Makaleler

Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Yazar: Hakan Kutluay
Tıkalı Lavabo Nasıl Açılır?

Kullanılan lavaboların zaman içerisinde biriken atıklar ile birlikte lavabo borusunu ya da giderini doldurup tıkaması kaçınılmaz bir sonuçtur. Günlük yaşantımızı strese sokabilecek bir durum olan tıkalı lavabo sorunu günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte bizim evlerimizde kendi başımıza çözüm bulabileceğimiz konular arasında yerini almıştır bile. Ancak teknolojik gelişmeler sonucu bulunmuş kimyasal çözümlerin yanında evimizde bulunan malzemelere tıkanan lavabolarımızı açmamız da mümkündür.

Bu yazımızda tıkalı lavaboları evdeki imkanlar ile nasıl açabileceğimize dair bazı küçük ipuçlarını sizlerle paylaşıyor olacağız.

  • Tıkalı lavabolara karşı geliştirilmiş pratik çözümlere geçmeden önce lavabolarımızın tıkanmaması için dikkat etmemiz gereken ayrıntılara bir göz atmamız daha doğru olacaktır. 
  • Lavabolarımızın tıkanmasını istemiyorsak elimizden geldiğince katı şekilde suya karışarak lavaboya akabilecek cisimleri lavaboda yıkamamaya dikkat etmeliyiz.
  • Bulaşıkların lavaboda yıkandığı durumlarda bulaşığı yıkamaya başlamadan önce yemek artıklarını temizlemeye ayrıca lavaboya kaçmayacak şekilde ayırıp çöpe atmaya özen göstermeliyiz.
  • Yine lavaboda yıkanan bulaşıklardan sonra bulaşıktaki yağın lavaboda kalacağını unutmamalı ve yağlı bulaşıkları yıkadıktan sonar lavaboya mutlaka bir litre kadar kaynar su dökmeliyiz.
  • Lavabolarımıza tıkanmalarını beklemeden düzenli aralıklarla su ve pompa yardımı ile basınç uygulayarak, olası birikmiş atıkların hareket etmesini ve sertleşmeden temizlenmesini sağlamalıyız.

Tıkanmış lavaboları açma yöntemlerine bakacak olursak, ilk olarak evde bulunan malzemelerle uygulayabileceğimiz çözüm yöntemlerinden bahsedelim… Tıkalı lavaboyu açmak için lavabomuzun ne şekilde tıkandığını bilmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Uzun vadede biriken tortular ile katı bir cisim kaçması sonucu tıkanmış lavaboların açılma yöntemleri birbirinden farklıdır.

1- Karbonat Sirke Karışımı Lavabo Açıcı

Eğer umulmadık bir anda tıkanmış lavabo problemi yaşıyorsanız ilk olarak elinizin altındaki bir takım malzemeler ile tıkanmış lavabonuzu açmayı deneyebilirsiniz. Burada ilk işinize yarayacak malzeme karbonat (ya da kabartma tuzu) ve sirke olacaktır. Bu durumda bu karışımı şu şekilde uygulamanız gerekmektedir: Tıkalı lavaboya karbonatı döktükten sonra üzerine yarım çay bardağı kadar sirke dökerek 20 dakika kadar bekleyin daha sonra bu karışımın üzerine en az bir litre kaynar suyu dökerek lavabonun açılmasını sağlayın. Eğer lavabonun durumu gerçekten kötü ise bu yöntemi birkaç kez tekrarlayın.

2- Pompa Yöntemi

Evlerimizde umulmadık anlarda tıkanan lavabolara karşı mutlaka sahip olmamız gereken diğer bir yardımcımız da küçük lavabo açma pompaları olacaktır. Gerek zor bir şekilde tıkanmış lavaboların açımında gerekse tıkanmaya yüz tutmuş lavaboların normale dönmesinde pompalar her zaman bizi zor durumdan kurtaracaklardır. Bu nedenle lavabolarımızın tıkanmasını beklemeden olası tıkanma durumlarına karşı evlerimizde küçük lavabo açma pompaları bulundurmamız önemlidir. Pompaların kullanımı kolay ve pratiktir. Tıkanmış lavaboların açımında küçük lavabo açma pompasını 8 - 9 defa sertçe pompalamak sureti ile kullanmamız gerekmektedir. Pompalama esnasında dikkat etmemiz gereken pompa ve lavabonun araya hava sıkışmayacak şekilde birbirine temaslı halde olmasıdır. Pompanın tam performansını gösterebilmesi için pompa ve lavabo arasında su ya da hava olmamalıdır. Pompalamanın ardından suyu açarak lavabonuzu kontrol edin eğer ilk seferde tam olarak açılmamışsa aynı işlemi birkaç daha tekrarlayınız.

3-  Karbonat ve Tuz Yöntemi ile Lavabo Açma 

Lavabonuzu açabilmek için kullanacağınız bir diğer yöntem ise karbonat ve sirke karışımına benzer şekilde karbonat tuz kullanılmak olacaktır. Bu durumda tıkanmış lavabo deliğine bir su bardağı karbonat ve karbonatın üzerinden de yarım su bardağı kadar ince tuz dökmeniz gerekecektir. Bu karışımın etkisini gösterebilmesi için daha uzun bir süreye ihtiyacınız olacaktır. Karışımı lavabonuza döktükten sonra en az iki saat kadar bekleyin. Karbonat ve tuz bir arada lavabonuzun tıkanmasına neden olan kalıntıların erimesini ve lavabodan ayrılmasını sağlayacaktır. En az iki saat bekledikten sonra bu karışımın üzerine diğer yöntemlere benzer şekilde bir litre kadar kaynar şu dökmeniz gerekmektedir. Döktüğünüz kaynar suyun üzerinden bir pompa ile pompalamanız işlemin daha etkili bir şekilde kendini göstermesini sağlayacaktır.

4- Elbise Askısı ya da Spiral Tel Yardımı ile Lavabo Açma Yöntemi

Tıkanan lavabonuzu açmak için kullanacağınız diğer bir yöntem olan elbise askısı ya da spiral tel yöntemi diğer yöntemlere göre biraz daha karmaşık gelebilir ama sonucundan memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Bu yöntemin aşamalarını anlatmadan önce kullanacağınız aletlerin olası bir yaralanmaya meydan vermemesi için çok dikkatli olmanızı öneririz. Elbise askısı ya da spiral tel ile tıkanan lavabolarınızı açmak için öncelikle eğer lavabolarınızda süzgeç korumalar varsa bunların vidalarını bir tornavida yardımı ile çıkarmanızı tavsiye ederiz. Daha sonra evinizde bulabileceğiniz bir ince elbise askısını (ya da hırdavatçılardan alabileceğiniz spiral teli) düz bir hale getirmeniz gerekecektir. Düz hale getirdiğiniz teli tıkanmış lavabonuzun deliğinde yavaş ve dikkatli bir şekilde ileriye doğru sokarak, tıkanmış yerlerin tel yardımı ile açılmasını sağlamalısınız. Elinizdeki telin özelliği kıvrılabiliyor olmasıdır. Lavabonuzun tıkanmasına neden olan maddelere ulaştığınızda tel ile bu maddeleri çekerek dışarı da çıkarabilirsiniz. Lavabonuzu tıkayan maddelerden temizledikten sonra çıkardığınız süzgeci lavabonuza yeniden vidalayabilirsiniz.

5- Kimyasal Lavabo Açıcılar Kullanmak

Günümüzde hemen hemen her markette lavabo açıcı ürünler bulunabilmektedir. Tıkanmış lavabolarınızı bu kimyasallar yardımı ile çok hızlı ve etkili bir şekilde açabilmeniz mümkündür. Gayet uygun fiyatlara satılan bu kimyasallar tıkalı lavabolara karşı hayatımızı çok kolaylaştıran çözümlerdir. Ancak burada bilmemiz gereken iki durum vardır: Öncelikle kullanacağımız bu kimyasalların doğamıza verdiği zararları unutmamalıyız. Kullanılan kimyasal maddeler lavabolarımızın giderlerini açtıktan sonra bu giderler üzerinden doğaya karışıncaya kadar kimyasal içeriklerini korumaktadırlar. Doğaya ulaşan bu kimyasalların varlıklarını devam ettirme süreleri gerçekten uzundur. Bilmemiz gereken diğer bir nokta ise bu kimyasalların lavabolarımıza uzun vadede pahalıya mal olabilecek zararlara neden olabilecekleridir. Toz, jel ya da sıvı şekilde satın alınabilecek olan bu lavabo açıcı kimyasalların uzun aralıklarla kullanılması önerilmektedir.

Tıkalı Lavaboyu Açarken Yapılacak Hatalar

Tıkalı lavabonuzu açmaya çalışırken yapacağınız bazı hatalardan kaçınmanız için sizlere bu hataları sıralıyor olacağız. 

Öncelikle lavabo açmak için eğer lavabo açıcı bir ürün kullanacaksanız, sadece bir çeşit ürün kullanmaya özen gösterin. Lavabonuzu açmak için kullandığınız kimyevi maddeler lavabonuzun içerisinde kireç taşına benzer şekilde beyaz bir tortu bırakacaktır. Eğer birkaç farklı lavabo açma ürünü kullanırsanız bu beyaz tortu şeklindeki tabaka kalınlaşıp erimeyecek ve lavabonuzun açılmasını daha da zorlu hale getirecektir. Aynı şekilde lavabonuzu açmak için kullandığınız lavabo açıcı kimyasalları çok sık kullanmamanız da önerilmektedir. Aksi halde bu kimyasallar lavabonuzun giderini delerek kalıcı zararlar meydana getirebilir.

Lavabonuzu açmaya çalışırken kaçınmanız gereken bir diğer yöntem ise lavaboyu kola dökerek açmaya çalışmak olacaktır. Kola dökerek beklemeniz size sadece zaman kaybettirecektir.

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın