Makaleler

Black Friday Nedir?

Yazar: Handan Temirci

Black Friday, Kara Cuma anlamına gelen, Kanada’da ekim ayının ikinci pazartesi, ABD’de ise kasım ayının dördüncü perşembesi kutlanan şükran gününden sonra gelen ilk cumaya verilen isimdir. Genel olarak Amerika’da ve daha birçok ülkede kabul edilen bu günde, mağazalar beklenmedik derecede büyük indirimler yaparak çok erken saatlerde açılıp, geç saatlerde kapanır. Resmi bir tatil sayılmayan bu gün, İngiltere ve Kanada’da da yaygındır.

Rivayete göre Black Friday’in tarihi 1960’lı yıllara kadar gitmektedir. Şükran Günü sebebiyle insanların alışveriş için önünde kuyruklar oluşturduğu mağazalar, tıklım tıklım dolu sokaklar ve her daim sıkışık olan trafik sebebiyle o gün çalışanlar bu günü sıklıkla Kara Cuma olarak anmıştır. Zamanla bu tabir insanların diline yerleşmiş ve alışveriş çılgınlığının yaşandığı bu gün bu isimle anılmaya başlanmıştır. Bu güne ilk zamanlarda yüklenen anlam olumsuz gibi görünse de, alışveriş toplumunun büyük bir yer kapladığı günümüzde bu anlam giderek daha olumlu hale gelmiştir. Özellikle Amerika’daki büyük mağazalar her yıl Black Friday gününde kapılarını daha erken açmakta ve mağazalarda çalışanların mesai saatleri daha uzun olmaktadır.

Black Friday gününde en çok indirimin görüldüğü alan elektronik eşyalar olmaktadır. Okulların açıldığı dönemlerde ve yaz dönemlerinde sıklıkla toplu indirim kampanyalarının yapıldığı Amerika’da bile bu gün, oldukça büyük indirimler görülmektedir. Özellikle bilgisayar, telefon, beyaz eşyalarda indirim olmaktadır.

Elektronik ürünlere ek olarak tekstil alanında da birçok büyük mağaza kayda değer indirimlere imza atmaktadır. Günlük tekstil ürünlerinin yanında en çok ve şüphesiz faydalı indirimlerin görüldüğü ürün gelinlikler olmaktadır. Gelin adaylarının uzun kuyruklar oluşturduğu gelinlik mağazalarının görüntüleri her sene haberlere, internet sitelerine çıkmaktadır.

Black Friday Nedir?

Alışveriş çılgınları için oldukça iyi bir fırsat gibi görünen bu günün şüphesiz olumsuz yanları da vardır. Bunlardan biri, bu güne Kara Cuma denmesinin başka bir sebebi olarak, insanların bu günde, büyük indirimlere kendilerini kaptırıp ihtiyaçları olandan fazlasını almaları ve kaçınılmaz olarak maddi sıkıntı yaşamalarıdır.

Diğer bir olumsuz yanı ise Black Friday gününde sıklıkla karşılaşılan şiddet olaylarıdır. Aşırı kalabalıktan dolayı kaza oranları her yıl daha da artmaktadır. Büyük mağazaların Black Friday açılışlarında müşteriler büyük bir hızla mağazaya giriş yapmaya çalışmakta, bunun sonucunda kazara çalışanlara ya da ürünlere zarar verebilmektedir. Mağaza arabalarının da kalabalıkta yanlış kullanımı sonucunda yaralanma vakaları görülmektedir. Örneğin 2008 yılında, ABD’nin New York şehrinde büyük bir mağazanın önünde kapıların açılmasını bekleyen müşteriler, mağazanın kapısını kırmış ve 34 yaşındaki bir çalışanın ölümüne sebep olmuşlardır.

Black Friday çılgınlığının yaşandığı ülkelere ziyareti mümkün olmayanların da düşünüldüğü Cyber Monday günü vardır. Black Friday’den sonra gelen pazartesi gününde, internet üzerinden  satışa sunulan bir çok üründe büyük indirimlerden faydalanılabilir. Daha ayrıntılı bilgi için http://www.cybermonday2014.com/ sitesi ziyaret edilebilir.

Yorumunuzu Paylaşın