Makaleler

Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Yazar: Çisem Soylu

Yapılan araştırmalarda nikotinin beyinde zararlı bir takım değişikliklere sebep olarak bağımlılık yaratan bir madde olduğu kanıtlanmıştır. Nikotinin yalnızca sigarada bulunduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bazı yiyecekler de nikotin içeriyor.


Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Patlıcan

En bilinen nikotin içerikli sebzelerden biri patlıcan. Patlıcan nikotin konsantrasyonu açısından en zengin besinlerden biri. Sadece 1 gramında tam 100 ng nikotin barındırıyor. Bunun dışında içerisinde bol miktarda B1 ve B6 vitaminleri, yanı sıra potasyum bulunuyor. Ayrıca lif açısından da oldukça güçlü bir kaynak.

Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Patates

Patates patlıcana göre daha fakir bir nikotin içeriğine sahip. 1 gram patateste yaklaşık olarak 7.1 ng nikotin bulunuyor.  Patateste tıpkı patlıcan gibi B6 ve potasyum vitamini kaynağı. Aynı zamanda A vitamini de barındırıyor. Patates tüketimi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyucu etkiye sahip. Elbette kızartma bu gruba girmiyor. Fırınlanmış ve haşlanmış patatesten bahsediyoruz.

Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Yeşil Domates

Yeşil domates nikotin konsantrasyonu açısında daha zayıf olsa da patlıcanın hemen ardından geliyor. 1 gram yeşil domateste 42.8 ng nikotin bulunuyor. Nikotinin yanı sıra fosfor, C vitamini, kalsiyum, folat ve potasyum için de zengin bir kaynak.


Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Kırmızı Domates

Kırmızı domates yeşil domatese göre biraz daha az nikotin bulunduruyor. 1 gram kırmızı domateste 4.1 ng nikotin bulunuyor. 244 gram kırmızı domates yediğinizde bir pasif içici kadar nikotin aldığınız söyleniyor.

Biber

100 gram biberde 7.7 – 9.2 ng arasında nikotin bulunmaktadır. Biber aynı zamanda C vitamini açısından oldukça zengindir.  Aynı zamanda bol miktarda P ve K vitaminlerini barındırır.

Nikotin İçeren Gıdalar Nelerdir?

Karnabahar

Patlıcan ve yeşil domatesten sonra 3. Sırayı karnabahar alıyor. 1 gram karnabaharın içeriğinde 16.8 ng nikotin bulunuyor. Bunun beraberinde K vitamini, lif, C vitamini ve folat içeriğiyle oldukça zengin bir kaynaktır. Düzenli karnabahar tüketimi vücudu toksinlerden temizler ve kansere karşı koruyucudur.

Sigarayı bırakma sürecinde bu sebzeleri tüketmek vücudu nikotin ihtiyacına karşı daha dirençli hale getirebilir. Başlangıçta sigaranın yarattığı etkiyi yaratmayacaktır elbette ancak iradenizin zayıf düşmemesi için destek alınabilecek zararsız yardımcılardır.

Ng: nanogram

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın