Makaleler

Yasemin Allen Kimdir

Yazar: Handan Temirci
Yasemin Allen Kimdir

Yasemin Allen, 10 Temmuz 1989 Londra, İngiltere doğumlu oyuncudur.

İngiliz Dudley Allen ile oyuncu-şarkıcı Suna Yıldızoğlu’nun kızı olan Yasemin Kay Allen’ın Kaan adında bir de erkek kardeşi vardır. Güzel oyuncu henüz 3 yaşındayken İngiltere’den ailesi ile birlikte Türkiye’ye döner. İlköğrenimini Türkiye’de tamamlayan oyuncu on bir yaşında annesiyle birlikte Avustralya’ya yerleşir. Oyuncu lise yılları boyunca birçok alanla ilgilenir, sinemaya meraklıdır ve drama dersleri alır, kısa filmler çeker. Aynı zamanda resim ve Japonca dersleri de alır. Üniversite dönemine geldiğinde Queensland Üniversitesi’nin sinema televizyon bölümünden burs kazanır. Ardından Türkiye’ye geri dönerek Müjdat Gezen Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde okur.

2008 yılında en başarılı kozmetik şirketlerinden biri olan L’oreal’in yeni yüz yarışmasında bir çok aday arasından finalist olur. 2008 yılında, Atv’de yayınlanan Elif dizisinde, Keremcem ile birlikte başrol oynar. Annesi Suna Yıldızoğlu’da aynı dizide kızının yanında yer alır. 2010 yılında ise büyük ilgi toplayan Kavak Yelleri dizisinde 3 bölüm boyunca Elena karakterini oynar. 2010-2011 yıllarında ise TRT-1’de yayınlanan Altan Erkekli ve Hasibe Eren’in de rol aldığı Yerden Yüksek dizisinde 37 bölüm boyunca Juliette karakterini oynar.

2011 yılında, senaristliğini Mahsun Kırmızıgül’ün, yönetmenliğini Cemal Şan’ın üstlendiği Hayat Devam ediyor dizisinde 42 bölüm boyunca Pelin Akça rolünü canlandırır. Aynı dizide rol arkadaşı olan Onur Tuna ile bir ilişki yaşar. Beraberlikleri devam ederken Yasemin Allen birçok röportajda ilk defa aşık olduğunu itiraf eder.

2013 yılında, başrollerinde Özgü Namal, İbrahim Çelikkol ve Burçin Terzioğlu’nun oynadığı Merhamet adlı dizide 44 bölüm boyunca Irmak Tunalı karakterini oynar. Dizi izleyicilerden büyük ilgi görür ve Yasemin Allen’ın ünü daha da artar.

Yine 2013 yılında Yasemin Allen, internet satış sitesi N11.com’un reklam yüzü olur. Reklamlar televizyon, basılı mecralar ve hatta otobüslerde bile yayınlanır.

Güzel oyuncu sinemaya, 2013 yılında Özcan Deniz’in yönetmenliğini üstlendiği Su ve Ateş filmiyle adım atar.

2014 yılında ise, 4 sezon boyunca izleyicinin en sevdiği dizilerden biri olan Muhteşem Yüzyıl’da Louisa/Defne Sultan rolünü canlandırır. 11 bölüm boyunca Şehzade Beyazıt’ın eşini canlandıran oyuncu izleyicinin de beğenisini kazanır.

Şu günlerde TTNET’in reklamlarında Şahan Gökbakar ile birlikte Netta rolünde görülen oyuncu birçok dizi ve sinema filminden teklif almaya devam etmektedir.

En sevdiği renk mor olan oyuncunun en büyük korkularından biri yüksekliktir. En sevdiği filmlerden biri Sin City’dir. Ayrıca İngiltere’de en çok satan saç tasarım dergilerinden biri olan Hair’e kapak olmuştur. Piyano dersleri alan ve şarkı söylemeyi seven oyuncu aynı zamanda çizim yapmakta ve takı tasarlamaktadır.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın