Makaleler

Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Yazar: Büşra Sunal
Saç Açıcı Nasıl Kullanılır?

Biz kadınlar zaman zaman kendi saçımızdan daha açık renkte saçlara sahip olmak isteyebiliriz. Eğer istediğimiz ton çok açık ise oryal kullanılmalı, eğer sadece birkaç ton açık bir renk istiyorsak ve saçımızda herhangi bir işlem yoksa boya ile açılmalıdır. Burada unutulmaması gereken; istediğiniz saç rengi mevcut saçınızdan sadece birkaç ton açık, ancak saçınızda boya var ise açma işlemi ancak oryal ile yapılabilmektedir.

Oryal ile Saç Açılması

Öncelikle, oryal ile açılacak saçın sağlıklı olması gerekmektedir. Aksi takdirde saçta kopmalar, dökülmeler ve yanmalar meydana gelebilir. Ayrıca oryalin saçta çok fazla bekletilmemesi de oldukça önemlidir. Çünkü gerektiğinden fazla saçta bekletilen oryal de aynı şekilde saça ciddi zararlar verecektir. 

Oryal ile saç açılmasının adımları aşağıdaki gibidir:

 • Öncelikle saçınız çok temiz olmamalıdır. Tercihen, en son birkaç gün önce yıkanmış saça açma işlemi uygulanmalıdır.
 • Tüm saça uygulama yapmadan önce saçınızdan alacağınız birkaç telde saç açma işleminin uygulanması daha doğru olacaktır.
 • Oryal uygulayacağınız günden önceki gece saçınıza Hindistan cevizi yağı sürebilir, böylece saçınızın ve saç derinizin korunmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Saçınızın uzunluğuna göre oryal ve oksidan karışımınızı hazırlamalı ve uygulama yapacağınız odayı iyice havalandırmalısınız.
 • Hazırlamış olduğunuz karışımı tüm saça sürmeli ve kalın dişli bir tarak ile saçınızın tamamına yayılmasını sağlamalısınız. Eğer saçınızın bir yerine fazla diğer yerine az oryal sürerseniz fazla sürülen yer daha hızlı açılacaktır. 
 • Tercihen önce saç köklerine uygulama yapmamalı, tüm saçınıza oryal uyguladıktan sonra saç derinize temas etmeyecek şekilde saç köklerine de oryali sürmelisiniz. Ancak saçınızındaki koyu renklerin hangi kısımda olduğuna göre uygulama şekliniz değişebilir. Eğer saç dipleriniz koyu ve saçınızın kalanı daha önce açıldığı için daha açık renkte ise saç dipleriniz 15 ya da 30 dakika daha fazla oryal ile kalmalıdır. Ancak tam tersine saç dipleriniz açık ve saçınızın geri kalanı koyu ise, önce koyu olan kısımlara oryal uygulamalısınız.
 • İlk uygulamaya başladığınız andan itibaren en fazla 35-40 dakika sonra saçınızı yıkamanız gerekmektedir. Saçınızda bu süreden fazla kalacak oryalin tek etkisi saçınıza zarar vermek olacaktır. Eğer saçınızın daha kısa sürede açıldığını gözlemlerseniz daha erken de yıkayabilirsiniz. Eğer saçınız 35-40 dakika boyunca açılmadıysa o zaman oryalli saçı yıkayın ve ardından istediğiniz bir renge boyayın. Tekrar açma işlemi uygulayana kadar ise en az 1 ay bekleyin.
 • Saçınızı yıkarken tüm ürünün tamamen saçınızdan arındığından emin olun ve mutlaka saçınıza uygun bir şampuan kullanın.
 • Saçınızı açma işleminiz sona erdiğinde ise istemiş olduğunuz renk ile saçınızı boyayın.

 • Boya işlemi sonrası saçınızı yıkayıp saç kreminizi uygulayın ve düzenli aralıklarla saçınıza bakım yapın.
Boya ile Saç Açılması

Eğer saçınızda boya yoksa ve her hangi bir işlem görmediyse boya ile açılabilmesi mümkündür. Bu şartlarda olan saçlar boya kullanarak 5 tona kadar açılabilmektedir. Kuaförlerin tabiriyle boya boyayı açmaz, dolayısıyla boyalı saçı boyayla açmayı denerseniz ortaya garip renkler çıkacaktır. Aynı zamanda çok koyu renkteki saçları ya da kına uygulanmış saçları da boya ile açmak mümkün olmayacaktır. 

Saç Açıcı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Saç açma işlemi öncesinde saçı tanımak oldukça önemlidir. Örneğin çok ince telli saçlarda oryal saça zarar verebilmekte ve saçta kopmalar, kırılmalar yaşanabilmektedir.
 • Oryal saçta çok fazla bekletilmemelidir. Gerektiğinden fazla saçta bekletilen oryal saça zarar verir.
 • Sık aralıklarla saça açma işlemi uygulamak da saça ciddi zararlar verir.
 • Saç açıcının çıplak teninize ve giysilerinize gelmemesine özen gösterin.
 • Eğer açma işlemini uyguladığınız yer havadar değilse ve soluma sonucu kendinizi kötü hissederseniz mutlaka doktorunuza görünün.
 • Saç açıcının gözle temas etmemesine özen gösterin.
 • Saç işlemi sırasında mutlaka eldiven giyin ve hatta gözlerinizi korumak için koruyucu gözlüklerden edinin.

Saç Rengini Açarken Tonu Nasıl Ayarlayabiliriz?

Açıkçası saç rengi açmak evde yapılabilecek kadar kolay bir işlem değildir. Çünkü işin uzmanı değilseniz hayal ettiğiniz renk ile ortaya çıkan renk çok farklı olabilir ve sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Ayrıca yanlış uygulamalar sonucu saçınıza zarar da verebilirsiniz. Bu sebeple açma işleminin uzman bir kuaför tarafından yapılması daha doğrudur. 

Kuaförünüze istediğiniz rengi doğru bir şekilde anlatmanız sonucunda, onun tecrübesi eşliğinde hayal kırıklığı yaşama olasılığınız daha düşük olacaktır. Saçların ortalama 9 tona kadar açılabildiğini düşünecek olursak ortaya çıkabilecek renkler sayısızdır. Bu sebeple saçlarınızı uzman ellere bırakmanızda fayda vardır. 

Ancak yine de açma işlemini evde uygulamak istiyorsanız, o zaman da bir uzmandan yardım ve öneri isteyebilirsiniz. Ayrıca açma işlemini tüm saça uygulamadan önce birkaç saç telinizde denemek de size yardımcı olabilir. En azından ortaya çok kötü bir sonuç çıkar ya da saç telleriniz zarar görürse tüm saçınız elden gitmemiş olur. 

Açma İşlemi Uygulanmış Saça Nasıl Bakım Yapılmalıdır?

Eğer saçınıza açma işlemi uyguladıysanız, sonrasında keratin içerikli bakımlar kullanabilirsiniz. Bu tür bakımlar saçınıza nem verecek, daha sağlıklı ve daha parlak olmasını sağlayacaktır. 

Keratin bakımları dışında uygulayabileceğiniz bir diğer bakım yöntemi ise aktardan edinebileceğiniz badem yağı ve susam yağını, eczaneden alacağınız E ve B vitaminleri ile karıştırarak oluşturacağınız karışımı saçınıza uygulamaktır. Hatta saçınıza sadece zeytinyağı uygulamak bile ona kaybettiği nemi kazandıracaktır. 

Kaynak:

Wikihow: How to Bleach Your Hair Platinum Blonde

Yorumlar
Seher dirlik 2020-09-27 17:35:08

Oriel ile saçımı açtım biraz turuncu oldu nasıl sarı olur 40volüm

tuncay yılmaz 2018-12-29 16:46:13

koyu siyah bir saçım var sarı renk istiyorum kaç dk bekletmeliyim

Yorumunuzu Paylaşın