Makaleler

Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Yazar: Fatih SOYSAL
Musluk Tamiri Nasıl Yapılır?

Bütün canlıların temel ihtiyacı olan suyu hem temizlikte, hem çamaşırda, hem yemek yaparken, hem de çiçekleri sularken kullanıyoruz. Günümüzde evlerde ve işyerlerinde suya ulaşmak bir musluğu açmak kadar kolay. Halbuki yakın geçmişe kadar su kuyularından veya mahalle çeşmelerinden bir kova su doldurabilmek için kuyruğa girmek gerekiyordu. Gelişen teknolojiyle birlikte iki adım ötemizdeki bir musluktan ister sıcak ister soğuk suyu yedi gün yirmi dört saat temin edebiliyoruz. Mekanik sitemler olan bu musluklar tesisattan belli bir basınçla gelen suyu istediğimiz zaman açıp kapatmamıza yarıyor. Musluklar bazen arızalanarak suyu durdurma konusunda yetersiz kalabiliyor. Bu yüzden hem boşa giden su israf edilmiş oluyor, hem de su faturasını arttırarak maddi zarara sebep oluyor. Muslukların ve diğer tesisat malzemelerinin montaj ve tamirini yapan profesyonel tesisatçılar bulmak mümkün olsa da birkaç basit alet kullanarak musluk arızalarını kendimiz giderebiliriz.

Musluk tamiri için gereken malzemeler;

 • Düz ya da yıldız tornavida

 • Kurbağacık anahtar

 • Musluk contası

Bina su tesisatında yapılacak her işlemden önce muhakkak bina girişindeki su saatinin yanında bulunan ana vanadan su kapatılmalıdır. Vana kapatılmadan söküm yapılırsa tazyikli su sebebiyle her yer ıslanabilir. Vana kapatıldıktan sonra musluk açılarak tesisatta kalan su da boşaltılmalıdır. Vana kapatılıp su boşaltıldıktan sonra yapılacakları şöyle sıralayabiliriz.

 • Genellikle musluk kafalarının tepesinde plastik bir kapak olur. Plastik kapağı tornavidanın ucu ile kenarından kaldırıp musluk kafasını tutan vidaya ulaşabiliriz.

 • Markaya göre farklılık göstereceğinden musluk kafasını tutan vidayı yıldız ya da düz tornavida ile saat yönünün tersine çevirerek söküyoruz.

 • Boşa çıkan musluk kafasının yukarı doğru çekerek yerinden alıyoruz.

 • Karşımıza sarı pirinçten bir parça olan musluk göbeği çıkacak. Musluk göbeğini sökmek için kurbağacık yani ayarlı anahtarı kullanacağız. Genellikle 17 numara anahtarla sökülebilen musluk göbeklerinde de farklılıklar olabildiğinden kurbağacık en doğru seçim olacaktır.

 • Ayarlı anahtarla saat yönünün tersine çevirerek yerinden söktüğümüz musluk göbeğinin en uç kısmında küçük bir somunla tutturulmuş olan musluk contasına ulaşıyoruz.

 • Muhtemelen aşınmış durumdaki musluk contasını tutan küçük somunu da ayarlı anahtarımızı ayarlayarak söküp contayı yerinden çıkarıyoruz.

 • Yeni aldığımız musluk contasını çıkan contanın yerine oturtup küçük somunu tekrar sıkıyoruz.

 • Musluk göbeğini söktüğümüz yerine saat yönünde çevirerek dikkatlice takıyoruz. Göbek iyice sıkılmazsa musluk su kaçırmaya devam edecektir.

 • Musluk kafasını ve vidasını taktıktan sonra plastik kapağı da bastırarak yerine iyice oturtuyoruz. Musluk tamiratı sona erdi.

Başlamadan önce kapattığımız ana vana tekrar açılarak bina tesisatına su girişi sağlanır. Tamir ettiğimiz musluk kapalı konumdayken su kaçırıp kaçırmadığı kontrol edilir. Musluk kapalı konumdan açık konuma getirilir ve suyun akıp akmadığı kontrol edilir. Eğer başarılı olmuşsak musluk normal çalışmasına dönmüş demektir. Hala bir sıkıntı varsa artık profesyonel bir yardım alabiliriz.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın