Makaleler

Şükran Günü (Thanksgiving) ve Tarihi

Yazar: Hakan Kutluay
Şükran Günü (Thanksgiving) ve Tarihi

Şükran Günü, Kanada’da ekim ayının ikinci pazartesi günü, ABD’de ise kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanan, yıl boyunca yapılan hasata ve geçmiş yılın nimetlere şükretmek için kutlanan bir bayramdır.

Şükran günü denince akla gelen ilk şey hindi, mısır ve büyük yemek sofralarıdır. Bu günlerde, bu tarihe inananlar geçmişi yad etmek ve sahip olduklarına şükretmek için büyük yemek masalarında buluşup hindi, mısır, kabak, patates gibi besinlerle yapılmış yemekleri yerler.

ABD ve Kanada’da bir hayli önemli olan bu günün tarihi 1600’lü yıllara kadar gitmektedir. Şükran Günü geleneği,  1600’lü yıllarda İngiltere'de yaşayan ve Pilgrimler olarak bilinen topluluğun 'Yeni Dünya' diye tabir edilen Amerika’ya göç etmeye karar vermeleriyle başlamaktadır. Seyahatlerinin dinî boyutu nedeniyle bu ilk yerleşimcilere Pilgrim yani Hacı denildiği düşünülmektedir. Dinlerini yaşarken baskı görmeye başlayan ve dayanılmaz boyutlara ulaşan bu baskılara daha fazla dayanamayan Pilgrimler bu göç kararını almıştır.

Son derece yorucu ve uzun yolcuklarının ardından bindikleri May Flower adlı gemi sonunda ABD kıyılarına varır, gemide bulunan yaklaşık yüz kişi o dönemde bölgede çoğunluğu oluşturan Kızılderililer tarafından karşılanır.  Denizden gelen bu son derece yorgun ve aç insan topluluğuna ikramlarda bulunan Kızılderililer, onlara sofralar kurarak hayata yeniden tutunmalarına yardımcı olmuştur.

İlerleyen zamanlarda Kızılderililer, yeni vatanlarına alışmaya çalışan bu çaresiz insanlara ekin ekmeyi, mısır toplamayı, zehirli bitkileri ve nehirde balık avlamayı öğretir. Son derece zor geçen ilk kış mevsimini atlatmayı başaran Pilgrimlerin sadece yarısı hayatta kalabilmiştir ama bundan itibaren yaşamak için gerekli bilgilere sahiptirler.

Artık kendilerine yetebilen ve topladıkları hasatlardan son derece memnun olan Pilgrimler kızılderili dostlarını da davet ederek, elde edindikleri tüm gıdaları paylaşabilecekleri bir kutlama düzenlemeye başlarlar. Bu kutlamalar her yıl yapılır ve sonrasında bir gelenek halini alır. İlk ekilen ürünlerin anısına mısır, patates ve kabak şükran gününün en önemli yemekleri arasında yer alır.

Her yıl hasat zamanı tüm aile fertlerinin bir araya gelerek Tanrı'ya şükredip aile bağlarını pekiştirdikleri Şükran Günü, ilk olarak 1863 yılında Abraham Lincoln tarafından ilan edilerek her yıl kasım ayının son perşembesi kautlanır. Başkan Abraham Lincoln, 1863’de Şükran Günü’nün ulusal bayram olması için öneri sunar ama bu öneri, ancak 1941 yılında Kongre’de karara bağlanır.

Her yıl büyük coşkuyla kutlanan bayramın ertesi günü de Black Friday (Kara Cuma) bilinir. Bu gün, bir çok mağaza büyük indirimlere girmektedir. Ayrıca Şükran Günü’nde Amerika’da ve Kanada’da büyük çaplı yürüyüşler de yapılmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın