Makaleler

Köpekler Neden Ağlar?

Yazar: Çisem Soylu
Köpekler Neden Ağlar?

Hepimiz belirli ölçülerde hayvan severiz. Kimimiz sokakta gördüğü kedi köpeğe sarılır onları kucaklarken kimimiz yalnızca uzaktan sevmekle yetiniyoruz. Kimimizin evinde beslediği hayvan sayısı günden güne artarken kimilerimiz sadece balık beslemekle yetiniyor.

Köpek beslemek, köpek bakmak onu kendi yaşamınıza ortak etmek anlamına geliyor. Onu günde en az iki kez dışarı çıkarmak, olması gereken saatlerde karnını doyurmak, eğitimini vermek, onunla ilgilenmek, onunla oynamak, fiziksel temas kurmak gibi görevler sizi bekliyor. Geceleri dışarıda kalmayı unutun, evde sizi bekleyen bir köpeğiniz varsa başka evlerde gerçekleşen pijama partilerine veda edebilirsiniz. Başlangıçta korkutucu görünse de bunların hepsi köpeğinizle duygusal bir bağ kurmanıza sebep olan etkenler.

Köpekler kedilere göre daha duygusal hayvanlardır. Kediniz mamasını yedikten sonra salonun bir köşesinde inzivaya çekilirken köpeğiniz çoğu zaman uyumak için sizin kucağınızı, en kötü ihtimalle dizlerinizi tercih edebilir.

Köpekler için bağlılık duygusu güven verici bir kavramdır ve oldukça önemlidir. Sizinle bir iki saat iletişim kuramadığında bile bu durumdan etkilenebilir. Özellikle yavru köpeklerde bu durum daha sık görülebilir.

Yavru bir köpeğe sahipseniz sizi bir süre göremediğinde ve yalnız kaldığında bu duruma tepkisini çeşitli yollarla verebilir. Mızmızlanabilir, uluyabilir ya da ağlayabilir. Bunun önüne geçmek için yavrunuza evde yalnız kalacağı zamanlar da olduğunu öğretmeniz gerekir. Eve geldiğinizde onunla ilgilenirseniz zamanla bu güdüsü gelişecektir.

Ayrıca yavru köpekler tıpkı bebekler gibi mama ve tuvalet ihtiyaçlarını ağlayarak dile getirmeye çalışabilirler.

Yetişkin bir köpeğiniz varsa ve ağlıyorsa durum daha ciddi olabilir. Bu durumda öncelikle köpeğinizin herhangi bir sağlık problemi olup olmadığından emin olmanız gerekir. Bir hastalığı olabilir ya da bir şey canını yakıyor olabilir ve köpeğiniz bu sebeplerden dolayı ağlayabilir.

Yaşı ilerlemiş bir köpeğiniz varsa fonksiyonel bir bozukluk canını yakıyor olabilir ya da vücudunun tam olarak yerine getiremediği bir işlev varsa bundan dolayı ağlayabilir.

Kısacası yetişkin bir köpeğin ağlaması genellikle duygusal sebeplerden değil fiziksel sebeplerden ötürüdür.

Yavru köpekler için bu durum çok sık oluyorsa bir veteriner hekimden destek alınmalıdır.

Ağlamak köpeğinizin sizinle iletişim kurmak üzere seçtiği bir yol da olabilir, tıpkı havlamak gibi.

Onu iyi dinlemeli, özen göstermeli ve iletişim kurmalısınız.

Köpeğinizin ırkına göre yaşını hesaplamak için köpek yaşı hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

Kaynaklar

dailypuppy.com

İlgili Makaleler

Yorumunuzu Paylaşın