Makaleler

Evcil Hayvanlar İçin Bakım Önerileri

Yazar: Hakan Kutluay

İnsanlar ve hayvanlar zamanın başlangıcından beri birbirinden ayrılamayan iki türdür. İlkel çağlarda birçok etkinlikte insanoğluna yardımcı olan hayvanlar günümüze kadar yine insanların en iyi dostu olarak kalmayı başarmıştır.

Birçok insanın ‘evcil’ hayvanından ziyade dostu olarak gördüğü hayvanlar için en iyi tercihleri yapmak, hem hayvanın yaşantısı ve alışkanlıkları, hem de bizlerin yaşam kalitesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kedi ve köpekler, evcil hayvanlar olarak en çok tercih edilen hayvanlardır ve kendilerine özgü bir takım ihtiyaçları vardır. Bunlardan en önemlileri kedi kumu ve mamalardır.

Kediler için kedi kumu: Kedi kumu, kedilerin tuvaletlerini yapmaları için evlerde bulundurulan bir malzemedir. İhtiyaca uygun kedi kumunun kötü koku yapmaması, çamurlaşmaması, tozumaması, uzun ömürlü ve bütçeye uygun olması gerekir.

Piyasada birçok kedi kumu markası ve çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları bentonit, atapuljit, sepiyolit gibi madenlerden yapılan ürünlerdir. Kullanımı en çok önerilen ise sepiyolit bazlı kedi kumlarıdır. Zira sepiyolit doğada bulunan en emici doğal maddedir. Kendi ağırlığının iki katından fazla sıvıyı ve ortamdaki kötü kokuların %96 sını emebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru kaba doğru miktarda sepiyolit kedi kumu koyulursa hem kötü koku problemi, hem de çamurlaşma sorununu çözülebilir.

Kedi kumunda bir diğer ayırt edici ve en önemli özellik de topaklanan olmasıdır. Kedinin dışkısıyla birlikte topaklanan kum kokuyu dışarı salmayarak çamurlaşmayı da önlemektedir.

Piyasada bulunan Pisipisi, Akkum ve Mırmır gibi kedi kumu markaları en çok önerilen ve tüketilen markalardır. Bu markaların ürettikleri kedi kumları topaklaşma ve topaklaşma sonrası ortama güzel koku salma özelliğine sahiptir. Fiyatları boyutlarına göre 10 ila 50 TL arasında fiyatlara sahiptir.

Kedi ve Köpek Mamaları: Kedi ve köpek mamaları doğru, ideal, veteriner önerisi ile, ekonomik, marka, kaliteli vb. birçok kritere bağlı olarak, hayvanların fiziksel gelişiminden ruh hallerine, sağlıklı büyümelerinden tüylerinin parlaklığı ve hareketli olmalarına kadar bir çok konuda etken olduğu için son derece önemli bir konudur. Mamalar konusunda son derece fazla ve birbirinden değişik yorumlar ve fikirlerin bulunması, hayvan besleyenleri, özellikle henüz kedi-köpek almış ve daha önce ev hayvanları hakkında yeterli deneyimi olmayan hayvan severlerin kafasını karıştırmaktadır.
Piyasada belirli bir marka altında üretilmiş her türlü kedi-köpek maması sağlıklı, yani hayvanlara herhangi bir hasarı kolay kolay vermeyecek niteliktedir çünkü bilindiği üzere kedi-köpek maması üretimi bazı mevzuatlar dâhilinde ve yetkili kurumların müsaadesi ile üretilmektedir. Bu yüzden kedi-köpek maması seçerken hayvanların özelliklerine dikkat etmek önemlidir. Dikkat edilmesi gereken etmenler şöyledir;

Kedinin yaşına göre mama seçimi: Genç kediler için protein ve yağ açısından zengin mamalar tercih edilirken, yaşı olan kediler için yine protein yönünden zengin ancak yağ oranı düşük mamalar satın alınmalıdır. 

Kedinin kilosuna göre mama seçimi: Aşırı kilolu ya da aşırı zayıf kedilerin beslenmesinde kilo faktörü göz önüne alınarak mama seçilmelidir.

Kedinin cinsiyetine göre mama seçimi: Kediler için mama seçiminde bir diğer kriter ise kedinizin cinsiyetidir. Erkek kediler ve dişi kediler arasındaki fizyolojik farklar gözetilerek mama tercihi yapılmalıdır. Ayrıca kedinizin kısırlaştırılmış olup olmaması da mama seçiminde gözetilmelidir.

Köpek Irkına Göre Mama Seçimi: Köpekler ırk olarak genellikle 4 gruba ayrılır. Dev ırk, büyük ırk, orta ırk ve küçük ırk köpekler. Köpeğin cinsine göre bu bilgiyi edinildikten sonra mama seçimi biraz daha kolaylaşacaktır. Örn. Terrier cinsi köpekler küçük ırk sınıfında, Cocker, Collie gibi köpekler orta ırk sınıfken, Alman kurdu ve Golden Retriever cinsi köpekler büyük ırk köpeklerdir. Ancak Danua, St. Bernard gibi köpekler ise dev ırk sınıfına girmektedir.

Köpek Yaşına Göre Mama Seçimi:  Köpekler 1 yaşına kadar yavru sınıfındadır. 1-7 yaş arası yetişkin ve 7 yaş üzerinde ise yaşlı olarak sınıflandırılır. Dev ırk köpeklerde ise çoğunlukla yaşlılık 5 yaştan sonra sayılmaktadır. Köpeğin ırkını ve yaşını belirledikten sonra mama markaları arasında öncelikle yorumları dikkate alarak tercih yapmak daha doğru olacaktır. Bütçeyi zorlayarak yüksek kalitede ürünler tercih etmek ilerisi için de doğru bir adım olacaktır.

Kedi mamalarından piyasada en çok önerilen ve tüketilen markalar; Royal Canin, Sanabelle, Proplan,
Hill's’dir. Köpek mamaları içinde ise; yine royal Canin, Goody, Champion ve Hill’s’dir. Bu mamaların fiyatları, boyutlarına göre 20 TL ile 200 TL arasında değişmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın