemberi oluşturan sarımsak vajinal mantar tedavisinde de kullanılmaktadır. Dr James Duke'ün yöntemi ise şu şekilde: bir diş sarımsağın kabuğunu soyduktan sonra temiz bir gazlı beze sarılması ve ucundan bir parça bırakılarak bir nevi tampon elde edilmesi gerekiyor. Bu tamponun 6 gece boyunca yenilenerek vajina içine yerleştirildiğinde enfeksiyonun tedavi edildiği görülmüştür.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın