Makaleler

Serenay Sarıkaya Kimdir?

Yazar: Hakan Kutluay
Serenay Sarıkaya Kimdir?

Son yılların en çok aranan televizyon yüzlerinden olan, rol aldığı dizilerle izlenme rekorları kıran, tescilli güzel Serenay Sarıkaya, 1 Temmuz 1991 Ankara doğumludur. Babası, Mustafa Sarıkaya ve annesi Ümran Hanım, Serenay Sarıkaya henüz 7 yaşındayken boşanmışlardır. Anne ve babasının ayrılmasından sonra babasının başka bir hanımla evlenmesi üzerine annesiyle birlikte yaşamaya başlamıştır. 

Çocukluk yıllarını Antalya’da geçiren oyuncu, Antalya Saime Konca Lisesi’ni bitirmiştir. İstanbul’da yaşama fikrinin korkutucu olduğunu düşünen Sarıkaya, annesine oyunculuk yapmak istediğini söylemesini üzerine İstanbul’a taşınmışlardır. Üniversite eğitimini yurt dışında almak isteyen Sarıkaya, ne yazık ki bu isteğini gerçekleştirememiştir.

Hayalleri arasında oyunculuk olmayan Serenay Sarıkaya modellik yapmayı istiyordu. Uzun süre basketbol oynayıp, voleybolla ilgilenmiştir. Kısa bir sürede tenis oynayan Sarıkaya, ekranlara çıkmadan önce Latin danslarıyla da ilgilenmiştir

Üniversite eğitim alamayan Sarıkaya, yönetmen Sinan Çetin tarafından kurulan yapım şirketinde oyunculuk eğitimleri almaya başlamıştır. 15 yaşındayken Çek Cumhuriyeti’nde düzenlenen, Avrupa Gençler Güzellik Yarışması’na katılmıştır. Yarışmada jüri özel ödülüne layık görülen Sarıkaya, 2010 yılında düzenlenen Miss Turkey yarışmasında 2. olarak, Türkiye’yi Miss Universe de temsil etme hakkını kazanmıştır. Fakat daha sonra yarışmadan çekilme kararı almıştır.

Serenay Sarıkaya’nın güzellik yarışmalarındaki başarısı ajanslarında dikkatini çekmiştir. İlk oyunculuk deneyimini 2006 yılında Şahin Alparslan tarafından çekilen ‘Şaşkın’ adlı romantik komedi filminde canlandırdığı ‘Itır’ karakteriyle yaşamıştır. Daha sonra 2008 yılında ‘Plajda’ filminde rol alan oyuncu büyük beğeni toplayarak, geniş bir hayran kitlesine ulaşmıştır.

Sinan Çetin’in 2008 yılında çektiği ‘Peri Masalı’ isimli dizide rol alarak, dizi oyunculuğuna başlamıştır. Oyunculuk yeteneklerini büyük bir başarıyla sergileyen Sarıkaya, aynı yıl yine Sinan Çetin tarafından hazırlanan ‘Limon Ağacı’ dizisinde başrol oyuncusu olarak karşımıza çıkmıştır.

Popülerliği ve hayran kitlesi giderek artan Sarıkaya, 2008- 2010 yılları arasında başrolünde Oktay Kaynarca’nın oynadığı Adanalı dizisinde rol almıştır. Serenay Sarıkaya’yı Türk dizi sektöründe en önemli ve en değerli kadın oyuncu unvanlarını kazandıran rollerini ise; Lale Devri ve Medcezir dizilerinde canlandırmıştır.

Murat Düzgünoğlu’nun yönetmenliğini yaptığı, Şükrü Avşar’ın yapımcılığını üstlendiği ve Serenay Sarıkaya’nın rol aldığı büyük bütçeli ilk dizi olan Lale Devri isimli dizide ‘Yeşim Taşkıran’ karakterine hayat vermiştir. Ayrıca dizide Tolgahan Sayışman ve Hatice Aslan gibi önemli oyuncularla birlikte oynamıştır. Dizinin yayınlanan bir bölümünde seslendirdiği şarkı ile büyük beğeni toplayan Sarıkaya, müzik albümü yapması konusunda çeşitli teklifler almıştır. Oldukça etkileyici bir ses rengine sahip olan oyuncunun yeteneğini ilk kez yakın bir arkadaşı keşfetmiştir. İlerleyen zamanlarda müzik eğitimi almayı da düşünen Sarıkaya bu yeteneğini daha da geliştirmek istediğini söylemiştir. Lale Devri dizisinin ikinci sezonunda diziden ayrılmak istediğini belirten oyuncu, üçüncü sezonun başında senaryo gereği ölerek diziden ayrılmıştır.

Serenay Sarıkaya’ya asıl şöhreti getiren, büyük ilgi ve heyecanla izlenen, Amerikan yapımı The OC dizisinden uyarlanan, Medcezir dizisi olmuştur. Dizide, yine dönemin parlayan yıldızı Çağatay Ulusoy ile birlikte başrolleri paylaşmışlardır. Ece Yörenç tarafından yazılan ve Ali Bilgin tarafından yönetilen bu efsane dizide, Serenay Sarıkaya, orijinali ‘Marissa Cooper’ olan ‘Mira Beylice’ karakterini canlandırmıştır.

Serenay Sarıkaya’nın Rol Aldığı Filmler

 • Yıl 2006, Şakın Filmi (Itır) 
 • Yıl 2008, Plajda Filmi (Aslı) 
 • Yıl 2010, Efderhanı Nasıl Eğitirsin (Astrid) 
 • Yıl 2011, Hoşçakal (Sarah) 
 • Yıl 2013, Behzat Ç. Ankara Yanıyor (Melisa)
 • Yıl 2016, İkimizin Yerine (Çiçek)
 • Yıl 2020, Bergen:Acıların Kadını (Bergen)

Televizyon Dizileri

 • Peri Masalı (Talya), 2008
 • Limon Ağacı (Peri), 2008
 • Adanalı (Sofia Dikkaya), 2008-2010
 • Lale Devri (Yeşim Taşkıran), 2010-2012
 • Medcezir (Mira Beylice), 2013-2015
 • Fi (Duru Durulay), 2017

Kariyerinin en başarılı ve en çok ses getiren dizilerine imza atan Serenay Sarıkaya birçok ödüle layık görülmüştür. GQ Türkiye tarafından 2014’te yılın kadını seçilen Sarıkaya, iki defa da Altın Kelebek Ödülü’nü almıştır. Diğer aldığı ödüller ise şunlardır:

 • Miss Turkey, 2010, Türkiye 2.si 
 • Elle Style Ödülleri, 2013, En Stil Saç
 • Magazinci.com Ödülleri, 2014, En İyi Kadın Oyuncu
 • GQ Türkiye Men Of The Year, Yılın Kadını Ödülü
 • 41. Magnum Altın Kelebek Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu
 • İstanbul Teknik Üniversitesi Ödülleri, En İyi Kadın Dizi Oyuncusu
 • 3. Kristal Fare Medya Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu
 • 5. Ayaklı Gazete Tv Yıldızları Ödülleri, En İyi Drama Dizisi Kadın Oyuncu
 • 4. İMK Sosyal Medya Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu
 • Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu
 • Karadeniz Teknik Üniversitesi Ödülleri, En İyi Kadın Oyuncu
 • 5.Engelsiz Yaşam Vakfı Ödülleri, 2015, Yılın En İyi Bayan Tv Oyuncusu
 • 42. Pantene Altın Kelebek Ödülleri, 2015, En İyi Kadın Oyuncu
 • Arel Üniversitesi 4. Medya Sanat Ödülleri, 2015, En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu
 • Kayahan Medya ve Sanat Ödülleri, 2015, Yılın En İyi Kadın Oyuncu
 • YTÜ Yılın Yıldızları Ödülleri, 2015, En Beğenilen Kadın Oyuncu Dizi Oyuncusu
 • Ege Üniversitesi 4. Medya Ödülleri, 2015, En İyi Kadın Oyuncu
 • MGD 21. Altın Objektif Ödülleri, 2015, En İyi Drama Kadın Oyuncusu
 • Türkiye Gençlik Ödülleri, 2015, En İyi Kadın Oyuncu

Türkiye’nin Yeni Reklam Yüzü

Güzelliği ve yeteneğiyle büyük bir hayran kitlesine sahip olan Serenay Sarıkaya oyunculuk sektörü kadar reklamcılık sektörünün de aranan yüzü olmuştur. 2014 yılında Medcezir dizisinde birlikte rol aldığı arkadaşı Hazar Ergüçlü ile ünlü bir şampuan markasının reklam yüzü olmuştur. Yine 2014 yılı mart ayında İzlandalı yönetmen Thor’un yönettiği reklam filminde yer almıştır. Reklam anlaşmaları art arda gelen Sarıkaya, Türkiye’nin ünlü bir markası ile iki yıllık sözleşme imzalayarak, yeni reklam yüzü olmuştur. Markanın ilkbahar- yaz koleksiyonunun tanıtımı için çekilen reklam filminde dünyaca ünlü Brezilyalı model Francisco Lachowski ile birlikte kamera karşısına geçmiştir. Üç günde çekilen reklam filminde bol aksiyonlu sahneler yer almıştır. 

2015 yılının mart ayında ise aynı markanın ilkbahar- yaz koleksiyonu tanıtım reklamında ünlü oyuncu Kerem Bürsin ile birlikte rol almıştır. Reklam filminde Serenay Sarıkaya ve Kerem Bürsin’in birlikte söyledikleri şarkı izleyicilerden olumlu ve güzel tepkiler almıştır. Durum böyle olunca reklam filmi çok ses getirmiş ve marka sözleşmeyi yenileme kararı almıştır.

Güzel sesi ve başarılı oyunculuğunun yanında profesyonel modellikte yapan sempatik oyuncu, birçok moda dergisi ve marka için poz verip, modellik yapmıştır.

İkimizin Yerine Projesi

Medcezir dizisinin final yapmasından sonra reklam filmleri dışında ekranlarda görünmeyen Sarıkaya, 2016 yılının nisan ayında çekimlerine başlanan ‘İkimizin Yerine’ adlı filmle beyaz perdeye dönüş yapıyor. Bu film aynı zamanda Nejat İşler’in de dönüşü olacaktır.

Yönetmenliğini Umur Turagay’ın yaptığı, senaryosunu Pınar Bulut’un yazdığı İkimizin Yerine filminde Nejat İşler’le başrol oynayacak olan Serenay Sarıkaya, filmde küçük bir kasabada yaşayan Çiçek ile edebiyat öğretmeni Doğan’ın büyük aşkını anlatacaklardır. Tutkulu iki aşığı canlandıracak olan Sarıkaya ve İşler, filmin müzikleri için de stüdyoya girecekler. Daha önce rol aldıkları birçok projede şarkı söyleyen ikili bu projede de romantik bir düet yapacaklar. Filmin en önemli ayrıntısı ise yakışıklı oyuncu Nejat İşler’in uzun bir aradan sonra beyaz perde de yer alacağı ilk film olmasıdır. Filmin önümüzde sezonda gösterime girmesi planlanmaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumlar
Nisa 2020-02-12 14:14:55

Kerem den sonra cem yılmaz nedir

Mürüvvet taşkın 2020-02-10 13:51:01

kızım senin ne işin var Cem Yılmaz'la. Dengine göre helalinden bir eş bulsana.

Yorumunuzu Paylaşın