Makaleler

Toplu Yaşayan Hayvanlar

Yazar: Nilay AYDIN

Bazı hayvanlar, örneğin tilkiler tek başlarına dolaşıp avlanmayı severler. Bir bölümü, örneğin deniz kuşları yalnızca çiftleşme mevsiminde bir araya toplanarak kalabalık sürüler halinde bulunurlar. Bazıları da, özellikle kuşlar, kelebekler, ren geyikleri, yılan balıkları ve yengeçler hep birlikte uzun göç yolculuklarına çıkarlar. Buna karşılık bütün yıl boyunca sürüler halinde yaşayan, birlikte yiyecek aramaya çıkıp, birlikte yuva kuran ve bütün yavrulara el birliğiyle bakan pek çok hayvan vardır.

Yalnız ve toplu yaşamanın kendine göre hem yararları, hem sakıncaları olduğu söylenebilir. Örneğin bağımsız bir üreme bölgesi seçerek burayı kendi türdeşlerine ve başka hayvanlara karşı canla başla savunan bir kuş, yavrularının bu güvenli bölgede saldırganlardan korunmasını ve bol yiyecekle beslenmesini sağlamış olur. Üstelik hayvanlar toplu olarak yaşamadıklarında, içlerinden birinin yakalandığı bir hastalık diğerlerine sürüdeki kadar kolay bulaşamaz.

Öte yandan, bir kolonideki ya da büyük bir sürüdeki hayvanların dayanışma ve yardımlaşma şansı vardır. Güçlerini birleştirdiklerinde tehlikeli bir düşmanın saldırısıyla daha kolay başa çıkabilirler ve bir güçlükle karşılaştıklarında ne yapmaları gerektiğine karar veren bir önderleri olur.

Termitler, her bireyin belirli bir görevi üstlendiği ortak yuvalarında son derece düzenli ve örgütlenmiş bir yaşam sürerler. Karıncalar gibi bu böceklerin de kralları, kraliçeleri, askerleri ve işçileri vardır. Yalnızca işçiler sindirilebilir türden besin üretebildiği için yuvanın bütün diğer bireyleri günlük yiyeceğini işçilerden bekler.

Kuşların ve memelilerin toplu davranışları da çok ilginçtir. Suyun üstünde sırayla dizilip emir almışçasına aynı anda yuvarlanıp dönen kıyı kuşlarını izlediniz mi hiç' Kazlar da sürü halinde yiyecek ararken, yaklaşan tehlikeyi haber vermesi için içlerinden birkaçını nöbetçi dikerler. Aynı davranışa çayır fareleri gibi bazı memelilerde de rastlanır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın